Polská PiS vyhlásila válku gayům. Kaczyński vyzdvihuje rodinu, sám žádnou nemá

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) varuje, že osvěta o sexuálních menšinách, k níž se přihlásila opozice, ohrožuje polskou mládež a tradiční hodnoty. Podle agentury Reuters si tak PiS hledá novou zbraň v boji o přízeň voličů před dvojími volbami, které zemi letos čekají. Pověst tohoto národně konzervativního uskupení v poslední době utrpěla šrámy kvůli několika skandálům.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Strana Právo a spravedlnost (PiS)

Politici z PiS odsuzují vedení primátora Varšavy Rafala Trzaskowského z opoziční Občanské platformy za to, že město pod jeho vedením přijalo takzvanou Chartu LGBT.

V té se Varšava přihlásila například k tomu, že ve školách bude sexuální výchova podle standardů Světové zdravotnické organizace (WHO), že se budou bavit o lesbičkách, gayích, bisexuálech či transsexuálech nebo že se žákům dostane protidiskriminační osvěty. Cílem Charty LGBT je usnadnit život lidí s menšinovou sexuální orientací.

Podle průzkumu, který dnes zveřejnil bulvární list Super Express, si 78,5 procenta lidí myslí, že sexuální výchova dětí by se měla odehrávat výhradně se souhlasem rodičů. Více než dvě třetiny dotázaných uvedly, že děti mají o sexu učit především jejich rodiče.

Konzervativní politici, představitelé vlivné katolické církve a někteří komentátoři tvrdí, že rodiče kvůli takovým vzdělávacím programům přijdou o své právo rozhodovat o tom, jak mají být jejich potomci vzděláváni. Děti prý začnou sexualitu objevovat příliš brzy.

"Celý proces přípravy dětí k založení rodiny, k roli matky a otce, má být zpochybněný," varoval o víkendu předseda PiS Jaroslaw Kaczyński. Nejmocnější polský politik se přitom nikdy neoženil a nemá děti. "Má být zpochybňována identita kluků a holčiček," prohlásil.

Pokud ve volbách zvítězí opozice, bude podle Kaczyńského "pokračovat v útocích na rodinu, na děti". Vyzval proto Poláky, aby jeho straně pomohli takovému vývoji zabránit.

PiS tuto "ideologickou válku" potřebuje k zamaskování vlastních afér, řekl v rozhovoru v dnešním vydání listu Gazeta Wyborcza varšavský primátor. "Místo toho, (...) aby vysvětili svoje skandály, chtějí ideologický konflikt a rozdělení Poláků," myslí si Trzaskowski.

Doposud velmi silnou pozici PiS, která se k moci dostala v roce 2015, rozechvěly například informace o mimořádně vysokých platech dvou blízkých spolupracovnic guvernéra Polské národní banky Adama Glapińského. Ten přitom patří mezi spojence šéfa PiS. Vyšly také najevo snahy Kaczyńského o využití svého vlivu a kontaktů k obohacení vlastní strany.

Před volbami v roce 2015 PiS s úspěchem vsadila na protiimigrační rétoriku. "Nyní sázejí na strach, tak jako to udělali s migrací. Jen tentokrát nejde o migranty a muslimské země, ale o šíření západních hodnot," řekl agentuře Reuters politolog Aleksander Smolar z nadace Stefana Bátoryho.

Podle průzkumu zveřejněného tento týden by ve volbách do Evropského parlamentu (EP) strana Právo a spravedlnost o dva procentní body zaostala za Evropskou koalicí, která zastřešuje proevropské opoziční strany. Parlamentní volby čekají Poláky na podzim.

V Polsku, které má asi 38 milionů obyvatel, se až 90 procent lidí hlásí ke katolické církvi. Každou neděli chodí na mši 12 milionů lidí. Podle průzkumu agentury CBOS z konce roku 2017 si více než polovina dotázaných myslela, že homosexualita není normální, ale lze ji tolerovat. Čtvrtina lidí byla toho názoru, že ji v žádném případě nelze tolerovat.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cesta ke zrušení brexitu? Profesorka naznačila další vývoj

21.03.2019 00:01 Tisíc dnů po referendu o brexitu a devět dní před plánovaným vystoupením Británie z EU stále není…

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Sporný článek 13 dostane stopku? Europoslanci objevili kličku

20.03.2019 20:50 Evropský parlament má příští týden hlasovat o návrhu směrnice EU o ochraně autorských práv na…

Doživotí. "Balkánský řezník" Karadžić dostal přísnější trest za genocidu v…

20.03.2019 20:18 Aktualizováno Soud OSN v Haagu dnes v odvolacím řízení uložil bývalému vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama