Nobelova cena pro Tsiprase a Zaeva? Šéf OSN nápad podpořil

Generální tajemník OSN António Guterres podpořil nominaci řeckého premiéra Alexise Tsiprase a jeho severomakedonského protějšku Zorana Zaeva na Nobelovu cenu za mír. Oba předsedové vlád byli na cenu navrženi za uzavření kompromisní dohody, která ukončila letitý spor obou zemí o název makedonského státu. Uvedla to severomakedonská agentura MIA.

Alexis Tsipras a Zoran Zaev
doporučujeme

Vláda ve Skopji v úterý oznámila, že Guterres podpořil kandidaturu Zaeva a Tsiprase při setkání s náměstkem severomakedonského ministra zahraničí Andrejem Žernovským v Ženevě. Generální tajemník podle vlády prohlásil, že loňská dohoda má obrovský význam pro region i pro Evropu a představuje velký úspěch jak pro OSN, tak pro Evropskou unii a Severoatlantickou alianci.

"Tato historická dohoda vyřešila problém, který nejen že ohrožoval evropskou a euroatlantickou budoucnost Severní Makedonie v posledních 27 letech, ale také vytvořil konflikt mezi dvěma sousedními zeměmi," cituje agentura MIA slova šéfa OSN. Podle něho je "osobní nasazení (premiérů) a vůle ke kompromisu ve prospěch občanů obou zemí nejlepším příkladem moudré a dlouhodobé vize, která charakterizuje pouze skutečné lídry".

Zaeva s Tsiprasem koncem ledna oficiálně nominovala tuniská laureátka Nobelovy ceny za mír z roku 2015 a také předsedové tří klubů v Evropském parlamentu. Oba premiéři také na okraj mnichovské bezpečnostní konference obdrželi cenu Ewalda von Kleista za přínos k řešení letitého řecko-makedonského sporu.

Historický kompromis stvrdila dohoda podepsaná loni v červnu u Prespanského jezera, po jejíž ratifikaci v parlamentech obou zemí se oficiální název makedonského státu změnil na Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie. Řecko výměnou za to přestalo blokovat integraci svého souseda do NATO a EU.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie hlásí nejvíce nově nakažených koronavirem od května

05.08.2020 21:00 Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 1695 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší…

Bulharský premiér naznačil rezignaci, vláda má ale zůstat

05.08.2020 19:56 Bulharský premiér Bojko Borisov dnes naznačil, že kvůli týdny trvajícím protivládním protestům by…

V Chorvatsku se za týden nakazilo 24 Čechů

05.08.2020 19:47 Aktualizováno Za poslední týden bylo pozitivně testováno 24 Čechů, kteří se pravděpodobně nakazili covidem-19 v…

Kanárské ostrovy budou turistům hradit výdaje spojené s covidem

05.08.2020 19:06 Kanárské ostrovy jsou ode dneška prvním regionem Španělska, který nabízí domácím i zahraničním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama