"Kdo napadá muslimy, napadá nás všechny." Německem otřásl teror na Novém Zélandu

Útok proti muslimům na Novém Zélandu je podle německé kancléřky Angely Merkelové i útokem proti tamní demokracii a otevřené společnosti. Merkelová to napsala v kondolenčním telegramu novozélandské premiérce Jacindě Ardernové po teroristickém útoku na dvojici mešit, při němž ve městě Christchurch zemřelo nejméně 49 lidí. Stojíme bok po boku proti takovému teroru, zdůraznila už předtím na twitteru. Útok odsoudili i další němečtí politici.

Přidejte svůj názor 49 komentářů

Angela Merkelová, německá kancléřka
doporučujeme

"Jde o proradný útok na modlící se lidi a jejich chrámy. Útok zaměřený proti muslimským spoluobčanům je také útokem proti novozélandské demokracii a otevřené a tolerantní společnosti. My sdílíme tyto hodnoty a tím pádem také zděšení Novozélanďanů," uvedla šéfka německé vlády.

Už dopoledne její stanovisko na twitteru tlumočil mluvčí německé vlády Steffen Seibert. "Hluboce otřesena sleduji zprávy z Christchurche. Truchlím s Novozélanďany za jejich spoluobčany, kteří byli ve svých mešitách přepadeni, zatímco se poklidně modlili, a z rasistických důvodů zavražděni," uvedla.

"Kdo napadá muslimy, napadá nás všechny. Tato nenávist u nás nikdy nesmí mít místo - na Novém Zélandu ani jinde," napsala k teroristickému útoku, za nímž zřejmě stojí pravicoví extremisté, šéfka německé vládní sociální demokracie Andrea Nahlesová. Označila ho za odporný.

Podobně se vyjádřil i její stranický kolega a ministr zahraničí Heiko Maas‏. "Když jsou lidé zabíjeni jen kvůli svému náboženství, je to útok na nás všechny. Stojíme bok po boku s oběťmi. Zůstaň silný, Nový Zélande," vzkázal ostrovní zemi na twitteru.

Na stejné sociální síti útok odsoudila i šéfka křesťanských demokratů Annegret Krampová-Karrenbauerová. "Jedno proti komu se nenávist, násilí a teror obrací, nakonec umírají lidé, děti přicházejí o své rodiče a rodiče o své děti. Pro to nesmí být žádné vysvětlení a žádná omluva," uvedla.

Vstupte do diskuze (49)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak prolomit brexitový pat? Britský parlament vybere ze tří návrhů, jeden…

26.03.2019 07:32 Tři pozměňovací návrhy k "neutrálnímu" usnesení vlády vybral předseda britské Dolní sněmovny John…

Lhala Mayová o brexitu? Z Británie zní závažné obvinění

26.03.2019 00:01 Britská premiérka Theresa Mayová nebyla upřímná ohledně dohody o brexitu, kterou dojednala s EU,…

Na slovenských jatkách se porážely hnijící a pošlé krávy

25.03.2019 22:29 Aktualizováno I na slovenská jatka roky putovaly pošlé, hnijící a nemocné krávy, než se po zpřísnění kontrol v…

Macron si zavařil. Jeho poznámka o zraněné seniorce pobouřila veřejnost

25.03.2019 22:29 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron si dnes vysloužil kritiku za poznámku na adresu 73leté…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama