Divoký brexit na spadnutí? Začíná být zle, EU chystá 19 nouzových opatření

Jen několik hodin před příjezdem britské premiérky Theresy Mayové do Bruselu k dalšímu kolu rozhovorů o brexitu si Evropská komise vyslechla informaci o tom, jak se EU chystá na britský odchod neupravený žádnou dohodou. Novinářům to dnes po jednání komise řekl její mluvčí Margaritis Schinas. Šéf komise Jean-Claude Juncker uvítá Mayovou dnes v 18:30 k rozhovorům, od nichž si ale diplomaté nějaký průlom neslibují.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

Mayová se v Bruselu snaží domluvit změny v už předjednaném textu smlouvy, která by britský odchod 29. března měla upravovat. Bez alternativy k nynější podobě takzvané pojistky pro irskou hranici smlouvu nepodpoří britský parlament, nové otevření textu ale sedmadvacet zemí EU odmítá. V důsledku tak hrozí právě brexit bez dohody se všemi negativními hospodářskými důsledky.

K dnešnímu dni komise předložila ve snaze zmírnit dopad takové situace členským zemím a europarlamentu 19 legislativních návrhů dočasně upravujících například dopravu po brexitu a některé další klíčové oblasti. Sedm návrhů už bylo plně odsouhlaseno, práce na 12 zbývajících podle EK "pokračují dobře".

Návrhy nejsou "minidohodami" a nebyly dojednány s britskou stranou, v mnoha případech jsou však reciproční a předpokládají odpovídající přístup ze strany Londýna, například v klíčové otázce bezvízového cestování.

Práce na opatřeních zmírňujících případný brexit bez dohody je podle Schinase pro komisi povinností, kvůli občanům, firmám i 27 zemím bloku. "Potřebujeme být připraveni na všechny možné scénáře, včetně toho nejhoršího," poznamemal mluvčí s tím, že primárním cílem pro EU ale dál je odchod upravený už domluvenou smlouvou.

Komise proto také hlavním městům sedmadvacítky nabízí technické konzultace a zveřejnila skoro 90 upozornění a doporučení zabývajících se různými aspekty případného brexitu bez dohody.

O stavu diskusí s britskou stranou dnes také komisaře informoval šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier. Schinas dnes nechtěl novinářům přiblížit, co přesně na jednání komise v tomto ohledu zaznělo. "Jsou to interní diskuse komise," vysvětlil. Nechtěl spekulovat ani o možném závěru dnešního večerního jednání Mayové s Junckerem, po kterém není plánováno žádné setkání s novináři.

Zástupci států EU, kteří se sešli v úterý v Bruselu na jednání Rady pro všeobecné záležitosti, před novináři uváděli, že unie v této chvíli kvůli dění kolem brexitu nepočítá s mimořádným summitem. Řádné setkání šéfů států a vlád zemí bloku je plánováno na březen, týden před datem samotného brexitu. Lídři unijních zemí se ovšem uvidí také už tento víkend v egyptském Šarm Aš-šajchu na setkání s představiteli Ligy arabských států.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fico vyhrožoval Kiskovi? Policie rozhodla, trestní stíhání zastaveno

16.09.2019 21:01 Elitní jednotka slovenské policie zastavila trestní stíhání, které se týkalo údajného vydírání již…

Johnson promluvil o brexitu: EU ho má plné zuby, chce dohodu

16.09.2019 20:23 Evropská unie má brexitu plné zuby a chce dohodu, řekl dnes britský premiér Boris Johnson v…

Maďarsko je ochotno spolupracovat a odpovídat, říká Timmermans

16.09.2019 19:51 Maďarsko během dnešní debaty ukázalo vůli odpovídat na dotazy ostatních členských států Evropské…

Johnson v Lucembursku trpí. Vypískali ho, zrušil tiskovou konferenci

16.09.2019 18:11 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson se dnes kvůli bučícím a pískajícím demonstrantům nezúčastnil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama