Fašista Tajani? Šéf europarlamentu obhajoval Mussoliniho, strhla se mela

Vyzdvihnutím "pozitivních" skutků italského fašistického diktátora Benita Mussoliniho vyvolal polemiku v Bruselu i v domovské Itálii předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. Několik vlivných europoslanců dnes během bouřlivé debaty Tajaniho vyzvalo, aby vzal svá slova zpět, nebo aby odstoupil, informovala agentura AFP. Tajani se později za své výroky veřejně omluvil.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Antonio Tajani, předseda Evropského parlamentu

"S jeho metodou se ztotožnit nemůžeme. Nejsem fašista, nikdy jsem jím nebyl a jeho (Mussoliniho) politické myšlení nesdílím. Ale je třeba být poctivý. Mussolini postavil silnice, mosty, domy, sportoviště. Zvelebil tolik částí naší Itálie," prohlásil Tajani v italském rozhlase.

"Obecně nepovažuji jeho vládu za pozitivní. Ale nějaké věci se udělaly," řekl rovněž Tajani, který s bývalým premiérem Silviem Berlusconim spoluzaložil stranu Vzhůru, Itálie. Připomněl i "velmi vážné a nepřijatelné chyby," za něž považuje přijetí rasových zákonů, likvidaci opozice a vyhlášení války.

Třebaže se Tajani po první vlně nevole hájil tím, že kritici jeho vystoupení v rozhlase využívají v jeho neprospěch, hashtag #Tajani patřil dnes v Itálii na sociálních sítích k těm nejvíce sdíleným. Na jednom z příspěvků se objevila sklenice se slanou vodou a komentářem "V této sklenici je i pitná voda".

Bouřlivou debatu vyvolala dnes Tajaniho slova v europarlamentu. "Výroky předsedy Evropského parlamentu jsou nedůstojné a zcela nepřijatelné. Antonio Tajani musí své výroky, kterými banalizoval fašismus, odvolat, nebo odstoupit z předsednictví Evropského parlamentu," konstatovala spolupředsedkyně evropských Zelených Franziska "Ska" Kellerová. Po obdobném prohlášení jejího kolegy Philippa Lambertse následoval bouřlivý potlesk.

Tajaniho rovnou vyzvala k rezignaci Gabriele Zimmerová za konfederaci Evropské sjednocené levice a severské zelené levice. Esteban González Pons z Tajaniho Evropské lidové strany odsoudil kritiku jako součást předvolební kampaně. S tímto souhlasil i šéf Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) Guy Verhofstadt, který nicméně dodal, že Tajani by neměl dělat kampaň v Itálii a měl by se omluvit.

"Jako přesvědčený antifašista se omlouvám všem, kterých se má slova mohla dotknout. Svými výroky jsem v žádném případě nechtěl ospravedlňovat anebo bagatelizovat protidemokratický a totalitní režim," reagoval Tajani v prohlášení na sérii kritiky.

Předseda EP nedávno při příležitosti uctění italských obětí druhé světové války prohlásil: "Ať žije Terst, ať žije italská Istrie, ať žije italská Dalmácie, ať žijí italští vysídlenci." Lublaň i Záhřeb tato slova označily za historický revizionismus a oficiálně se proti nim ohradily. V minulosti se také dopustil kontroverzních výroků na adresu Romů.

Mussoliniho opakovaně cituje i nynější italský vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini.

Italský novinář Paolo Berizzi ve své knize Nazi Italia razí tezi, že fašismus v Itálii nabral za posledních 15 let na síle, ale ve skutečnosti vlastně nikdy na síle neztratil. "Nejprve k tomu nedozrál čas a fašisté se styděli sebe samotné takto definovat a otevřeně se projevovat. Dnes už čas dozrál a skuteční fašisté se beze studu projevují. Politická a veřejná rozprava fašismem nasákla: za 'normální' se považuje to, co normální není. Fašismus se stal legitimním. Odpadly předsudky s ním spojené a mnozí (neofašisté) se přestali stydět," shrnul Berizzi závěry své knihy.

Berizimu bývá přisuzován původ slova "fascioleghismo", novotvaru, který se skládá z italského slova pro fašismus a názvu vládní strany Liga. "Je to nová tvář Ligy, kdysi autonomistické a protifašistické strany, která se s nástupem Salviniho stala pravým opakem. Nyní to je nacionalistická strana hlásající svrchovanost (Itálie), spojila se s fašisty, legitimizovala je a do vlády vnáší jejich hesla (počínaje sloganem 'Italové především')," vysvětlil ČTK novotvar italský novinář.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cesta ke zrušení brexitu? Profesorka naznačila další vývoj

21.03.2019 00:01 Tisíc dnů po referendu o brexitu a devět dní před plánovaným vystoupením Británie z EU stále není…

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Sporný článek 13 dostane stopku? Europoslanci objevili kličku

20.03.2019 20:50 Evropský parlament má příští týden hlasovat o návrhu směrnice EU o ochraně autorských práv na…

Doživotí. "Balkánský řezník" Karadžić dostal přísnější trest za genocidu v…

20.03.2019 20:18 Aktualizováno Soud OSN v Haagu dnes v odvolacím řízení uložil bývalému vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama