V Británii vzniká nová strana: Do čela The Brexit Party se postavil exšéf UKIPu Farage

V první polovině února došlo na britských ostrovech ke vzniku nového politického subjektu nesoucí název The Brexit Party, který můžeme do češtiny přeložit jako Strana Brexitu. Bude strana v následujících týdnech a měsících vyzyvatelem tradičních britských stran?

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Nigel Farage
doporučujeme

V čele nově se rodící politické strany aktuálně stojí bývalý předseda a zakladatel Strany nezávislosti Spojeného království (dále jen UKIP) a současně místopředseda kampaně Leave means leave - Nigel Farage. Farage stranu UKIP opustil na konci loňského roku kvůli neshodám se současným stranickým vedením, zejména s Gerrardem Battenem a Tommym Robinsonem. Nicméně již v době odchodu ze strany poukazoval na nemalý potenciál strany, jež by se v budoucnu zabývala čistě problematikou Brexitu. Toto poslání však dle jeho slov pro Telegraph nedokáže současná UKIP naplnit.

Farage tedy již na počátku letošního roku otevřeně podpořil rodící se stranu, která obsahuje slovo „Brexit“ přímo ve svém názvu. Již z této skutečnosti je zřejmé, že strana bude, podobně jako samotná UKIP, orientovaná velmi euroskepticky, a bude tak požadovat co nejrychlejší a nejhladší odchod Británie z Evropské unie, a to nejlépe k oficiálnímu datu 29. března 2019. Pokud by však k odchodu v tento termín nedošlo a došlo by k prodloužení vyjednávací lhůty, jež stanovuje článek 50 Lisabonské smlouvy, hodlá Farage sám, coby kandidát, v evropských volbách bojovat. Podle něj by totiž případné prodloužení článku 50 znamenalo zrazení vůle britských občanů, kteří v roce 2016 rozhodli o odchodu země z EU. Nový subjekt na britské politické scéně v případě odložení data Brexitu nehodlá situaci jen tiše přihlížet.

Strana Brexit byla volební komisí formálně uznána za legální politickou stranu Spojeného království 5. února 2019 a její zrození by mělo být podle stranického vedení varováním pro ty britské poslance, kteří podporují snahy o prodloužení článku 50. Hlavním cílem strany je totiž vést kampaň za vystoupení Británie z Evropské unie a získání podpory napříč celým politickým i společenským spektrem.

Britské obyvatelstvo je v současné situaci děleno dle jejich volby v referendu v roce 2016 – tedy dle toho, zda jsou zastánci setrvání země v EU či podporují její vystoupení. Štěpící linie, dle které se obyvatelstvo tradičně profiluje na podporovatele Labour strany nebo Toryů, je dle Farage pro dnešní dny neadekvátní a neaktuální. Tato situace proto nově vzniklé Brexit straně nahrává.

Straně zároveň nahrává celková vnitropolitická situace, ve které se Spojené království nyní nachází. K dnešnímu dni opustilo stranu Jeremyho Corbyna již 8 labouristických poslanců a na počátku tohoto týdne vytvořilo ve Sněmovně reprezentantů Nezávislou skupinu, jejíž podpora je nezanedbatelná.

Ke skupině se zároveň během včerejšího odpoledne připojily další tři poslankyně, tentokrát ze strany vládnoucích konzervatistů. Je možné, že pokud budou tyto neshody uvnitř tradičních britských stran pokračovat i v dalších týdnech či měsících, povede to v budoucnu k přesunu podpory právě nově vznikajícím politickým subjektům jako je Strana Brexitu nebo již zmíněná Nezávislá skupina.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová promluvila o řešení migrace. Budou sankce pro nesolidární země?

19.07.2019 22:49 Aktualizováno Sankce proti těm zemím, které se odmítají podílet na přerozdělování migrantů v rámci Evropské unie,…

Brexit bez dohody bude opět odložen? EU má pro Brity nabídku

19.07.2019 20:48 Evropská unie se připravuje Borisi Johnsonovi, který je favoritem na úřad britského premiéra,…

Dva roky vězení. Ve Francii odsoudili českého řidiče, který měl v kamionu…

19.07.2019 20:45 Francouzská justice uložila dva roky vězení českému řidiči kamionu, který chtěl údajně do Británie…

Auto se vřítilo do davu v Británii. Z videa běhá mráz po zádech

19.07.2019 17:04 Aktualizováno Sedmnáct lidí utrpělo ve čtvrtek večer zranění při srážce dvou vozů na pravidelném setkání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama