Němečtí poslanci mají políčeno na diesely. V některých městech už platí zákazy

Zabránit dalším zákazům jízdy starších dieselových aut a omezit jejich případné dopady na řidiče má dvojice novel zákonů, které dnes schválil německý parlament. Částečné zákazy jízdy pro starší naftové vozy, které jsou zodpovědné za velkou část škodlivých emisí oxidu dusičitého (NO2), už platí v Hamburku a Stuttgartu. Během roku k nim z rozhodnutí německých soudů mají přibýt i další města.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

I když se v německých městech postupně čistota ovzduší zlepšuje, stále jich řada nedodržuje limity pro oxid dusičitý, které přitom platí už od roku 2010. V roce 2017 se nad limitem 40 mikrogramů oxidu dusičitého na metr krychlový v ročním průměru pohybovalo 65 měst, z nichž 15 překročilo i hladinu 50 mikrogramů NO2 na metr krychlový. Německé soudy už proto nařídily částečné zákazy jízd ve městech jako jsou Berlín, Frankfurt nad Mohanem nebo Essen. Vstoupit v platnost mají během letoška.

Aby se počet měst se zákazy dále nerozšiřoval, upravil dnes Spolkový sněm na návrh vlády velké koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) zákon o ochraně před emisemi. Novela stanoví, že ve městech, kde není překračována hranice 50 mikrogramů NO2 na metr krychlový v ročním průměru, budou zákazy jízdy "zpravidla" nepřiměřené. V takových případech tedy bude nutné dodržení celoevropského limitu 40 mikrogramů NO2 na metr krychlový dosáhnout jinými opatřeními.

Novela dále určuje, že v městech se zákazy jízdy se tyto nebudou vztahovat na auta splňující emisní normu Euro 6, jakož i na novějšími katalyzátory vybavené autobusy, auta komunálních služeb nebo vozy řemeslníků.

Související úprava zákona o silniční dopravě zase stanovuje, že dodržování zákazu jízdy bude policie moci sledovat jen namátkově a za pomoci přenosných kontrolních zařízení. Data bude muset nejpozději do dvou týdnů smazat.

Zvýšené znečištění oxidem dusičitým si v Německu vybírá velkou daň. Podle studie, kterou loni představil Spolkový úřad pro životní prostředí, zemřelo v zemi jen v roce 2014 kolem 6000 lidí předčasně na nemoci srdce a krevního oběhu způsobené oxidem dusičitým. Drobnému polétavému prachu přičítá studie 41.000 předčasných úmrtí v témže roce.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cesta ke zrušení brexitu? Profesorka naznačila další vývoj

21.03.2019 00:01 Tisíc dnů po referendu o brexitu a devět dní před plánovaným vystoupením Británie z EU stále není…

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Sporný článek 13 dostane stopku? Europoslanci objevili kličku

20.03.2019 20:50 Evropský parlament má příští týden hlasovat o návrhu směrnice EU o ochraně autorských práv na…

Doživotí. "Balkánský řezník" Karadžić dostal přísnější trest za genocidu v…

20.03.2019 20:18 Aktualizováno Soud OSN v Haagu dnes v odvolacím řízení uložil bývalému vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama