Budeme bránit Maďary v cizině, prohlásil Orbánův ministr. Vztahy s Ukrajinou na bodu mrazu

Vláda v Budapešti bude nadále chránit práva etnických Maďarů v zahraničí, řekl dnes podle tiskové agentury MTI maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó na fóru maďarských zákonodárců z oblasti středovýchodní Evropy.

Přidejte svůj názor

Maďarsko
doporučujeme

"Neobětujeme práva maďarské menšiny na oltář jakéhokoli geopolitického zájmu, ani kdyby na nás tlačili dobří přátelé," prohlásil šéf maďarské diplomacie.

Pokud jde o Ukrajinu, která vede s Budapeští spory kvůli maďarské menšině, Szijjártó prohlásil, že jeho země bude nadále blokovat schůzky ministrů zahraničí členských zemí NATO s jejich ukrajinským kolegou. Bude se stavět i proti snahám Kyjeva o integraci s EU nebo NATO. Kyjev podle ministra zastává protimaďarskou politiku.

V Zakarpatské oblasti Ukrajiny žije asi 150.000 Maďarů. Jejich předáci si stěžují na jazykovou a kulturní diskriminaci ze strany ukrajinských úřadů.

Loni se spor přiostřil poté, co Ukrajina schválila zákon posilující roli ukrajinského jazyka v základních školách. Nyní Szijjártó kritizoval plány, podle kterých by maďarská komunita byla rozdělena do tří různých správních oblastí.

Maďarsko před několika lety umožnilo krajanům v cizině získat maďarské občanství, aniž mají v zemi trvalý pobyt. Právní úprava umožňuje zahraničním Maďarům požádat o maďarské občanství ve zjednodušeném řízení na základě etnického původu a znalosti maďarštiny. Slovensko, kde žijí statisíce etnických Maďarů, tehdy přijalo opatření, kterým možnost dvojího občanství prakticky vyloučilo. Neumožňuje to ani Ukrajina.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02.2020 20:54 Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou…

Summit EU přerušen. Michel chce bilaterální jednání

20.02.2020 20:49 Dnešní mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 19:33 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama