Divoký brexit na spadnutí? Začíná být zle, EU chystá 19 nouzových opatření

Jen několik hodin před příjezdem britské premiérky Theresy Mayové do Bruselu k dalšímu kolu rozhovorů o brexitu si Evropská komise vyslechla informaci o tom, jak se EU chystá na britský odchod neupravený žádnou dohodou. Novinářům to dnes po jednání komise řekl její mluvčí Margaritis Schinas. Šéf komise Jean-Claude Juncker uvítá Mayovou dnes v 18:30 k rozhovorům, od nichž si ale diplomaté nějaký průlom neslibují.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Brexit, ilustrační foto

Mayová se v Bruselu snaží domluvit změny v už předjednaném textu smlouvy, která by britský odchod 29. března měla upravovat. Bez alternativy k nynější podobě takzvané pojistky pro irskou hranici smlouvu nepodpoří britský parlament, nové otevření textu ale sedmadvacet zemí EU odmítá. V důsledku tak hrozí právě brexit bez dohody se všemi negativními hospodářskými důsledky.

K dnešnímu dni komise předložila ve snaze zmírnit dopad takové situace členským zemím a europarlamentu 19 legislativních návrhů dočasně upravujících například dopravu po brexitu a některé další klíčové oblasti. Sedm návrhů už bylo plně odsouhlaseno, práce na 12 zbývajících podle EK "pokračují dobře".

Návrhy nejsou "minidohodami" a nebyly dojednány s britskou stranou, v mnoha případech jsou však reciproční a předpokládají odpovídající přístup ze strany Londýna, například v klíčové otázce bezvízového cestování.

Práce na opatřeních zmírňujících případný brexit bez dohody je podle Schinase pro komisi povinností, kvůli občanům, firmám i 27 zemím bloku. "Potřebujeme být připraveni na všechny možné scénáře, včetně toho nejhoršího," poznamemal mluvčí s tím, že primárním cílem pro EU ale dál je odchod upravený už domluvenou smlouvou.

Komise proto také hlavním městům sedmadvacítky nabízí technické konzultace a zveřejnila skoro 90 upozornění a doporučení zabývajících se různými aspekty případného brexitu bez dohody.

O stavu diskusí s britskou stranou dnes také komisaře informoval šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier. Schinas dnes nechtěl novinářům přiblížit, co přesně na jednání komise v tomto ohledu zaznělo. "Jsou to interní diskuse komise," vysvětlil. Nechtěl spekulovat ani o možném závěru dnešního večerního jednání Mayové s Junckerem, po kterém není plánováno žádné setkání s novináři.

Zástupci států EU, kteří se sešli v úterý v Bruselu na jednání Rady pro všeobecné záležitosti, před novináři uváděli, že unie v této chvíli kvůli dění kolem brexitu nepočítá s mimořádným summitem. Řádné setkání šéfů států a vlád zemí bloku je plánováno na březen, týden před datem samotného brexitu. Lídři unijních zemí se ovšem uvidí také už tento víkend v egyptském Šarm Aš-šajchu na setkání s představiteli Ligy arabských států.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie srazí Británii na kolena. Odklad brexitu vetuje

20.03.2019 18:45 Aktualizováno Pokud britská premiérka Theresa Mayová neposkytne "dostatečné záruky" věrohodnosti svého plánu,…

Brexit tříští Británii. Lidé se ostře dohadují hádají v parlamentu i před…

20.03.2019 18:32 Těžko najít v Londýně místo, které by lépe ukazovalo rozdělenost britské společnosti, než…

Tusk dal Británii ultimátum. Odklad brexitu schválí pod jednou podmínkou

20.03.2019 17:43 V případě, že britský parlament podpoří předjednaný text dohody o spořádaném britském odchodu z EU,…

Armáda proti žlutým vestám. Macronova vláda po vlně násilností přitvrzuje

20.03.2019 17:00 Úřední budovy a další místa po celé Francii budou tuto sobotu strážit vojáci z protiteroristické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama