Brutalita vůči uprchlíkům? Za dění v Chorvatsku nese vinu i Brusel, tvrdí Amnesty International

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) v dnes zveřejněné zprávě upozornila na systematické a záměrné vytlačování uprchlíků a migrantů, někdy provázené násilím, z Chorvatska do Bosny. Zároveň vyčetla Evropské unii, že kvůli chybějící patřičné reakci a dávání přednosti ochraně unijních hranic na tom nese díl viny. Mluvčí Evropské komise v reakci ujistila, že Brusel je obviněními uvedenými ve zprávě znepokojený a bere je vážně.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Migranti jsou vyháněni z chorvatských hranic a jsou nuceni žít v hrozných podmínkách, upozorňuje AI. "Kolem 5500 mužů, žen a dětí, kteří v současné době uvázli v Bihači a Veliké Kladuši, obývá opuštěné bývalé továrny bez základního vybavení," uvádí se v dokumentu. Mnozí z těchto lidí přitom hovoří o nedostatečné hygieně, chybějící teplé vodě, nedostatku jídla a těžko dostupné lékařské péči.

Amnesty International viní evropské vlády, že nejen zavírají oči před brutálním postupem chorvatské policie, nýbrž její jednání vlastně financují.

zdroj: YouTube

"Evropská reakce na postup chorvatské pohraniční policie není konzistentní. Ve skutečnosti chorvatští politici poukazují na to, že se země ocitla v paradoxní situaci... Na jedné straně je Chorvatsko peskováno kvůli údajnému špatnému zacházení s příchozími migranty, zatímco na druhé straně se od něj očekává, že bude chránit hranice Evropské unie," uvádí organizace ve své zprávě.

"K pochopení priorit evropských vlád pouze stačí sledovat peníze. Jejich finanční přínos humanitární pomoci je mnohem menší než prostředky, které se dávají na zajištění bezpečnosti hranic, což zahrnuje výbavu příslušníků chorvatské pohraniční policie, a dokonce i výdaje na jejich platy," uvedl v této souvislosti představitel AI Massimo Moratti.

Evropská komise je podle své mluvčí Miny Andreevové obviněními vyjádřenými organizací Amnesty International znepokojená a bere je vážně. "Jakákoli forma násilí nebo špatného zacházení s migranty a uprchlíky je nepřijatelná," řekla podle agentury AP Andreevová novinářům v reakci na zprávu AI. Dodala, že EU v této věci Chorvatsko kontaktovala.

"Komise očekává, že Chorvatsko se bude těmito specifickými obviněními neprodleně zabývat a my budeme pokračovat v důkladném monitorování situace," uvedla rovněž mluvčí.

Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović dnes v reakci na zprávu AI obviňování chorvatských policistů z nelidského zacházení s migranty důrazně odmítl. Uvedl, že od roku 2016 úřady dostaly 202 stížností, které se týkají údajného násilí policie na migrantech a odebírání jejich majetku. Všechny byly podle Božinoviče prověřeny a ani v jednom případě se prý nepotvrdily.

"Migranti nejčastěji lživě obviňují policejní úředníky z násilí, protože očekávají, že jim takováto obviňování pomohou při novém pokusu dostat se do Chorvatska a pokračovat dál do cílové země," citoval na svém webu prohlášení ministra deník Večernji list.

Tisíce lidí mířících přes Balkán za lepším životem v EU uvázly v Bosně a Hercegovině kvůli přísně střeženým chorvatským hranicím. Většina jich cestuje ilegálně za pomoci pašeráků lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Varšavě mají nový kostel. Vzorem byl istanbulský chrám, má i jeho název

20.09.2020 21:09 Ve Varšavě byl dnes slavnostně vysvěcen nový pravoslavný kostel, první po více než 100 letech.…

Madrid hodlá uvalit rozsáhlou karanténu na chudší čtvrti, obyvatelé se…

20.09.2020 18:34 Převážně v chudších čtvrtích španělské metropole Madridu dnes vyšly do ulic stovky lidí na protest…

V Düsseldorfu se měla konat velká demonstrace proti restrikcím, dorazilo…

20.09.2020 18:18 Několik tisíc lidí dnes v německém Düsseldorfu demonstrovalo proti opatřením, která mají zabránit…

Turecko nevylučuje nová jednání s Řeckem, varuje před sankcemi EU

20.09.2020 17:43 Turecko s Řeckem by mohly brzo obnovit rozhovory ohledně svých sporů o průzkum těžby ropy a zemního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama