Macron a Benalla? Skandál v Elysejském paláci je vážnější, než se myslelo

Vyšetřovací komise francouzského Senátu, která se zabývala skandálem kolem Alexandra Benally, dnes vyzvala ke stíhání tohoto bývalého poradce prezidenta Emmanuela Macrona za "falešné svědectví". Stejné kroky požaduje vůči někdejšímu zaměstnanci Macronovy strany LREM Vincentu Craseovi, informovala agentura AFP. Oba muži jsou od úterka ve vazbě kvůli vyšetřování incidentu z loňského května, kdy se zřejmě vydávali za policisty a napadli účastníky pařížské protivládní demonstrace.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Emmanuel Macron

Z "aféry Benalla" se postupně stává nejhorší skandál spojený s úřadováním prezidenta Macrona. Video s jeho bezpečnostním poradcem převlečeným při prvomájové demonstraci za policistu původně odhalil deník Le Monde a hlava státu nejdříve kauzu klasifikovala jako "bouři ve sklenici vody".

Nyní vyšetřovací komise horní komory parlamentu představila závěry své práce ve 120stránkové zprávě. "Žádná aféra Benalla by nebyla, kdyby 2. května 2018 byl učiněn patřičný postih v podobě propuštění zúčastněného a informování prokuratury," prohlásil na dnešní tiskové konferenci předseda senátního výboru Philippe Bas.

Jeho tým podle AFP zaslal předsedovi senátu Gérardovi Larcherovi dopis, v němž jej žádá, aby inicioval stíhání Benally a Crasea za nepravdivé výpovědi. "Jakékoli lživé svědectví před parlamentní vyšetřovací komisí se trestá pěti roky vězení a pokutou 75.000 eur (téměř dva miliony korun)," podotýká v dopise Bas. Crasea i Benallu poslal v úterý vyšetřovací soudce v případu útoků na demonstranty do předběžné vazby za to, že spolu zřejmě navzdory soudnímu nařízení hovořili i poté, co byli obviněni.

Francouzští senátoři ale rovněž zpochybňují výpovědi tří vysoce postavených pracovníků Elysejského paláce: Patricka Strzodu, Alexise Kohlera a generála Lionela Lavergnea. Podezírají je z toho, že při informování o skandálu kolem Benally si místy protiřečili nebo vynechávali jisté souvislosti.

Podle Nicolase Chapuis z Le Monde je nicméně nejzávažnějším aspektem nové zprávy senátorů "neuvěřitelná akumulace významných dysfunkcí v nejvyšších patrech státu". "Ve skutečnosti začaly dlouho před 1. květnem tím, jakou pozici si Benalla v Elysejském paláci přisvojil," napsal na twitter.

Senátoři rovněž zpochybňují autenticitu sankcí vůči Benallovi a konstatují, že Elysejský palác vždy jednal až po odhaleních francouzského tisku.

Další kroky s ohledem na senátní vyšetřování má nyní v rukou vedení horní komory a její předseda Larcher. Jedině 26členné předsednictvo může případ předat státnímu zastupiteli, vysvětluje Le Monde.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelec z Utrechtu obviněn z několikanásobné vraždy, motiv útoku stále…

21.03.2019 13:02 Aktualizováno Muž podezřelý z pondělní střelby v tramvaji v nizozemském Utrechtu bude čelit obvinění z…

"Vybouchne" brexitová dohoda i napotřetí? Ministr naznačil, co by…

21.03.2019 12:58 Aktualizováno Dvakrát odmítnutá "rozvodová" dohoda Británie s Evropskou unií má příští týden dobrou šanci na…

Brexit vůbec nebude? Britové v petici žádají odvolání článku 50

21.03.2019 12:56 Dnes ráno, 21. 3. 2019, jen týden před očekávaným odchodem Velké Británie z EU, se obyvatelé…

Spor o jez v Děčíně: Juncker poslal do Česka ráznou odpověď

21.03.2019 11:18 Aktualizováno Kompenzace negativních dopadů stavby vodního jezu u Děčína na krajinu není možné přenést do jiného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama