Západ Německa čelí vichřici, karneval začal se zpožděním

Větrné počasí v podobě tlakové níže Bennet narušilo dnešní karnevalové veselí na západě Německa. Porúrské město Bottrop či hesenský Seligenstadt dokonce z bezpečnostních důvodů průvody maškar ke zklamání desetitisíců očekávaných návštěvníků odřekly. Radnice Bottropu v prohlášení na svém webu sdělila, že rozhodnutí to bylo mimořádně bolestivé.

Přidejte svůj názor

Počasí
doporučujeme

"Pro mnoho lidí, kteří se do příprav zapojili, je samozřejmě těžké se s tím vyrovnat," řekl bottropský starosta Bernd Tischler. Vysvětlil ale, že nebezpečí je skutečně vysoké. Podle meteorologů může dnešní vítr v nárazech dosahovat místy rychlosti okolo 110 kilometrů v hodině, což je jen těsně pod hranicí orkánu.

zdroj: YouTube

Odklady karnevalových průvodů se nejvíce dotkly země Severní Porýní-Vestfálsko, kde je tradice mimořádně silná. Ke zrušení karnevalu se na poslední chvíli odhodlala i hesenská Fulda. Pořadatelé jen krátce před očekávaným začátkem sdělili, že by bylo nezodpovědné navzdory varování meteorologů slavit v ulicích.

Řada měst začátek mohutných průvodů, jejichž nedílnou součástí jsou alegorické vozy, odložila o několik hodin, protože na odpoledne byly předpovědi povětrnostních podmínek příznivější. I tak ale nejistota v řadě měst panovala do poslední chvíle, neboť odřeknutí průvodů nebylo v případě zhoršení situace vyloučené.

Například porýnský Düsseldorf oznámil, že zákaz vydá, pokud rychlost větru přesáhne hranici 60 kilometrů v hodině. Průvod nakonec dostal zelenou a se zhruba 90 minutovým zpožděním se v brzkém odpoledni dal do pohybu. Alegorické vozy, které z bezpečnostních důvodů nesmí být taženy koňmi, letos stejně jako v uplynulých letech satirou poukazují na domácí i zahraniční nešvary. Tématem se tak staly například komplikovaný odchod Spojeného království z Evropské unie, zneužívání dětí kněžími či odklon od naftových motorů.

K odkladům se podobně jako Düsseldorf uchýlily i Münster, Duisburg či Cáchy. Naopak v Kolíně nad Rýnem, které je rivalem Düsseldorf, průvod začal podle plánu v 10:00. Z průvodu zde byly rovněž vyloučeny koně a alegorické vozy, jejichž výzdoba by v případě větrné smršti mohla ohrozit veřejnost. Z kolínských tribun pro diváky navíc technici z bezpečnostních důvodů odmontovali postranice a stěny, aby se do nich vichr nemohl opřít.

Během noci vítr na západě Německa v okolí Düsseldorfu a Kolína lámal větve stromů, převracel popelnice a kácel mobilní značení. Kvůli vyvráceným stromům a vichru byly v Německu odřeknuty nejen regionální železniční spoje, ale také dálkové. Například rychlovlaky ICE jezdí mezi Berlínem a Hannoverem odklonem.

Na dálnici A4 u Kolína spadl nad ránem strom, vážně poškozeny byly dvě nákladní a dvě osobní auta, zraněn ale nebyl nikdo. Naopak mrtvého řidiče si vyžádal pád stromu u Ochtrupu v Severním Porýní-Vestfálsku, který dopadl na auto.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlík vzkazuje: Deportovali mě, ale já se do Evropy vrátím. I kdybych…

19.06.2019 22:32 Aktualizováno I když byl nedávno deportovaný, je odhodlaný se to Evropy do nejdříve vrátit. To tvrdí mladý…

Macronův návrh minimální unijní mzdy by poškodil ekonomiky zemí střední a…

19.06.2019 21:31 Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden na konferenci Mezinárodní organizace práce v…

Bude z Řecka poušť? Experti pronesli hrozivou prognózu

19.06.2019 20:46 Zhruba třetině řeckého území hrozí, že se z něj v následujících desetiletích stane poušť. Tvrdí to…

V boji o post Mayové pokračují Johnson, Hunt, Gove a Javid

19.06.2019 19:38 Do dalšího kola volby lídra britské Konzervativní strany dnes postoupili exministr zahraničí Boris…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama