Pellegrini zaútočil na Kisku. Kampaň před volbou prezidenta SR se vyostřuje

Kampaň před nadcházejícími prezidentskými volbami na Slovensku se začíná vyostřovat. Premiér a místopředseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Peter Pellegrini se dnes dostal do křížku s prezidentem Andrejem Kiskou, který kritizoval jednoho z favoritů voleb Maroše Šefčoviče, jehož podporuje právě Směr-SD. Kiska se také postavil na stranu hlavní favoritky na zvolení hlavou státu, právničky Zuzany Čaputové.

Peter Pellegrini

Šefčovič v tomto týdnu zaujal kritické stanovisko vůči Čaputové za její výroky ohledně případného udělení milosti Kiskovi, pokud by byl prezident po skončení v úřadu kvůli daňové kauze své rodinné firmy odsouzen. Kiska v reakci uvedl, že Šefčovič šíří fikci o nějaké budoucí prezidentské milosti a že patrně zcela přebírá manýry Směru-SD, který mu platí prezidentskou kampaň.

Kiska také odmítl, že by v budoucnu žádal o milost a místopředsedovi Evropské komise Šefčovičovi doporučil, aby více myslel na pověst úspěšného kariérního diplomata, pokud v prezidentských volbách neuspěje.

"S velkým znepokojením vnímám pana prezidenta Andreje Kisku a výroky, které přicházejí z Prezidentského paláce na adresu jednoho z nejúspěšnějších diplomatů, jakého máme. Šefčovič na rozdíl od pana prezidenta má život bez kauz," řekl novinářům Pellegrini, aniž zástupcům medií umožnil klást otázky.

zdroj: YouTube

Podle Pellegriniho Šefčovič ve srovnání s Kiskou vždy důstojně reprezentoval Slovensko a hájil jeho zájmy v zahraničí. "Pan prezident ani jen trochu nepomohl k tomu, aby se zmírnilo napětí ve společnosti. Tam kde mohl, vždy přilil olej do ohně, aby rozpoutal vášně," tvrdil Pellegrini. Kiskovi také vytkl, že na rozdíl od Šefčoviče nejednal s předními světovými politiky.

Jde patrně o dosud nejsilnější otevřenou kritiku prezidenta ze strany Pellegriniho, který měl na rozdíl od expremiéra a šéfa Směru-SD Roberta Fica pověst spíše nekonfliktního politika.

Také Šefčovič netajil nelibost nad Kiskovými výroky. "Taková vyjádření, jaká jsem slyšel od pana prezidenta, nejsou hodná jeho úřadu. Pokud bych byl já na místě prezidenta, tak bych si zachoval svou nadstranickost do posledního dne v úřadu," řekl Šefčovič novinářům.

Čaputová v jedné z dřívějších debat řekla, že by k případné žádosti o milost Kisky přistupovala jako k žádosti kteréhokoli jiného občana. Šefčovič si následně veřejně položil otázku, zda Kiskova podpora Čaputové v prezidentské kampani není součástí dohody o případné milosti Kiskovi, pokud by se Čaputová stala prezidentkou a Kiska by byl odsouzen.

V daňové kauze Kiskovy firmy byl již obviněn jeden z jednatelů společnosti. Kiska v únoru řekl, že po skončení funkčního období v prezidentském úřadu v polovině června bude v případu patrně obviněn i on sám. Vyšetřování své firmy Kiska označil za Ficovu mstu kvůli tomu, že již předem odmítl Ficovy ambice stát se předsedou ústavního soudu.

Kiska má dlouhodobě napjaté vztahy s Ficem, kterého porazil v přímé prezidentské volbě před pěti lety. Fico loni v březnu rezignoval z postu premiéra v zájmu politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Stalo se tak poté, co k rozsáhlé rekonstrukci vlády nebo k vypsání předčasných voleb vybídl Kiska. Fica v čele vlády nahradil Pellegrini.

Poslední průzkumy veřejného mínění popularity prezidentských kandidátů z minulého týdne ukázaly značný náskok Čaputové před druhým Šefčovičem. Čaputové také pomohla podpora od jednoho z původních spolufavoritů prezidentských voleb, vědce Roberta Mistríka, který se vzdal kandidatury v její prospěch. Jak Mistrík tak Čaputová se opakovaně vymezili vůči Směru-SD.

Čaputovou kvůli jejím liberálním názorům ohledně možnosti adopce dětí páry stejného pohlaví či nedostatku zkušeností v politice už dříve kritizovali čelní představitelé Směru-SD včetně Fica.

Mrazivé počasí bude pokračovat i o víkendu. Teploty spadnou hluboko pod…

22.01.2022 06:30 V Česku bude nadále sněžit i během víkendu. Větší nadílku meteorologové očekávají v sobotu, kdy…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

První sociální síť vznikla před tisíci lety v Africe, tvrdí vědkyně

22.01.2022 14:28 První sociální síť se neobjevila v éře internetu, ale mnohem dříve - přesněji před 50.000 lety na…

Česko chce 50 milionů eur za škody způsobené těžbou v Turówě. Polsko…

22.01.2022 11:27 Česko podle návrhu smlouvy pro polskou stranu sporu trvá na náhradě 50 milionů eur za škody…

Záchranáři zasahovali u hromadné nehody na D5, srazilo se 36 vozidel

20.01.2022 20:25 Na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku havarovalo dnes před polednem 20 osobních a 16 nákladních aut.…

Ve Francii přibylo přes 389 tisíc nakažených, odpůrci covid pasů…

22.01.2022 21:49 Aktualizováno Ve Francii dnes demonstrovali odpůrci zavedení očkovacích pasů, které znemožní neočkovaným lidem…

Berlusconi se rozhodl nekandidovat na italského prezidenta

22.01.2022 20:28 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se rozhodl nekandidovat na italského prezidenta. Napsala…

Neznámý útočník pobodal v Rakousku ženu na ulici, motiv není jasný

22.01.2022 14:27 Neznámý útočník dnes odpoledne napadl na ulici v rakouském městě Klagenfurt ženu a pobodal ji.…

Merz byl zvolen novým předsedou německé CDU

22.01.2022 13:40 Aktualizováno Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) na dnešním digitálním sjezdu zvolila novým předsedou…

Polsko hlásí rekordní počet nově nakažených koronavirem

22.01.2022 11:08 V Polsku za poslední den přibylo rekordních 40.876 nových případů nákazy koronavirem, uvedlo…

V Německu přibylo přes 135 000 nakažených, sedmidenní incidence je rekordní

22.01.2022 08:22 V Německu za poslední den přibylo 135.461 lidí nakažených koronavirem, zatímco před týdnem to bylo…

ROZHOVOR: 25 let od česko-německé deklarace. Otevírat Pandořinu skříňku…

21.01.2022 21:59 Aktualizováno Česko-německou deklaraci o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji z roku 1997 lze vnímat…

Vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron už v Evropské unii převažuje

21.01.2022 20:20 Vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron už v Evropské unii a Evropském hospodářském prostoru…

Polsko za poslední den zaznamenalo 36.665 nových případů nákazy koronavirem

21.01.2022 20:12 Aktualizováno Polsko za poslední den zaznamenalo 36.665 nových případů nákazy koronavirem. Je to nejvíce od…

Scholz neodpověděl na dotaz ohledně osudu Nord Streamu 2 v případě invaze

21.01.2022 18:59 Německý kancléř Olaf Scholz dnes ponechal bez odpovědi otázku novinářů, zda je německá vláda…

Související:

Právě se děje

reklama