Bouřlivé MDŽ ve Španělsku: Začaly demonstrace a stávky za práva žen

Ve Španělsku se konají manifestace a stávky části odborů, které při příležitosti dnešního Mezinárodního dne žen vyhlásily feministické organizace usilující o rovná práva žen a mužů a bojující proti násilí na ženách. V Barceloně a Madridu omezila stávka městskou hromadnou dopravu a menší demonstrace zpozdily několik vlakových spojů v Katalánsku. V Madridu vyrazilo ráno na kolech manifestovat za práva žen na 300 cyklistek s fialovými vlajkami. Hlavní demonstrace jsou po celé zemi plánovány na večer.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Pedro Sánchez
doporučujeme

Manifestace podpořila řada politiků a více než desítka členů španělské socialistické vlády se zúčastní večerních demonstrací. "Chceme feministické Španělsko, protože jen díky feminismu dosáhneme úplné demokracie," napsal na twitteru španělský premiér Pedro Sánchez. Manifestace podpořily i další levicové a regionální strany, například baskické či katalánské.

Pravicoví lidovci se otevřeně k demonstracím nepřipojili, ač na twitteru strana napsala, že rovná práva žen a mužů podporuje. Ultrapravicová strana Vox feministickou stávku odmítla s tím, že "nechce žádné kvóty" ani diskriminaci mužů.

Od časného rána se shromažďovaly menší skupiny například v Barceloně, kde na několika místech krátce ochromily silniční dopravu. Ve městě Sant Cugat del Valles u Barcelony zablokovala skupina žen koleje a zdržela tak několik regionálních spojů.

Menší manifestace se konaly už dopoledne kromě Barcelony a Madridu také v Burgosu, Valladolidu, Bilbau či Granadě, kde se demonstrovalo i ve čtvrtek večer. Baskický regionální parlament dnes musel zrušit plenární zasedání, protože ráno nedorazili kvůli stávce poslanci několika stran, takže komora nebyla usnášeníschopná.

Ke stávce se připojila i některá média, například španělská televize TVE zrušila dopolední vysílání La Maňana programu L1.

Hlavní manifestace jsou dnes plánovány v Madridu, Barceloně, Seville, Valencii a dalších městech od 18:00 SEČ.

Španělské feministky vyhlásily stávku za rovná práva mužů a žen a proti násilí na ženách už loni 8. března, kdy se po celé zemi konalo několik set demonstrací a téměř šest milionů lidí se připojilo ke dvouhodinové stávce.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie hlásí za den 31 nových úmrtí v souvislosti s covidem-19

01.06.2020 21:49 Ve francouzských nemocnicích zemřelo za uplynulý den 31 pacientů s covidem-19. Denní počet úmrtí se…

Slovensko zruší většinu omezení v souvislosti s koronavirem

01.06.2020 20:41 Slovensko umožní sportovní soutěže, s omezeními i další hromadné akce a zruší také většinu zbylých…

Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko

01.06.2020 15:06 Spory kolem práv na rybolov v britských vodách jsou zásadním tématem dalšího kola videokonferencí…

Norsko a Finsko otevírají restaurace, v Nizozemí mohou lidé i do kina

01.06.2020 14:22 V Norsku, Finsku a Nizozemsku se dnes opět otevřely restaurace, kavárny a bary, které místní vlády…

Související:

Právě se děje

Další zprávy