Ve Francii zdraží cigarety, vláda se obává reakce žlutých vest

Ve Francii v pátek opět zdraží cigarety. Růst cen asi o půl eura (13 Kč) za krabičku vláda podle místního tisku do poslední chvíle tajila v obavách, že popudí členy protestního hnutí takzvaných žlutých vest, kteří kritizují údajné snižování kupní síly Francouzů. Vláda si už dříve dala za cíl dosáhnout postupným zdražováním do roku 2020 ceny deset eur (250 Kč) za krabičku.

Přidejte svůj názor

Cigarety, kouření
doporučujeme

Deník Le Figaro dnes napsal, že příslušné opatření vyjde v úředním věstníku dnes a platit začne v pátek. Výnos byl podle listu připraven už dva týdny. Podle zdrojů Le Figaro jej ale blokoval úřad premiéra Édouarda Philippa.

"Premiérovo okolí se bálo dopadu oznámení o dalším zdražení tabáku. Žluté vesty totiž udělaly z kupní síly jedno z hlavních témat celonárodní debaty. Vláda tak začala pochybovat, zda má ve své (protikuřácké) politice pokračovat," napsal deník.

Naposledy se cena cigaret zvýšila loni v březnu, a to o celé jedno euro v průměru na osm eur (205 Kč) za krabičku.

Podle odhadu dodavatelské společnosti Logista France se loni objem prodaných cigaret ve Francii snížil o 9,3 procenta. Obliba tabáku mezi Francouzi klesá už delší dobu.

Jen mezi lety 2016 a 2017 se podíl kuřáků snížil z 29,4 procenta na 26,9 procenta, ubyl jich tedy zhruba milion. Poprvé od roku 2000 výrazně přestávaly kouřit osoby s nižším než maturitním vzděláním, lidé s nejnižšími příjmy a uchazeči o práci, tedy ta část obyvatelstva, která konzumuje nejvíce tabáku. Každý den si ale stále zapálí na 12 milionů Francouzů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zadržovaný íránský tanker vyplul z Gibraltaru, dostal nové jméno

19.08.2019 07:29 Íránský tanker, který byl zadržován na Gibraltaru, opustil v noci na dnešek britské území na jihu…

Není to nejapný vtip. Trump vážně zvažuje koupi Grónska, tvrdí poradce

19.08.2019 07:23 Aktualizováno Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow potvrdil, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa…

Výlet v Itálii skončil neštěstím. Turista zanechal mrazivý vzkaz, pak se…

19.08.2019 07:14 Zraněný francouzský turista pohřešovaný deset dní na jihu Itálie je mrtvý. Informovala o tom dnes…

Hnutí pěti hvězd Salvinimu nevěří, už s ním vládnout nechce

18.08.2019 21:13 Rozpad italské vládní koalice, která se k moci dostala po volbách před 14 měsíci, je zřejmě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama