Pedofilní skandály v polské církvi: Za 30 let byla nahlášeno 382 případů zneužívání

Polské katolické církvi bylo od začátku 90. let minulého století do poloviny loňského roku nahlášeno 382 případů sexuálního zneužívání dětí duchovními. Vyplývá to ze statistiky, kterou dnes zveřejnila polská biskupská konference. Představitelé katolické církve, k níž se hlásí až 90 procent Poláků, připouštěli, že se takové případy stávají, ale doposud nezveřejnili jejich počet.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Náboženství
doporučujeme

Sexuálními oběťmi duchovních se od začátku 90. let stalo téměř 200 dětí mladších 15 let. Kněží častěji pohlavně zneužívali chlapce (58,4 procenta případů) než dívky.

"Je to mimořádně bolestná věc, v církvi tragická, protože se týká osob vysvěcených, které se těší mimořádné důvěře veřejnosti," řekl na dnešní tiskové konferenci arcibiskup Marek Jendraszewski.

Svoji vlastní zprávu o sexuálním zneužívání dětí v Polsku v únoru ve Vatikánu představili zástupci nadace Nebojte se, která sdružuje oběti. Papež jako výraz díku jednomu z nich políbil ruku.

Před několika dny vedení severopolského Gdaňsku rozhodlo o tom, že z veřejného prostranství bude odstraněna socha kněze Henryka Jankowského.

zdroj: YouTube

Ten byl dříve znám svými aktivitami v protikomunistickém hnutí Solidarita, v posledních letech se o něm často mluvilo ve spojitosti se sexuálními skandály v církvi. Panuje podezření, že tento duchovní, který zemřel v roce 2010, zneužíval nezletilé chlapce i dívky.

Papež František nedávno na závěr vatikánského summitu o ochraně nezletilých označil duchovní zneužívající děti za nástroje satana. Katolická církev bude podle něj tomuto jevu "s nejvyšší vážností" čelit a děti ochrání.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Juncker: Divoký brexit přinese kontroly na irsko-irské hranici

22.09.2019 21:54 Pokud Británie opustí evropský blok bez dohody, bude Evropská unie trvat na kontrolách na hranici…

Ve Španělsku rozprášili gang, drogy pašoval po mořském dně. 32 zatčených

22.09.2019 20:54 Španělská policie dnes zatkla 32 lidí podezřelých z pašování velkého množství hašiše u města Tarifa…

Londýn zažil den bez aut, lidé jezdili na kole a cvičili jógu

22.09.2019 18:03 Britská metropole dnes zažila den bez aut. Automobily a autobusy například na slavném mostě Tower…

Jeden z nejhledanějších teroristů dopaden? V Řecku spadla klec

22.09.2019 16:29 Aktualizováno Řecká policie zadržela 65letého Libanonce, který je podezřelý z podílu na únosu amerického letadla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama