Lidská práva? Evropa se dostala do ostrého konfliktu se Saúdskou Arábii

Nejméně 36 zemí, včetně všech 28 členských států Evropské unie, dnes na zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě podepsalo prohlášení kritizující stav lidských práv v Saúdské Arábii. Informují o tom zahraniční média. Podle agentury Reuters jde o první takové pokárání Rijádu od vzniku Rady pro lidská práva, která od roku 2006 dohlíží na dodržování lidských práv ve světě a podává o situaci zprávy.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Evropská Unie
doporučujeme

Text vyzývá saúdskoarabské úřady k propuštění aktivistek hájících lidská práva a ke spolupráci s mezinárodním vyšetřováním vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu z loňského 2. října.

Saúdská Arábie připustila, že novináře žijícího v exilu v USA zavraždilo speciální komando vyslané z Rijádu. Tvrzení, že byl do vraždy zapleten korunní princ Muhammad bin Salmán, však Saúdská Arábie kategoricky odmítá. V souvislosti s vraždou je v zemi souzeno 11 osob.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová už ve středu Saúdskou Arábii vyzvala k propuštění aktivistek, které jsou údajně ve vazbě mučeny. Úřady je viní z poškozování zájmů Saúdské Arábie.

zdroj: YouTube

Aktivisté tvrdí, že některé ženy, včetně těch, které se zasazovaly o právo na řízení automobilu, byly vystaveny elektrickým šokům, bičování, sexuálním útokům a dalším formám mučení.

"Je úspěchem Evropy, že jsme se na tomto dokázali sjednotit," řekl agentuře Reuters jeden ze zástupců EU.

Podle DPA je kritika neobvykle jasná. "Jsme zvlášť znepokojeni používáním protiteroristických zákonů a dalších bezpečnostních ustanovení proti lidem, kteří pokojně uplatňují svá práva a svobody," stojí v prohlášení, které dnes jménem 36 zemí přečetl zástupce Islandu Harald Aspelund.

"Obhájci lidských práv a skupiny občanské společnosti by měly hrát důležitou roli v reformním procesu, který království sleduje," píše se dále v prohlášení.

Pod prohlášení se kromě evropských států podepsaly například také Austrálie nebo Nový Zéland.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo za neděli 333 případů nákazy koronavirem a 11 mrtvých

01.06.2020 08:39 V Německu přibylo za neděli 333 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem tak zdravotníci…

Koronavirus podle italského doktora ztrácí sílu a je méně smrtící

01.06.2020 07:52 Koronavirus ztrácí na síle a stává se mnohem méně smrtícím. Uvedl to italský lékař Alberto…

"Nemohu dýchat." Protesty kvůli smrti černocha Floyda se šíří z USA do…

31.05.2020 20:28 Aktualizováno Smrt amerického černocha George Floyda při zásahu minneapoliské policie vyvolala vlnu protestů…

Rumunský premiér Orban neměl roušku a navíc kouřil, zaplatil pokutu

31.05.2020 19:29 Aktualizováno Předseda rumunské vlády Ludovic Orban musel v sobotu zaplatit pokutu 3000 lei (téměř 17.000 korun),…

Související:

Právě se děje

Další zprávy