Prezidentské volby na Slovensku: Čaputová, Šefčovič, Kotleba a další. Kdo má největší šance?

O víkendu proběhne první kolo prezidentských voleb na Slovensku. Do klání se přihlásil enormní počet kandidátů (15). Exkluzivně nabízíme miniprofily těch, kteří v poslední předvolebním průzkumu mají šanci do klání zasáhnout.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Zuzana Čaputová
doporučujeme

Zuzana Čaputová 

Čaputová je slovenská právnička a místopředsedkyně strany Progresívne Slovensko. Veřejně je známa především prací v neziskovém sektoru, především pro občanské sdružení Via Iuris. Poslední povolený předvolební průzkum agentury AKO ji přisoudil preference rekordních 52.9 %, pokud by se naplnily, 2. kolo volby by neproběhlo a Čaputová by se stala prezidentkou hned po 1. kole voleb. Pomohlo ji zrušení kandidatury původního favorita voleb vědce Roberta Mistríka, který ji následně podpořil.

Maroš Šefčovič 

Šefčovič je eurokomisař za Slovensko a bývalý velvyslanec v Izraeli. Kandiduje jako nezávislý s podporou vládní strany SMER. Je spolufavoritem voleb. Má velmi dobré vztahy s bývalým premiérem Robertem Ficem. Jeho zvolení může znamenat určité oživení Fica v politice, vzhledem k jeho odvolání prezidentem Kiskou. Podle posledního průzkumu by ho podpořilo 16,7 % voličů.

Štefan Harabin 

Harabin je další právník v prezidentském klání. Průzkum soudci slovenského nejvyššího soudu přisuzuje 11,4 %. Harabin byl ministrem spravedlnosti a místopředsedou vlády. Kontroverzi vzbudil jeho zveřejněný telefonát s narkobaronem Bakim Sadikim odsouzeným na 22 let vězení.

Marian Kotleba

Kotleba je bývalý župan banskobystrického kraje. Krajně pravicový politik známý extremistickými názory na adresu Romů, Maďarů a židů. Veřejně vyzdvihuje Slovenský štát, který spolupracoval s nacisty. Jeho extremistická Ľudová strana - Naše Slovensko se původně jmenovala Strana priateľ vína. Podle posledních preferencí má 5, 6% hlasů.

Béla Bugár 

Bugár je poltický matador, který je ve vrcholné politice v podstatě od Sametové revoluce. Předseda strany Most-Híd, kromě podpory maďarské menšiny na Slovensku, měl v 90. letech pověst neohroženého bojovníka proti mafii, která Slovensko takřka ovládala. Favoritem voleb však není, podle průzkumu ho podporuje 4,1 % voličů.

František Mikloško 

Mikloško je matematik, politik, bývalý disident a člen Tajné církve před rokem 1989. Mikloško je rutinérem prezidentských voleb, kandiduje již po třetí, ani tentokrát však pravděpodobně úspěšný nebude, podle průzkumu mu věří 3,1 % voličů.

Milan Krajniak

Krajniak je poslanec a místopředseda strany Sme rodina. Přezdívá se mu „Poslední křižák“ a má podle průzkumu podporu 2,4%.

Eduard Chmelár 

Je akademik a mediální teoretik. Voliče se snažil zaujmout nacionalistickými názory, ovšem do dalších bojů podle průzkumu, který mu přisuzuje podporu 1.5%, pravděpodobně výrazněji nezasáhne.

Ostatní kandidáti a se pohybují pod hranicí jednoprocentní podpory, a tak jsme je pro větší přehlednost do článku nezahrnuli.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Juncker: Divoký brexit přinese kontroly na irsko-irské hranici

22.09.2019 21:54 Pokud Británie opustí evropský blok bez dohody, bude Evropská unie trvat na kontrolách na hranici…

Ve Španělsku rozprášili gang, drogy pašoval po mořském dně. 32 zatčených

22.09.2019 20:54 Španělská policie dnes zatkla 32 lidí podezřelých z pašování velkého množství hašiše u města Tarifa…

Londýn zažil den bez aut, lidé jezdili na kole a cvičili jógu

22.09.2019 18:03 Britská metropole dnes zažila den bez aut. Automobily a autobusy například na slavném mostě Tower…

Jeden z nejhledanějších teroristů dopaden? V Řecku spadla klec

22.09.2019 16:29 Aktualizováno Řecká policie zadržela 65letého Libanonce, který je podezřelý z podílu na únosu amerického letadla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama