Šéf konzervativců zpražil Brusel: Británie nepřijme návrhy ohrožující jednotu země

Británie nemůže přijmout návrh vyjednavače Evropské unie Michela Barniera, který má odblokovat jednání o brexitu, protože by ohrozil jednotu Spojeného království. Stanici BBC to dnes řekl předseda Konzervativní strany Brandon Lewis. Barnier v pátek řekl, že Brusel nabízí Británii možnost jednostranně odejít z navrhovaného jednotného celního prostoru, ale Severní Irsko by v něm muselo zůstat.

Přidejte svůj názor

Brandon Lewis (konzervativci)
doporučujeme

Vyjednavač EU Británii nabídl vyvázat se z jednotného celního prostoru s podmínkou, že ostatní opatření vyplývající z ujednání o takzvané irské pojistce musí Británie dodržet. Jinak by byla obnovena tvrdá hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou s veškerými celními kontrolami.

Podle Lewise by ale Barnierův návrh znamenal, že Severní Irsko by podléhalo jinému režimu, což poškodí jednotu Velké Británie.

"Nemůžeme připustit dohodu, která něco takového způsobí," řekl předseda konzervativců BBC s tím, že návrh Bruselu by jednotu země ohrozil. "Tato vláda nepřipustí nic, co by vystavilo Spojené království riziku," dodal Lewis.

Rozčarování nad stanoviskem Bruselu dnes zaznělo i z úst Andrey Leadsomové, která organizuje v Dolní sněmovně vládní agendu. Pátečním návrhem Barniera je hluboce zklamaná. "Musím se ptát sama sebe, jakou hru to Evropská unie hraje," poznamenala v rozhovoru pro agenturu Reuters.

EU si musí uvědomit, že hladký odchod Británie je v zájmu všech, řekla dále. Odklad brexitu není nevyhnutelný, "dobrá vůle a ochota ke spolupráci mohou zajistit, že dohodu o brexitu parlament do 29. března schválí," konstatovala Leadsomová.

Pokud Brusel donutí Británii, aby EU opustila bez dohody, bude podle ní daleko těžší zajistit, že Irsko nebude rozdělovat hranice.

Klíčové hlasování o brexitové dohodě čeká britský parlament za tři dny. Premiérka Theresa Mayová v pátek vyzvala poslance, aby dokument, který dojednala s Bruselem, podpořili. Jinak podle ní hrozí nejistota a to, že země nakonec Evropskou unii neopustí nikdy. Případné odložení brexitu, který je plánovaný na 29. března, by podle premiérky mohl vést k tomu, že si unie začne klást nové podmínky, nebo k vypsání druhého referenda o EU.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začal summit EU: Spor o "spitzenkandidáty" graduje. I volba papeže je…

20.06.2019 17:18 Aktualizováno Skepticky se k možnosti dohody o novém rozdělení vrcholných postů v Evropské unii vyjádřil šéf…

EU prodloužila sankce vůči Rusku, výletní lodě nemůžou ke Krymu

20.06.2019 16:35 Členské země Evropské unie dnes o rok prodloužily sankce vůči Rusku za anexi Krymu. Rada EU…

Bitva o post šéfa eurokomise bude dlouhá, tvrdí Babiš. Jedním z kandidátů…

20.06.2019 16:19 Výběr nového předsedy Evropské komise a šéfů dalších unijních institucí bude složitý, čekají se…

Pellegrini nahradí Tuska? Premiér SR má zájem o post "prezidenta" EU

20.06.2019 16:14 Slovenský premiér Peter Pellegrini podle listu Pravda usiluje o získání funkce předsedy Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama