Rakouský Hallstatt nezvládá nápor turistů, radnice udělala radikální opatření

Rakouská obec Hallstatt, jedno z nejvyhledávanějších míst v alpské oblasti Solná komora (Salzkammergut), kvůli náporu turistů omezí počet autobusů, které do ní smí vjet. Ve čtvrtek o tom podle dnešní zprávy agentury APA rozhodlo místní zastupitelstvo. Do Hallstattu, vtěsnaného na úzkém prostoru mezi jezerem pojmenovaném po této malebné vísce a masivem Dachsteinu, ročně zavítá asi milion lidí. Zatímco v roce 2014 dovezlo turisty do Hallstattu asi 7900 autobusů, loni jich tam vjelo už 19.300.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

S automobilovou dopravou si obec umí poradit pomocí tabulí informujících o parkovací kapacitě v centru nebo pomocí parkovišť na kraji vsi, s autobusy je to prý těžší. Vedení obce se proto rozhodlo, že počet autobusů, které do Hallstattu vjíždějí, sníží o třetinu. Podobně jako tomu už je například v Salcburku, zavede pro autobusy časově omezená povolení k vjezdu. Tyto povolenky si cestovní kanceláře budou muset koupit tři měsíce dopředu.

zdroj: YouTube

Autobusy budou smět do obce vjíždět mezi osmou hodinou ráno a pátou odpoledne a budou v ní muset zůstat nejméně dvě a půl hodiny. Během jedné hodiny bude moci do hallstattského autobusového terminálu vjet nebo ho naopak opustit maximálně 12 vozidel. "Takto chceme zase do obce vnést klid. Chceme hosty, kteří si na Hallstatt udělají čas," vysvětlil opatření starosta Alexander Scheutz. Připomněl, že v poslední době ve vsi přibylo turistů zejména z asijských zemí, kteří přijíždějí na mimořádně krátkou dobu.

Kolik bude povolení stát, není zatím jasné, v současnosti obec vybírá za každý autobus poplatek 40 eur (1025 Kč).

Hallstatt chce opatření k regulaci přílivu turistů zavést od příštího jara, do té doby si musí objednat program, jehož prostřednictvím si cestovní kanceláře budou povolenky kupovat.

Hallstatt je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Kromě krásné krajiny, v níž je tato romantická obec položená, ho proslavily také solné doly.

Agentura APA připomíná, že průkopníky v regulaci počtu turistů, kteří přijíždějí na nejatraktivnější památky, jsou italská města, například Řím, Florencie či Benátky.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cesta ke zrušení brexitu? Profesorka naznačila další vývoj

21.03.2019 00:01 Tisíc dnů po referendu o brexitu a devět dní před plánovaným vystoupením Británie z EU stále není…

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Sporný článek 13 dostane stopku? Europoslanci objevili kličku

20.03.2019 20:50 Evropský parlament má příští týden hlasovat o návrhu směrnice EU o ochraně autorských práv na…

Doživotí. "Balkánský řezník" Karadžić dostal přísnější trest za genocidu v…

20.03.2019 20:18 Aktualizováno Soud OSN v Haagu dnes v odvolacím řízení uložil bývalému vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama