Polsko dál hrotí diplomatickou roztržku. Za "skandální výrok" chce od Izraele omluvu

Varšava očekává oficiální omluvu od Izraele za výroky o polském antisemitismu, které ji přiměly zrušit svou účast na summitu visegrádské čtyřky (V4) v Jeruzalémě. Podle agentury PAP to dnes uvedlo několik vysoce postavených polských politiků.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Mateusz Morawiecki

Úřadující izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac rozlítil polské představitele svým výrokem, že Poláci "nasáli svůj antisemitismus s mateřským mlékem". Na základě tohoto výroku se polský premiér Mateusz Morawiecki v pondělí rozhodl zrušit cestu polské delegace na chystaný summit V4 v Jeruzalémě. Vyjádření označil za "rasistické" a "absolutně nepřijatelné".

Izraelské úřady se musí "distancovat od toho vyjádření ... a omluvit se", řekl náměstek polského ministra zahraničí Szymon Szynkowski. Šéf úřadu vlády Marek Suski pohrozil, že pokud se Izraelci neomluví, "nastane skutečné ochlazení vztahů", neboť Polsko se podle něj "nenechá urážet na mezinárodní scéně".

K požadavku o omluvu Izraele se připojil i lídr nejsilnější opoziční strany Občanská platforma Grzegorz Schetyna, který je jindy k současné konzervativní polské vládě silně kritický. "Žádáme a očekáváme od izraelské vlády, od izraelského premiéra a izraelského ministra zahraničí Kace oficiální omluvu," řekl.

Podle šéfa kanceláře polského premiéra Michala Dworczyka lze v důsledku "skandálních výroků" zatím hovořit o napětí, nikoliv však o kolapsu v polsko-izraelských vztazích. Varšava zůstává "velmi důležitým, pokud ne nejdůležitějším partnerem Izraele v Evropě" a obě země se "vzájemně podporují v řadě různých projektů", řekl Dworczyk.

Polska se dnes zastala americká velvyslankyně ve Varšavě Georgette Mosbacherová. Na twitteru napsala, že "mezi blízkými spojenci, jako je Polsko a Izrael, není prostor pro takové urážlivé komentáře, jako byl výrok izraelského ministra zahraničí".

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval Izrael a Polsko, aby svůj spor vyřešily. "Bylo by lepší, kdyby tady byli také (Poláci). My jsme s Polskem dobří přátelé, jak víte, a jsme také dobří přátelé s Izraelem. Jestliže se vaši přátelé navzájem hádají, můžete pouze doufat, že spolu začnou jednat přímo a situace se zlepší," sdělil Orbán k dotazu novinářů, zda je zklamaný, že Poláci do Izraele nepřijeli.

V Izraeli se Kace nově zastal předseda parlamentu Juli Edelstein. Prohlásil, že "každý vysoce postavený izraelský představitel má právo říci pravdu". "Podle mne je to příklad křehkosti vztahů obou zemí (Polska a Izraele)," řekl Edelstein k izraelsko-polskému sporu.

Agentura AP upozornila, že slovenský premiér Peter Pellegrini stojící vedle Netanjahua s hrdostí připomenul, že památník obětem holokaustu Jad vašem ocenil 600 Slováků za zásluhy při záchraně Židů za 2. světové války. Sdělil, že v přepočtu na počet obyvatel má v tomto ohledu Slovensko primát.

Vedení památníku tento údaj nepotvrdilo, avšak je toho názoru, že je lepší vyhnout se jakýmkoli závěrům postaveným na statistických údajích o lidech oceněných titulem Spravedlivý mezi národy.

Efraim Zuroff z Centra Simona Wiesenthala, které se věnuje pátrání po nacistických zločincích, řekl, že slovenská vláda za působení Jozefa Tisa za druhé světové války "dělala vše pro to, aby pozatýkala všechny Židy a poslala je do Osvětimi a Majdanku". "Na Slovensku je velké procento obětí (holokaustu). A mnoho lidí tam dodnes Tisa uctívá," řekl Zuroff.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelec z Utrechtu obviněn z několikanásobné vraždy, motiv útoku stále…

21.03.2019 13:02 Aktualizováno Muž podezřelý z pondělní střelby v tramvaji v nizozemském Utrechtu bude čelit obvinění z…

"Vybouchne" brexitová dohoda i napotřetí? Ministr naznačil, co by…

21.03.2019 12:58 Aktualizováno Dvakrát odmítnutá "rozvodová" dohoda Británie s Evropskou unií má příští týden dobrou šanci na…

Brexit vůbec nebude? Britové v petici žádají odvolání článku 50

21.03.2019 12:56 Dnes ráno, 21. 3. 2019, jen týden před očekávaným odchodem Velké Británie z EU, se obyvatelé…

Spor o jez v Děčíně: Juncker poslal do Česka ráznou odpověď

21.03.2019 11:18 Aktualizováno Kompenzace negativních dopadů stavby vodního jezu u Děčína na krajinu není možné přenést do jiného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama