Nobelova cena pro Tsiprase a Zaeva? Šéf OSN nápad podpořil

Generální tajemník OSN António Guterres podpořil nominaci řeckého premiéra Alexise Tsiprase a jeho severomakedonského protějšku Zorana Zaeva na Nobelovu cenu za mír. Oba předsedové vlád byli na cenu navrženi za uzavření kompromisní dohody, která ukončila letitý spor obou zemí o název makedonského státu. Uvedla to severomakedonská agentura MIA.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Alexis Tsipras a Zoran Zaev
doporučujeme

Vláda ve Skopji v úterý oznámila, že Guterres podpořil kandidaturu Zaeva a Tsiprase při setkání s náměstkem severomakedonského ministra zahraničí Andrejem Žernovským v Ženevě. Generální tajemník podle vlády prohlásil, že loňská dohoda má obrovský význam pro region i pro Evropu a představuje velký úspěch jak pro OSN, tak pro Evropskou unii a Severoatlantickou alianci.

"Tato historická dohoda vyřešila problém, který nejen že ohrožoval evropskou a euroatlantickou budoucnost Severní Makedonie v posledních 27 letech, ale také vytvořil konflikt mezi dvěma sousedními zeměmi," cituje agentura MIA slova šéfa OSN. Podle něho je "osobní nasazení (premiérů) a vůle ke kompromisu ve prospěch občanů obou zemí nejlepším příkladem moudré a dlouhodobé vize, která charakterizuje pouze skutečné lídry".

Zaeva s Tsiprasem koncem ledna oficiálně nominovala tuniská laureátka Nobelovy ceny za mír z roku 2015 a také předsedové tří klubů v Evropském parlamentu. Oba premiéři také na okraj mnichovské bezpečnostní konference obdrželi cenu Ewalda von Kleista za přínos k řešení letitého řecko-makedonského sporu.

Historický kompromis stvrdila dohoda podepsaná loni v červnu u Prespanského jezera, po jejíž ratifikaci v parlamentech obou zemí se oficiální název makedonského státu změnil na Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie. Řecko výměnou za to přestalo blokovat integraci svého souseda do NATO a EU.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzští poslanci schválili sporný zákon o opravách Notre-Dame

16.07.2019 20:24 Dolní komora francouzského parlamentu dnes definitivně schválila návrh zákona o rekonstrukci…

Von der Leyenová bude v čele Evropské komise. Babiš může slavit.

16.07.2019 19:54 V čele příští Evropské komise stane dosavadní německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. V…

Turecko se vysmívá sankcím EU, bude pokračovat ve vrtech u Kypru

16.07.2019 19:44 Aktualizováno Turecko bude pokračovat v průzkumných vrtech kvůli těžbě ropy a zemního plynu u pobřeží Kypru…

Teroristický útok v Londýně: Bylo legální, že policie zastřelila teroristy?

16.07.2019 19:25 Aktualizováno Policisté, kteří zastřelili tři teroristy při útoku v centru Londýna v roce 2017, jednali v souladu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama