Šéf britských Liberálních demokratů skončí, je znechucen děním kolem brexitu

Předseda britských Liberálních demokratů Vince Cable v květnu opustí pozici šéfa strany, která prosazuje nové referendum o členství země v Evropské unii. Pětasedmdesátiletý politik to uvedl ve čtvrtek večer v prohlášení, jímž reagoval na schválení možnosti odkladu brexitu Dolní sněmovnou.

Přidejte svůj názor

Vlajky
doporučujeme

Cable převzal stranu předloni po neúspěšných parlamentních volbách, v nichž jeho strana získala pouhých 12 ze 650 sněmovních křesel. Podle britských médií původně plánoval odejít poté, co se vyjasní situace kolem odchodu jeho země z EU.

"Nyní to ale vypadá, že se tenhle proces bude protahovat a možná k němu (odchodu) nikdy nedojde," řekl ve čtvrtečním rozhovoru s listem Daily Mail. Proto se rozhodl stanovit termín svého odchodu na období po květnových místních volbách, kdy chce přenechat místo mladší generaci lídrů.

Změnit rozhodnutí by jej prý mohlo přimět jen to, kdyby do té doby byly vypsány předčasné parlamentní volby, do nichž by stranu vedl.

Cable vykonával v letech 2010-2015 funkci ministra obchodu a jeho strana byla ve vládní koalici s konzervativci vedenými tehdejším premiérem Davidem Cameronem. Ve volbách v roce 2015 však začal jejich ústup ze slávy, který pokračoval i v předčasných volbách o dva roky později. Navzdory tomu, že se pod Cableovým vedením podařilo straně loni posílit v místních volbách a roste počet jejích členů, voličské preference zůstávají podle průzkumů pod deseti procenty.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci hrají v Evropě "Hru". Může vyústit v humanitární katastrofu

15.09.2019 10:52 Aktualizováno Tábor Vučjak, který leží deset kilometrů od města Bihać na severozápadě Bosny, rozhodně není místem…

Rakouští záchranáři letěli pro českého turistu, který se unavil při výstupu

15.09.2019 10:37 Rakouští záchranáři v sobotu pomáhali českému turistovi, kterému na zajištěné cestě (ferratě) u…

Británie jako Hulk? Johnson se chválí za jednání o brexitu

15.09.2019 07:57 Británie učinila obrovský pokrok v jednáních s Evropskou unií o takzvané irské pojistce, která je…

Migrační krize i důchodci. Za jaké hodnoty a jak EU bojuje?

14.09.2019 22:17 Největší politické boje Evropy nejsou jen o politice. Podle prestižního serveru Politico se jedná i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama