Dovolenkový ráj Čechů se mění v peklo: Tenerife čelí invazi, místní zoufale volají o pomoc

Španělský ostrov Tenerife je pro řadu Čechů oblíbenou destilací nejen pro letní dovolenou. Už velmi brzy by se to ale mohlo změnit. Ostrov je totiž doslova zamořen termity. Tamní úřady teď varují, že pokud se situace brzy nezmění, může se problém rozšířit i na další ostrovy a dokonce i do pevninské Evropy. Situace je tak vážná, že politici dokonce hovoří o vyhlášení stavu nouze.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Kanárské ostrovy - Tenerife
doporučujeme

Lidé žijící na Tenerife si stěžují, že varování o milionech termitů byla dlouho naprosto ignorována- Situace ale teď zašla tak daleko, že hmyz ohrožuje několik měst a dokonce i místa zapsaná na Seznam světového dědictví UNESCO.

Fernando Sabaté, mluvčí a poradce skupiny Podemos, ale i další lokální politici varovali ostrovní vládu, že „pomalé reakční schopnosti této správy a vláda Kanárských ostrovů na invazi termitů, přispívá nejen k šíření hmyzu, ale že se také každý den zvyšuje riziko, že z Tenerife se toto zamoření rozšíří na jiné ostrovy souostroví a dokonce i na jiné evropské území.“

Podle něj hrozí nejen hospodářské problémy, ale i vážné poškození image tohoto největšího ostrova Kanárských ostrovů Španělska. Nikdo neví, jak se hmyz na ostrovy dostal, ale na Tenerife se mu daří po celý rok díky tamnímu teplému podnebí. Termiti se už rozšířili v oblastech La Laguna, Arona a Tacoronte.

Podle některých médií se hmyz pohybuje i kolem domů a někteří obyvatelé dokonce užívají sedativa, aby se vypořádali se záchvaty paniky, stresem a strachem z nepříjemného hmyzu. Místní obyvatelka Ana Valladares řekla španělskému deníku El Pais, že v kuchyni má neustále po ruce krabici sedativ, která jí pomáhají vyrovnat se se situací. „Jsem pod neustálým lékařským dozorem,“ řekla deníku, „Měla jsem několik panických záchvatů a úroveň stresu mi přerostla přes hlavu.“

Aby udrželi termity dál od domu, její synové denně po celém domě a kolem oken a dveří rozlévají bělidlo. Ana dodala, že nemůže opustit svůj dům, protože se bojí, že ceny nemovitostí klesají. „Kam bychom jeli? Jsme prostí dělníci,“ dodává zdrcená Španělka.

Lokální politici kritizují ústřední orgány, že se hmyzu nezbavili už ve chvíli, kdy se v roce 2017 poprvé objevily zprávy i termitech. Požadují také, aby ústřední vláda Španělska vyhlásila na Tenerife výjimečný stav, než termiti zničí msto San Cristóbal de La Laguna zapsané na seznamu UNESCO.

David Hernández, biolog a výzkumník na univerzitě La Laguna na ostrově, tvrdí, že termiti pocházejí ze Spojených států a doslova milují klima Kanárských ostrovů. „Mohou žít v teplotách od 4 do 35 stupňů Celsia,“ vysvětluje. Už podle něj zasáhly oblast větší než 100 kilometrů čtverečních. „Když se jim podařilo překonat takovou vzdálenost, mohou se dostat kamkoli,“ varuje expert.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Kurt Taussig, jeden ze dvou posledních letců RAF

19.09.2019 23:36 V Londýně zemřel v 96 letech jeden ze dvou posledních žijících československých letců RAF Kurt…

Paul McCartney o brexitu: referendum byla chyba

19.09.2019 22:23 Britský zpěvák legendární kapely the Beatles – Paul McCartney, nedávno prozradil, že se v průběhu…

Řecko praská pod tíhou migrantů. Tisíce dalších jsou na cestě

19.09.2019 19:07 Na řecké ostrovy v Egejském moři, jejichž infrastruktura už nyní praská ve švech kvůli náporu…

Jak rozdělit uprchlíky? Nový návrh se Česku líbit nebude, Macron hrozí i…

19.09.2019 18:07 Aktualizováno Francie a Itálie budou na půdě Evropské unie společně usilovat o zavedení automatického mechanismu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama