Pedofilní skandály v polské církvi: Za 30 let byla nahlášeno 382 případů zneužívání

Polské katolické církvi bylo od začátku 90. let minulého století do poloviny loňského roku nahlášeno 382 případů sexuálního zneužívání dětí duchovními. Vyplývá to ze statistiky, kterou dnes zveřejnila polská biskupská konference. Představitelé katolické církve, k níž se hlásí až 90 procent Poláků, připouštěli, že se takové případy stávají, ale doposud nezveřejnili jejich počet.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Náboženství

Sexuálními oběťmi duchovních se od začátku 90. let stalo téměř 200 dětí mladších 15 let. Kněží častěji pohlavně zneužívali chlapce (58,4 procenta případů) než dívky.

"Je to mimořádně bolestná věc, v církvi tragická, protože se týká osob vysvěcených, které se těší mimořádné důvěře veřejnosti," řekl na dnešní tiskové konferenci arcibiskup Marek Jendraszewski.

Svoji vlastní zprávu o sexuálním zneužívání dětí v Polsku v únoru ve Vatikánu představili zástupci nadace Nebojte se, která sdružuje oběti. Papež jako výraz díku jednomu z nich políbil ruku.

Před několika dny vedení severopolského Gdaňsku rozhodlo o tom, že z veřejného prostranství bude odstraněna socha kněze Henryka Jankowského.

zdroj: YouTube

Ten byl dříve znám svými aktivitami v protikomunistickém hnutí Solidarita, v posledních letech se o něm často mluvilo ve spojitosti se sexuálními skandály v církvi. Panuje podezření, že tento duchovní, který zemřel v roce 2010, zneužíval nezletilé chlapce i dívky.

Papež František nedávno na závěr vatikánského summitu o ochraně nezletilých označil duchovní zneužívající děti za nástroje satana. Katolická církev bude podle něj tomuto jevu "s nejvyšší vážností" čelit a děti ochrání.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cesta ke zrušení brexitu? Profesorka naznačila další vývoj

21.03.2019 00:01 Tisíc dnů po referendu o brexitu a devět dní před plánovaným vystoupením Británie z EU stále není…

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Sporný článek 13 dostane stopku? Europoslanci objevili kličku

20.03.2019 20:50 Evropský parlament má příští týden hlasovat o návrhu směrnice EU o ochraně autorských práv na…

Doživotí. "Balkánský řezník" Karadžić dostal přísnější trest za genocidu v…

20.03.2019 20:18 Aktualizováno Soud OSN v Haagu dnes v odvolacím řízení uložil bývalému vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama