Severní Makedonie členem EU? Petříček naznačil, co musí balkánská země udělat

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes navštívil Severní Makedonii. Zdůraznil, že tato balkánská země musí pokračovat v reformních krocích. Její představitele podle tiskové zprávy Černínského paláce ujistil, že Česká republika podporuje zahájení přístupových jednání Severní Makedonie s Evropskou unií.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Tomáš Petříček
doporučujeme

Petříček se dnes ve Skopji setkal mimo jiné se severomakedonským premiérem Zoranem Zaevem i se svým protějškem Nikolou Dimitrovem. Tématy jednání byly bilaterální vztahy s důrazem na obchodní spolupráci a další postup Severní Makedonie v integračním procesu do EU a NATO, uvedlo české ministerstvo zahraničí.

Česká republika uvítala nedávnou historickou dohodu Skopje s Aténami, která vyřešila dlouhotrvající spor o název země a otevřela Severní Makedonii, dříve Makedonii, cestu do EU i NATO.

"Severní Makedonie má za sebou v posledních měsících obrovský pokrok v integračním úsilí, včetně uzavření historické dohody s Řeckem. Je klíčové, aby Severní Makedonie pokračovala v reformních krocích. Pana premiéra a pana ministra jsem dnes ujistil o plné české podpoře v zahájení přístupových jednáních s EU letos v létě," uvedl Petříček s tím, že Česko nabízí své zkušenosti s transformací a evropskou a euroatlantickou integrací.

Šéf české diplomacie rovněž podpořil rozvoj vzájemného obchodu. S ministrem zahraničí Dimitrovem podepsal memorandum o spolupráci a pravidelných konzultacích obou ministerstev zahraničních věcí a pozval jej na návštěvu České republiky. Od premiéra Zaeva převzal dopis s pozváním pro premiéra Andreje Babiše k návštěvě Severní Makedonie.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sazka stojí za raziemi u politiků FPÖ? Rakouský loterijní boss má vážné…

24.08.2019 18:45 Aktualizováno Šéf rakouské loterijní společnosti Novomatic Harald Neumann se domnívá, že česká firma Sazka stojí…

Bič na turisty. Sardinie kvůli krádežím na plážích nasadilo "strážce písku"

24.08.2019 16:59 Italské město Cabras na západě Sardinie, které je známé svou ohromnou bělostnou pláží, dnes k moři…

"Není tu místo pro nácky!" V Drážďanech se demonstruje proti rasismu

24.08.2019 16:45 V centru Drážďan se dnes brzy odpoledne k plánované protirasistické demonstraci za toleranci sešlo…

Napětí na summitu G7. Dorazil Boris Johnson, Tusk si do něj rýpl přes…

24.08.2019 16:28 Britský premiér Boris Johnson po příjezdu na summit skupiny zemí G7 zopakoval, že si nepřeje odchod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama