Vesmírná agentura GSA se rozroste. Prestižní věc pro Česko, jásá Tošenovský

Agentura GSA, která z Prahy odpovídá za unijní program navigačních družic Galileo, změní v příštích letech jméno na Agenturu pro vesmírný program a kvůli širší působnosti se rozšíří o desítky nových zaměstnanců. V Bruselu se na tom v noci na dnešek dohodli zástupci europarlamentu, členských zemí EU a Evropské komise. Ta věc loni v červnu navrhla jako součást změn pro příští dlouhodobý rozpočet unie po roce 2020.

Přidejte svůj názor

Jednací sál v novém sídle GSA
doporučujeme

Podle českého europoslance za ODS Evžena Tošenovského, který byl ve vyjednávacím týmu europarlamentu, je to správný krok. "Pokud pražská GSA dělá výborně svou práci pro evropskou satelitní navigaci Galileo, mělo by se využít jejích zkušeností a rozšířit její záběr i na program pozorování Země Copernicus," myslí si Tošenovský.

Celá věc je podle něj pro Česko také prestižní a znamená nejen příležitost pro českou vědu a výzkum, ale též zakázky pro české firmy. Agentura GSA v Praze působí od roku 2012.

Evropská komise loni v létě navrhla pro roky 2021 až 2027 pro evropský kosmický program rozpočet ve výši celkem 16 miliard eur (přes 410 miliard eur), z toho na družicové navigační systémy předpokládala 9,7 miliardy, na pozorování Země 5,8 miliardy eur.

Program Copernicus je významným poskytovatelem údajů z pozorování Země po celém světě, pomáhá zachraňovat životy na moři, zlepšuje reakci na přírodní katastrofy jako zemětřesení, hurikány, lesní požáry nebo povodně, ale umožňuje také třeba zemědělcům lépe obdělávat plodiny.

Zbývajících celkem 500 milionů eur plánuje komise vyčlenit na program získávání dat o situaci ve vesmíru a monitorování objektů a kosmického smetí na oběžné dráze označovaný jako SSA a na rozvoj bezpečné družicové komunikace pro státní správu.

O přesných finančních částkách se ale ještě bude diskutovat, členské státy chtějí debatu o budoucím víceletém rozpočtu unie uzavřít letos na podzim.

Evropská komise už loni upozornila, že kosmický průmysl v Evropě je výrazně konkurenceschopné odvětví, které zaměstnává v EU přes 230.000 lidí a Evropa například vyrábí třetinu všech komerčních satelitů.

Noční dohodu ještě nyní musí potvrdit státy EU a také plénum Evropského parlamentu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britský vrah O'Brien dostal doživotí. Skrýval se v Česku

23.10.2019 20:42 Doživotní trest za vraždu z roku 2015 dnes dostal u londýnského soudu 31letý Shane O'Brien, který…

Britská policie našla v kamionu nedaleko Londýna 39 mrtvých

23.10.2019 20:29 Aktualizováno Britská policie našla v noci na dnešek 39 lidských těl v kamionu na jihovýchodě Anglie. Totožnost…

Tusk si přeje odklad brexitu, chce přesvědčit lídry zemí EU

23.10.2019 19:55 Britský premiér Boris Johnson dnes předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi zopakoval, že nechce…

Uprchlické kvóty před soudem EU: Advokát vydá stanovisko 31. října

23.10.2019 19:11 Generální advokát Soudního dvora Evropské unie vydá příští čtvrtek stanovisko k žalobě Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama