O brexitové dohodě se bude hlasovat 12. března. Co nastane, pokud neprojde?

Hlasování o brexitové dohodě v britském parlamentu se přes zatím neúspěšná vyjednávání s Evropskou unií o takzvané irské pojistce uskuteční v úterý 12. března. Podle deníku The Guardian to potvrdil mluvčí premiérky Theresy Mayové. Dodal, že britská vláda je nadále odhodlána dosáhnout právně závazných změn v ustanovení, které je součástí dojednané dohody o odchodu Spojeného království z unie a má zabránit vzniku přísného režimu na hranici mezi Severním Irskem a Irskem po brexitu.

Přidejte svůj názor

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

Dolní sněmovna už brexitovou smlouvu právě kvůli irské pojistce jednou odmítla. Mayová pak poslancům koncem února slíbila, že o dohodě budou moci do 12. března znovu hlasovat. Mezitím se její tým v Bruselu několikrát pokusil vyjednat změny v irské pojistce. Ve středu ale obě strany potvrdily, že jednání zatím úspěšná nebyla. Obě strany přitom tlačí čas, do brexitu zbývá 22 dní.

Pokud poslanci v úterý dohodu opět odmítnou, budou ve středu hlasovat o tom, zda má země odejít z EU bez dohody. Tato varianta ale téměř jistě neprojde. Následující den pak bude sněmovna rozhodovat o tom, zda by měl být brexit, plánovaný na 29. březen, odložen.

Podle britského ministra financí Philipa Hammonda je odložení brexitu pravděpodobné, pokud zákonodárci brexitovou smlouvu neschválí. "Pokud dohoda v úterý neprojde, nastane parlamentní proces, který velice pravděpodobně vyústí v odklad (brexitu) a povede k nejistému výsledku, nejistotě pro britskou ekonomiku, nejistotě pro obyvatele napříč zemí," uvedl dnes Hammond, kterého citovala agentura Reuters. Poslance vyzval, aby se zamysleli nad důsledky případného neschválení dohody.

Irská pojistka by začala platit tehdy, pokud by během případného přechodného období po brexitu nebyla uzavřena obecná dohoda o budoucích vztazích, která by rovněž zajistila zachování volného režimu na irské hranici.

Při uplatnění pojistky by Británie zůstala v bezcelní zóně s EU a Severní Irsko by navíc podléhalo některým pravidlům jednotného unijního trhu. Brexitová dohoda o opatření hovoří jako o dočasném, avšak dále tento aspekt nerozvádí. Část britských poslanců se proto obává, že by Británie skrze něj mohla na dlouhou dobu zůstat "uvězněna" v unijních strukturách. Brusel ale dojednanou dohodu znovu otevřít odmítá.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moře u Řecka vydalo 2000 let staré tajemství. Takový nález se nečekal

11.12.2019 07:46 U řeckého ostrova Kefalonia v Jónském moři badatelé objevili zhruba 2000 let starý vrak římské lodě…

Světová média píší o střelbě v Česku. Upozornila na selhání státu

10.12.2019 22:03 Aktualizováno O masové střelbě v ostravské nemocnici píší přední světová média.Televize CNN, BBC, ale i servery…

Muslimský radikál z Ukrajiny chtěl spáchat bombový útok v Polsku

10.12.2019 20:31 Příslušníci polské civilní kontrarozvědky (ABW) zadrželi Ukrajince, který údajně plánoval útok v…

USA uvalily sankce i na Slovensko, Kočnerovy firmy nesmí obchodovat

10.12.2019 18:42 Vláda Spojených států dnes oznámila, že uvalila ekonomické sankce na několik osob podezřelých z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama