Zemřel Karel Lagerfeld, jeden z nejvlivnějších módních návrhářů

Ve věku 85 let zemřel dnes v pařížské nemocnici jeden z nejvlivnějších módních návrhářů Karl Lagerfeld, umělecký ředitel módního domu Chanel. Informovala o tom francouzská média. Hamburský rodák řídil světoznámou značku Chanel od roku 1983. Osobnosti z módní branže i jiných sfér vzápětí Lagerfelda označovaly za génia a vyzdvihovaly jeho laskavost či velkorysost.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Karl Lagerfeld
doporučujeme

Podle francouzského listu PurePeople mistr vysoké krejčoviny zemřel v pařížské Americké nemocnici. Hospitalizován byl podle deníku Paris Match v pondělí večer. Příčina úmrtí není zatím známá.

Lagerfeldův zdravotní stav byl už několik týdnů zdrojem znepokojivých spekulací. V druhé polovině ledna poprvé za dobu své kariéry šéfa domu Chanel chyběl na módní přehlídce značky. Firma ale příznivce módního návrháře uklidňovala, že je pouze unavený.

Na módních akcích byl Lagerfeld nepřehlédnutelný - dlouhé bílé vlasy stažené do ohonu, nezbytné tmavé brýle, masivní prsteny a v ruce vějíř.

Kromě Chanelu Lagerfeld řídil i značku Fendi a svou eponymní značku Lagerfeld Gallery, která zaštiťuje celou řadu obchodních aktivit.

Zármutek vyjádřila pařížská starostka Anne Hidalgová. Zemřelého označila ho za génia, jehož umění propůjčovalo barvu a tvar lásce. Lagerfeld byl podle ní "velký umělec a přítel se vzácnou citlivostí". "On byl Paříž," napsala Hidalgová na twitteru.

Nad odchodem legendárního návrháře truchlí mnoho osobností zejména ze světa módy. Bývalá německá topmodelka Claudia Schifferová na svém instagramovém účtu Lagerfelda označila za obdobu Andyho Warhola ve světě módy. Podle ní odešel někdo nenahraditelný. Právě Lagerfeld z ní, plaché německé dívky, údajně učinil topmodelku. "Učil mě o módě, stylu a přežití v módní branži," napsala ikona 90. let.

Bývalá francouzská topmodelka Carla Bruniová Lagerfeldovi na instagramu poděkovala za "krásu a lehkost", které vnesl do tohoto "tak tíživého světa". Manželka francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho podotkla, že celý svět i ona budou Lagerfelda postrádat.

Návrhářka a bývalá zpěvačka skupiny Spice Girl Victoria Beckhamová rovněž vyjádřila svůj nesmírný zármutek nad skonem Lagerfelda, kterého označila za génia, který vůči ní byl "vždy tak laskavý a velkorysý, jak na osobní, tak na profesionální úrovni".

Další slavná návrhářka Donatella Versaceová na instagramu poznamenala, že Lagerfeldův génius zasáhl životy mnoha lidí. "Nikdy nezapomeneme na tvůj neuvěřitelný talent a nekonečnou inspiraci. Vždycky jsme se od tebe učili," uvedla představitelka rodinné firmy Versace.

Šéf módního domu LVHM Bernard Arnault prohlásil, že svět přišel o "tvůrčího génia". "Vděčíme mu za mnohé: Jeho vkus a talent byly těmi nejvýjimečnějšími, jaké jsem kdy poznal," uvedl Arnault.

Německý ministr hospodářství Peter Altmaier dnes po setkání se svým francouzským protějškem v Berlíně potvrdil, že se dověděli "smutnou zprávu" o Lagerfeldově úmrtí. Zdůraznil, že módní návrhář měl postavení celebrity v Německu i ve Francii.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropu zaplavila staronová droga. Je legální, úřadům jde na nervy

18.08.2019 15:49 Inhaluje se z balónku nebo ze šlehačkové bombičky - díky rychlému opojení je rajský plyn mezi…

Španělé evakuovali kvůli požáru tisíce lidí

18.08.2019 15:17 Kolem 2000 lidí se muselo evakuovat kvůli přírodnímu požáru, který na španělském ostrově Gran…

Madrid nabídl lodi Open Arms přístav na jihu Španělska

18.08.2019 14:07 Španělská vláda dnes nabídla humanitární lodi Open Arms, která kotví už přes dva týdny u italského…

Na dálnici v Chorvatsku shořel český autobus

18.08.2019 13:47 Aktualizováno Na dálnici v Chorvatsku u tunelu Ledenik shořel v sobotu večer český autobus vezoucí 49 lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama