Rakouský Hallstatt nezvládá nápor turistů, radnice udělala radikální opatření

Rakouská obec Hallstatt, jedno z nejvyhledávanějších míst v alpské oblasti Solná komora (Salzkammergut), kvůli náporu turistů omezí počet autobusů, které do ní smí vjet. Ve čtvrtek o tom podle dnešní zprávy agentury APA rozhodlo místní zastupitelstvo. Do Hallstattu, vtěsnaného na úzkém prostoru mezi jezerem pojmenovaném po této malebné vísce a masivem Dachsteinu, ročně zavítá asi milion lidí. Zatímco v roce 2014 dovezlo turisty do Hallstattu asi 7900 autobusů, loni jich tam vjelo už 19.300.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

S automobilovou dopravou si obec umí poradit pomocí tabulí informujících o parkovací kapacitě v centru nebo pomocí parkovišť na kraji vsi, s autobusy je to prý těžší. Vedení obce se proto rozhodlo, že počet autobusů, které do Hallstattu vjíždějí, sníží o třetinu. Podobně jako tomu už je například v Salcburku, zavede pro autobusy časově omezená povolení k vjezdu. Tyto povolenky si cestovní kanceláře budou muset koupit tři měsíce dopředu.

zdroj: YouTube

Autobusy budou smět do obce vjíždět mezi osmou hodinou ráno a pátou odpoledne a budou v ní muset zůstat nejméně dvě a půl hodiny. Během jedné hodiny bude moci do hallstattského autobusového terminálu vjet nebo ho naopak opustit maximálně 12 vozidel. "Takto chceme zase do obce vnést klid. Chceme hosty, kteří si na Hallstatt udělají čas," vysvětlil opatření starosta Alexander Scheutz. Připomněl, že v poslední době ve vsi přibylo turistů zejména z asijských zemí, kteří přijíždějí na mimořádně krátkou dobu.

Kolik bude povolení stát, není zatím jasné, v současnosti obec vybírá za každý autobus poplatek 40 eur (1025 Kč).

Hallstatt chce opatření k regulaci přílivu turistů zavést od příštího jara, do té doby si musí objednat program, jehož prostřednictvím si cestovní kanceláře budou povolenky kupovat.

Hallstatt je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Kromě krásné krajiny, v níž je tato romantická obec položená, ho proslavily také solné doly.

Agentura APA připomíná, že průkopníky v regulaci počtu turistů, kteří přijíždějí na nejatraktivnější památky, jsou italská města, například Řím, Florencie či Benátky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chorvatský ostrov Pag v plamenech, evakuováno 10 tisíc lidí

16.07.2019 12:19 Aktualizováno Kvůli požáru, který v noci na dnešek vypukl v borovém lese na chorvatském ostrově Pag, evakuovali…

Merkelová a její třes? Může to být hodně vážné, tahle už to nejde, zní z…

16.07.2019 11:33 Co se to děje s německou kancléřkou Angelou Merkelovou? To je otázka, která už několik týdnů trápí…

Ursula von der Leyenová lanaří europoslance, představila svou vizi EU

16.07.2019 11:30 Aktualizováno Důrazem na boj s klimatickými změnami, ale i na posílení sociálního rozměru unie či respektem k…

Práskač Zdechovský žaluje na Česko v EU? Hlupáky ze sebe dělat nenecháme,…

16.07.2019 10:25 Jak jsme vás již informovali, europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že zdanění…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama