Mayová opět míří do Bruselu. Londýn má návrh, jak prolomit brexitový pat

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu opět zamíří do Bruselu, kde bude od 18:30 SEČ jednat o podmínkách britského odchodu z Evropské unie s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Oznámil to dnes mluvčí EK Margaritis Schinas. Časový limit platnosti takzvané irské pojistky, která se stala hlavním sporným bodem připravené brexitové dohody, nebo jednostranné právo na vypovězení této pojistky podle mluvčího nejsou přijatelná řešení současného patu.

Přidejte svůj názor

Theresa Mayová

Kromě Mayové budou ve středu v Bruselu jednat také britský ministr pro brexit Stephen Barclay a generální prokurátor Geoffrey Cox, který by nyní podle britských médií mohl být klíčovou osobou brexitového procesu. Podle bruselského zpravodaje BBC Adama Fleminga se očekává, že Cox představitelům EU předloží dokumenty s "technickými podrobnostmi" možného dalšího postupu.

Britská premiérka v posledních týdnech hlásila snahy o úpravy textu "rozvodové" dohody s cílem rozptýlit obavy britských euroskeptických poslanců ohledně "irské pojistky". EU ale změny v dohodě vehementně odmítá a některá média na konci minulého týdne přinesla informaci, že Londýn své požadavky zmírní. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt v nejnovějším rozhovoru s magazínem Politico řekl, že přepracování brexitové dohody není nutné, ale že Británie potřebuje více než pouhé "vysvětlující" prohlášení.

Mluvčí Mayové nicméně po dnešním zasedání vlády uvedl, že Británie stále usiluje o obnovení vyjednávání o brexitové dohodě. Premiérka podle něj kolegům z kabinetu sdělila, že tvrdě pracuje na dosažení "právně závazných změn, které parlament potřebuje". Podle Hunta přitom poslanci pouze požadují konkrétnější definici dočasného charakteru irské pojistky.

"EU27 nebude znovu otvírat dohodu o vystoupení. Nemůžeme přijmout časový limit pojistky ani jednostranný mechanismus odstoupení," řekl dnes Schinas.

Opatření známé jako irská pojistka má zabránit vzniku klasického hraničního režimu mezi Irskou republikou a Severním Irskem po brexitu. Se stávající podobou pojistného mechanismus nesouhlasí řada poslanců Konzervativní strany, kteří se obávají, že pojistka by mohla Británii i po odchodu z evropského bloku na dlouhou dobu udržet v unijní bezcelní zóně. EU zdůrazňuje, že protokol o Irsku a Severním Irsku je výsledkem kompromisu s Británií a že unijní země si jeho dlouhodobé uplatnění také nepřejí.

Na nalezení východiska ze současného mrtvého bodu už nezbývá mnoho času, neboť odchod Británie z EU je plánován na 29. březen. Ačkoli se v těchto dnech mocně spekuluje o možném odkladu brexitu, britská vláda stále trvá na tom, že harmonogram dodrží. V rozhovoru s televizí Sky News dnes tuto variantu zpochybnil bývalý předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

zdroj: YouTube

"Myslím, že nejpravděpodobnější je, že se to letos v březnu nestane. (...) I kdybychom teď měli dobrou dohodu, z praktického úhlu pohledu je jasné, že není všechno připravené. Takže si myslím, že by bylo správné prodloužit (lhůtu stanovenou článkem 50 Lisabonské smlouvy) a jsem přesvědčen, že pokud by Spojené království o prodloužení požádalo, země EU by žádosti vyhověly," řekl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelec z Utrechtu obviněn z několikanásobné vraždy, motiv útoku stále…

21.03.2019 13:02 Aktualizováno Muž podezřelý z pondělní střelby v tramvaji v nizozemském Utrechtu bude čelit obvinění z…

"Vybouchne" brexitová dohoda i napotřetí? Ministr naznačil, co by…

21.03.2019 12:58 Aktualizováno Dvakrát odmítnutá "rozvodová" dohoda Británie s Evropskou unií má příští týden dobrou šanci na…

Brexit vůbec nebude? Britové v petici žádají odvolání článku 50

21.03.2019 12:56 Dnes ráno, 21. 3. 2019, jen týden před očekávaným odchodem Velké Británie z EU, se obyvatelé…

Spor o jez v Děčíně: Juncker poslal do Česka ráznou odpověď

21.03.2019 11:18 Aktualizováno Kompenzace negativních dopadů stavby vodního jezu u Děčína na krajinu není možné přenést do jiného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama