Šéf britských Liberálních demokratů skončí, je znechucen děním kolem brexitu

Předseda britských Liberálních demokratů Vince Cable v květnu opustí pozici šéfa strany, která prosazuje nové referendum o členství země v Evropské unii. Pětasedmdesátiletý politik to uvedl ve čtvrtek večer v prohlášení, jímž reagoval na schválení možnosti odkladu brexitu Dolní sněmovnou.

Přidejte svůj názor

Vlajky

Cable převzal stranu předloni po neúspěšných parlamentních volbách, v nichž jeho strana získala pouhých 12 ze 650 sněmovních křesel. Podle britských médií původně plánoval odejít poté, co se vyjasní situace kolem odchodu jeho země z EU.

"Nyní to ale vypadá, že se tenhle proces bude protahovat a možná k němu (odchodu) nikdy nedojde," řekl ve čtvrtečním rozhovoru s listem Daily Mail. Proto se rozhodl stanovit termín svého odchodu na období po květnových místních volbách, kdy chce přenechat místo mladší generaci lídrů.

Změnit rozhodnutí by jej prý mohlo přimět jen to, kdyby do té doby byly vypsány předčasné parlamentní volby, do nichž by stranu vedl.

Cable vykonával v letech 2010-2015 funkci ministra obchodu a jeho strana byla ve vládní koalici s konzervativci vedenými tehdejším premiérem Davidem Cameronem. Ve volbách v roce 2015 však začal jejich ústup ze slávy, který pokračoval i v předčasných volbách o dva roky později. Navzdory tomu, že se pod Cableovým vedením podařilo straně loni posílit v místních volbách a roste počet jejích členů, voličské preference zůstávají podle průzkumů pod deseti procenty.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cesta ke zrušení brexitu? Profesorka naznačila další vývoj

21.03.2019 00:01 Tisíc dnů po referendu o brexitu a devět dní před plánovaným vystoupením Británie z EU stále není…

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Sporný článek 13 dostane stopku? Europoslanci objevili kličku

20.03.2019 20:50 Evropský parlament má příští týden hlasovat o návrhu směrnice EU o ochraně autorských práv na…

Doživotí. "Balkánský řezník" Karadžić dostal přísnější trest za genocidu v…

20.03.2019 20:18 Aktualizováno Soud OSN v Haagu dnes v odvolacím řízení uložil bývalému vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama