Polsko dál hrotí diplomatickou roztržku. Za "skandální výrok" chce od Izraele omluvu

Varšava očekává oficiální omluvu od Izraele za výroky o polském antisemitismu, které ji přiměly zrušit svou účast na summitu visegrádské čtyřky (V4) v Jeruzalémě. Podle agentury PAP to dnes uvedlo několik vysoce postavených polských politiků.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Mateusz Morawiecki
doporučujeme

Úřadující izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac rozlítil polské představitele svým výrokem, že Poláci "nasáli svůj antisemitismus s mateřským mlékem". Na základě tohoto výroku se polský premiér Mateusz Morawiecki v pondělí rozhodl zrušit cestu polské delegace na chystaný summit V4 v Jeruzalémě. Vyjádření označil za "rasistické" a "absolutně nepřijatelné".

Izraelské úřady se musí "distancovat od toho vyjádření ... a omluvit se", řekl náměstek polského ministra zahraničí Szymon Szynkowski. Šéf úřadu vlády Marek Suski pohrozil, že pokud se Izraelci neomluví, "nastane skutečné ochlazení vztahů", neboť Polsko se podle něj "nenechá urážet na mezinárodní scéně".

K požadavku o omluvu Izraele se připojil i lídr nejsilnější opoziční strany Občanská platforma Grzegorz Schetyna, který je jindy k současné konzervativní polské vládě silně kritický. "Žádáme a očekáváme od izraelské vlády, od izraelského premiéra a izraelského ministra zahraničí Kace oficiální omluvu," řekl.

Podle šéfa kanceláře polského premiéra Michala Dworczyka lze v důsledku "skandálních výroků" zatím hovořit o napětí, nikoliv však o kolapsu v polsko-izraelských vztazích. Varšava zůstává "velmi důležitým, pokud ne nejdůležitějším partnerem Izraele v Evropě" a obě země se "vzájemně podporují v řadě různých projektů", řekl Dworczyk.

Polska se dnes zastala americká velvyslankyně ve Varšavě Georgette Mosbacherová. Na twitteru napsala, že "mezi blízkými spojenci, jako je Polsko a Izrael, není prostor pro takové urážlivé komentáře, jako byl výrok izraelského ministra zahraničí".

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval Izrael a Polsko, aby svůj spor vyřešily. "Bylo by lepší, kdyby tady byli také (Poláci). My jsme s Polskem dobří přátelé, jak víte, a jsme také dobří přátelé s Izraelem. Jestliže se vaši přátelé navzájem hádají, můžete pouze doufat, že spolu začnou jednat přímo a situace se zlepší," sdělil Orbán k dotazu novinářů, zda je zklamaný, že Poláci do Izraele nepřijeli.

V Izraeli se Kace nově zastal předseda parlamentu Juli Edelstein. Prohlásil, že "každý vysoce postavený izraelský představitel má právo říci pravdu". "Podle mne je to příklad křehkosti vztahů obou zemí (Polska a Izraele)," řekl Edelstein k izraelsko-polskému sporu.

Agentura AP upozornila, že slovenský premiér Peter Pellegrini stojící vedle Netanjahua s hrdostí připomenul, že památník obětem holokaustu Jad vašem ocenil 600 Slováků za zásluhy při záchraně Židů za 2. světové války. Sdělil, že v přepočtu na počet obyvatel má v tomto ohledu Slovensko primát.

Vedení památníku tento údaj nepotvrdilo, avšak je toho názoru, že je lepší vyhnout se jakýmkoli závěrům postaveným na statistických údajích o lidech oceněných titulem Spravedlivý mezi národy.

Efraim Zuroff z Centra Simona Wiesenthala, které se věnuje pátrání po nacistických zločincích, řekl, že slovenská vláda za působení Jozefa Tisa za druhé světové války "dělala vše pro to, aby pozatýkala všechny Židy a poslala je do Osvětimi a Majdanku". "Na Slovensku je velké procento obětí (holokaustu). A mnoho lidí tam dodnes Tisa uctívá," řekl Zuroff.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Kurt Taussig, jeden ze dvou posledních letců RAF

19.09.2019 23:36 V Londýně zemřel v 96 letech jeden ze dvou posledních žijících československých letců RAF Kurt…

Paul McCartney o brexitu: referendum byla chyba

19.09.2019 22:23 Britský zpěvák legendární kapely the Beatles – Paul McCartney, nedávno prozradil, že se v průběhu…

Řecko praská pod tíhou migrantů. Tisíce dalších jsou na cestě

19.09.2019 19:07 Na řecké ostrovy v Egejském moři, jejichž infrastruktura už nyní praská ve švech kvůli náporu…

Jak rozdělit uprchlíky? Nový návrh se Česku líbit nebude, Macron hrozí i…

19.09.2019 18:07 Aktualizováno Francie a Itálie budou na půdě Evropské unie společně usilovat o zavedení automatického mechanismu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama