"Kdo napadá muslimy, napadá nás všechny." Německem otřásl teror na Novém Zélandu

Útok proti muslimům na Novém Zélandu je podle německé kancléřky Angely Merkelové i útokem proti tamní demokracii a otevřené společnosti. Merkelová to napsala v kondolenčním telegramu novozélandské premiérce Jacindě Ardernové po teroristickém útoku na dvojici mešit, při němž ve městě Christchurch zemřelo nejméně 49 lidí. Stojíme bok po boku proti takovému teroru, zdůraznila už předtím na twitteru. Útok odsoudili i další němečtí politici.

Přidejte svůj názor 49 komentářů

Angela Merkelová, německá kancléřka
doporučujeme

"Jde o proradný útok na modlící se lidi a jejich chrámy. Útok zaměřený proti muslimským spoluobčanům je také útokem proti novozélandské demokracii a otevřené a tolerantní společnosti. My sdílíme tyto hodnoty a tím pádem také zděšení Novozélanďanů," uvedla šéfka německé vlády.

Už dopoledne její stanovisko na twitteru tlumočil mluvčí německé vlády Steffen Seibert. "Hluboce otřesena sleduji zprávy z Christchurche. Truchlím s Novozélanďany za jejich spoluobčany, kteří byli ve svých mešitách přepadeni, zatímco se poklidně modlili, a z rasistických důvodů zavražděni," uvedla.

"Kdo napadá muslimy, napadá nás všechny. Tato nenávist u nás nikdy nesmí mít místo - na Novém Zélandu ani jinde," napsala k teroristickému útoku, za nímž zřejmě stojí pravicoví extremisté, šéfka německé vládní sociální demokracie Andrea Nahlesová. Označila ho za odporný.

Podobně se vyjádřil i její stranický kolega a ministr zahraničí Heiko Maas‏. "Když jsou lidé zabíjeni jen kvůli svému náboženství, je to útok na nás všechny. Stojíme bok po boku s oběťmi. Zůstaň silný, Nový Zélande," vzkázal ostrovní zemi na twitteru.

Na stejné sociální síti útok odsoudila i šéfka křesťanských demokratů Annegret Krampová-Karrenbauerová. "Jedno proti komu se nenávist, násilí a teror obrací, nakonec umírají lidé, děti přicházejí o své rodiče a rodiče o své děti. Pro to nesmí být žádné vysvětlení a žádná omluva," uvedla.

Loading...
Vstupte do diskuze (49)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak zastavit nápor uprchlíků? Ursula von der Leyenová představila plán

19.07.2019 07:35 Aby se Evropské unii podařilo zmírnit migrační proud, musí intenzivně investovat v Africe. V dnes…

Muslim brutálním způsobem zabil učitelku. Podle soudu za to nemůže

18.07.2019 22:13 Aktualizováno Francii před dvěma lety šokovala vražda židovské 65leté židovské učitelky Sarah Halimiové, kterou…

V rakouských Alpách se zřítil letoun, tři mrtví

18.07.2019 22:12 Při zřícení malého letadla v tyrolských Alpách poblíž hranice s Německem pravděpodobně zahynuli tři…

Český turista se v Tatrách střetl s medvědem. Na útěku se zranil

18.07.2019 22:10 Český turista si dnes odpoledne v Západních Tatrách na Slovensku způsobil poranění kotníku, když…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama