Členství v NATO je závazek. Boje se už nevedou jen tanky, řekl Babiš ve Varšavě

Členství v NATO chápe ČR jako aktivní závazek spoluodpovědnosti za ostatní země. Aliance by měla být schopna čelit novým výzvám jako je kybernetická bezpečnost či dezinformační kampaně. Prohlásil to dnes ve Varšavě český premiér Andrej Babiš na úvod oslav 20. výročí vstupu Česka, Polska a Maďarska do NATO a 15 let slovenského členství v této alianci. Slavnosti spojené s vojenskou přehlídkou se vedle něj účastní i další premiéři zemí visegrádské čtyřky.

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

"Existují představy, že mají vznikat nějaké nové agentury Evropské unie pro boj s těmito hrozbami. Já si naopak myslím, že tyto věci má také řešit NATO," uvedl Babiš, podle něhož musí být aliance připravena na to, že současné boje se nevedou již jen "tanky a letadly".

Babiš v této souvislosti odmítl možnost vytvoření armády EU, jejíž roli podle něho plně zastanou alianční síly. Unijní země by podle něho mohly mimo NATO více spolupracovat nanejvýš při plánování modernizace svých armád.

Již před zahájením dnešních oslav připomněl, že vstup do NATO byl pro Česko prvním důležitým krokem na cestě ke spojenectví se Západem po pádu komunismu a plynně na něj o pět let později navázalo členství v Evropské unii.

Všichni předsedové vlád V4 se shodli na tom, že význam NATO ani po 20 letech neklesá.

"Čas klidu a míru se může rychle změnit," prohlásil na úvod oslav polský premiér Mateusz Morawiecki, který zdůraznil zvláště význam NATO v ochraně před hrozbami z Ruska.

Na ceremoniál naváže ukázka cvičení aliančních jednotek v Polsku. Premiéři poté zavítají mezi příslušníky první varšavské tankové brigády. Šéfy vlád doprovází na oslavy rovněž visegrádští ministři obrany.

Česká republika se stala členem NATO 12. března 1999 společně s Maďarskem a Polskem. Do Severoatlantické aliance vstoupily jako první země z bývalého takzvaného východního bloku. Pozvánku ke vstupu dostaly na aliančním summitu v Madridu v roce 1997. Slovensko se stalo členem až v roce 2004.

"Cestu do NATO jsme si odpracovali ... nebyl to žádný dárek," vzpomněl Babiš na účast českých vojáků na misích v Perském zálivu či na Balkáně v 90. letech. Dodal, že ani po vstupu do NATO nebylo Česko "černým pasažérem" a vždy se aktivně účastnilo misí ve světě a i nadále bude aktivně přispívat k obraně své i svých spojenců. Připomněl současnou operaci v Afghánistánu, pro jejíž budoucnost je klíčové rozhodnutí USA.

"Pokud se USA stáhnou, stáhneme se i my," prohlásil český premiér, podle něhož bude další vývoj v této zemi důležitý i pro plánování budoucí podoby české armády.

Americký prezident Donald Trump razí myšlenku úplného odchodu amerických vojsk z Afghánistánu, podmiňuje ji však dohodou s radikálním hnutím Tálibán.

Všichni předsedové vlád V4 se shodli na tom, že význam NATO ani po 20 letech neklesá. Podle předsedy slovenské vlády Petera Pellegriniho neměl a nemá vstup do NATO ani EU pro visegrádské země rozumnou alternativu. "Kdybychom vystoupili, nestaneme se mostem (mezi západem a východem), ale snadnou kořistí," varoval Pellegrini s odkazem na státy, v jejichž zájmu je podle něj "udržovat nestabilitu".

Podobně se vyjádřil polský premiér Mateusz Morawiecki, podle něhož má NATO význam zvláště jako ochrana před hrozbami z Ruska. "Čas klidu a míru se může rychle změnit," podotkl Morawiecki.

Premiéři v doprovodu ministrů obrany shlédli v chladném a větrném počasí na varšavském cvičišti bojovou ukázku společné akce tanků, obrněných vozidel a vrtulníků. Setkali se rovněž s vojáky první varšavské tankové brigády. Na krátkém společném jednání poté podle Babiše hovořili o zbrojních nákupech v rámci NATO.

V Česku připomene výročí členství v alianci slavnost na Pražském hradě, na které se v úterý 12. března potkají prezidenti všech zemí V4.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyvracíme dezinformace: Protestů v Berlíně se nezúčastnil milion lidí,…

11.08.2020 22:29 Aktualizováno Na sociálních sítích koluje v posledních dnech tvrzení, podle kterého protestovalo na začátku srpna…

Nizozemsko chystá povinnou karanténu pro kontakty nakažených

11.08.2020 22:01 Nizozemská vláda plánuje zavést povinnou karanténu pro všechny osoby, u nichž po setkání s lidmi…

EU volby v Bělorusku nepovažuje za férové, hrozí sankcemi

11.08.2020 21:11 Aktualizováno Evropská unie v prohlášení vydaném ve jménu 27 členských států uvedla, že nedělní prezidentské…

EU nechystá misi na volby ve Venezuele, nemá je za svobodné

11.08.2020 20:20 Evropská unie se zatím nechystá vyslat pozorovatele na prosincové parlamentní volby do Venezuely,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama