Žluté vesty opět vyrazily do ulic. Došlo na střety s policií, byl i piknik

Tisíce lidí hlásících se k takzvanému hnutí žlutých vest dnes opět vyrazily do ulic Paříže a dalších francouzských měst, aby protestovaly proti politice prezidenta Emmanuela Macrona. Na několika místech se účastníci demonstrací střetli s policií, která zadržela několik desítek lidí. V pořadí už patnáctá protestní sobota podle místních médií patrně zaznamená další pokles počtu účastníků.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Policie Francie
doporučujeme

V Paříži se u Vítězného oblouku sešly podle agentury AFP jen stovky lidí, celkem se několika pařížských pochodů zúčastnilo podle ministerstva vnitra na 4000 lidí. Policie zadržela několik osob.

Minulou sobotu v ulicích hlavního města demonstrovalo na 5000 lidí ve žlutých vestách, po celé Francii asi 41.500 lidí. Jejich počet přitom vytrvale klesá - ještě první únorovou sobotu to bylo 58.000 lidí a loni v listopadu, kdy demonstrace začínaly, i přes 200.000.

Pařížského pochodu se zúčastnila dnes i jedna z hlavních postav hnutí, řidič kamionu Éric Drouet, který se předtím nespěšně pokusil setkat s Macronem během jeho návštěvy zemědělského veletrhu, který dnes prezident zahájil ve francouzské metropoli.

Srovnatelně velký počet lidí jako v Paříži vyrazil k protestům ve městě Clermont-Ferrand v centrální části země. Demonstranti se pokusili zablokovat střed města a střetli se s policisty, kteří proti nim použili slzný plyn. Zadržen byl dosud neupřesněný počet osob.

Zhruba stovka demonstrantů podle televize France 3 už dopoledne zablokovala vstup do skladu americké firmy Amazon v Toulouse. Další stovky lidí se sešly v Lille, Rouenu či Bordeaux. V Lyonu rovněž zasahovali policisté, kteří znemožnili protestnímu pochodu projít do centra a zadrželi asi deset lidí.

Výrazně poklidnější atmosféru měla nezvyklá akce u zámku Chambord na řece Loiře, kde tisícovka žlutých vest uspořádala protest ve stylu pikniku s občerstvením a hudbou. Na pořádek tam podle AFP dbaly desítky dobrovolníků v bílých vestách, kteří se úspěšně snažili předejít jakýmkoli násilnostem, jež jsou neorganizovanému hnutí veřejností vyčítány.

V Paříži se zase někteří lidé ve žlutých vestách snažili distancovat od projevů antisemitismu, které byly k vidění na protestech minulý víkend, kdy se během pařížského protestu stal terčem protižidovských urážek konzervativní filozof Alain Finkielkraut.

"Když už nás vláda nedokáže zastavit, snaží se nám dát nálepku antisemitismu," řekl agentuře AFP účastník pařížského pochodu Karim, který se od protižidovských projevů distancoval nápisem na své vestě. Antisemitismus je podle něho stejně jako násilné projevy záležitostí hrstky jedinců a většina žlutých vest prý hodlá pokračovat v poklidných protestech.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie je prvním suverénním státem, který odchází z EU

26.01.2020 06:30 Základní údaje o rozšiřování a vystupování z EU k plánovanému vystoupení Británie z Evropské unie…

Wuchanský koronavirus straší Evropu. Propukne epidemie?

25.01.2020 23:50 Aktualizováno Dva přední francouzští lékaři, kteří se v Paříži starají o dvojici infikovanou novým typem…

Ve Francii uvěznili teroristy, mezi nimi i syrský uprchlík. Scházeli se v…

25.01.2020 20:40 Aktualizováno Sedm mužů, kteří byli v pondělí zadrženi v západní Francii kvůli podezření z terorismu, bylo…

Guaidó přiletěl do Madridu, návštěva vyvolala roztržku politiků

25.01.2020 19:22 Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó, jehož téměř 60 zemí od loňska uznává jako prozatímního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama