Budeme bránit Maďary v cizině, prohlásil Orbánův ministr. Vztahy s Ukrajinou na bodu mrazu

Vláda v Budapešti bude nadále chránit práva etnických Maďarů v zahraničí, řekl dnes podle tiskové agentury MTI maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó na fóru maďarských zákonodárců z oblasti středovýchodní Evropy.

Maďarsko
doporučujeme

"Neobětujeme práva maďarské menšiny na oltář jakéhokoli geopolitického zájmu, ani kdyby na nás tlačili dobří přátelé," prohlásil šéf maďarské diplomacie.

Pokud jde o Ukrajinu, která vede s Budapeští spory kvůli maďarské menšině, Szijjártó prohlásil, že jeho země bude nadále blokovat schůzky ministrů zahraničí členských zemí NATO s jejich ukrajinským kolegou. Bude se stavět i proti snahám Kyjeva o integraci s EU nebo NATO. Kyjev podle ministra zastává protimaďarskou politiku.

V Zakarpatské oblasti Ukrajiny žije asi 150.000 Maďarů. Jejich předáci si stěžují na jazykovou a kulturní diskriminaci ze strany ukrajinských úřadů.

Loni se spor přiostřil poté, co Ukrajina schválila zákon posilující roli ukrajinského jazyka v základních školách. Nyní Szijjártó kritizoval plány, podle kterých by maďarská komunita byla rozdělena do tří různých správních oblastí.

Maďarsko před několika lety umožnilo krajanům v cizině získat maďarské občanství, aniž mají v zemi trvalý pobyt. Právní úprava umožňuje zahraničním Maďarům požádat o maďarské občanství ve zjednodušeném řízení na základě etnického původu a znalosti maďarštiny. Slovensko, kde žijí statisíce etnických Maďarů, tehdy přijalo opatření, kterým možnost dvojího občanství prakticky vyloučilo. Neumožňuje to ani Ukrajina.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Estonsko má poprvé v čele vlády ženu

25.01.2021 20:38 Estonsko má poprvé v čele vlády ženu. Nástupcem Jüriho Ratase, který před necelými dvěma týdny…

Německá vláda varuje před "temným mrakem" mutací

25.01.2021 20:31 Lidé v Německu se musí podle německé vlády připravit na rychlé rozšíření vysoce nakažlivých mutací…

AstraZeneca musí jasně vysvětlit omezení dodávek, řekla členka EK

25.01.2021 19:01 Evropskou komisi neuspokojilo vysvětlení firmy AstraZeneca, proč v prvním období dodá zemím…

EK doporučila další cestovní omezení pro vysoce rizikové země

25.01.2021 18:21 Lidé cestující ze zvláště rizikových států Evropské unie by měli vyjíždět do zahraničí pouze v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama