Orbán bez servítků: Pozor na "liberální říší", skoncujme se Spojenými státy evropskými

Maďarský konzervativní premiér Viktor Orbán chce, aby nadcházející volby do Evropského parlamentu (EP) znamenaly "nový začátek pro Evropu" a ukončily "zlý sen o Spojených státech evropských". Přeje si, aby Evropa po nich "znovu patřila Evropanům".

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Viktor Orbán, maďarský premiér
doporučujeme

Orbán to dnes řekl u příležitosti oslav výročí revoluce a boje za nezávislost z roku 1848, na které pozval svého blízkého spojence, polského premiéra Mateusze Morawieckého.

zdroj: YouTube

Orbán, který zastává tvrdou protiimigrační politiku, podle agentury MTI řekl, že "pokud nebudeme chránit naši křesťanskou kulturu, o Evropu přijdeme a Evropa už nebude patřit Evropanům". Varoval také, že "v liberální říši všichni ztratíme svobodu". Evropané mohou být podle něho šťastní jedině tehdy, pokud si budou rozhodovat sami o svých osudech a osudech svých národů.

"Ve jménu lepší budoucnosti pro Maďarsko, Polsko i Evropu bojujeme za pravdu a spravedlnost," řekl před budovou maďarského národního muzea polská premiér Morawiecki z euroskeptické strany Právo a spravedlnost.

Orbán se v poslední době stal terčem kritiky ze strany dalších evropských konzervativních stran za svou útočnou kampaň proti Bruselu. Evropská lidová strana (ELS), jejímž členem je Orbánova strana Fidesz, bude příští týden rozhodovat o vyloučení tohoto politického uskupení ze svých řad. Orbán před týdnem prohlásil, že debata o tom, zda jeho strana do ELS patří, může skončit tak, že z ní Fidesz odejde. O dalším spojenectví své strany na evropské úrovni by pak v první řadě jednal v Polsku s představiteli národně konzervativního Práva a spravedlnosti.

Současná vláda v Budapešti i ve Varšavě čelí kritice nejen ze strany unijních institucí kvůli porušování principů právního státu.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci hrají v Evropě "Hru". Může vyústit v humanitární katastrofu

15.09.2019 10:52 Aktualizováno Tábor Vučjak, který leží deset kilometrů od města Bihać na severozápadě Bosny, rozhodně není místem…

Rakouští záchranáři letěli pro českého turistu, který se unavil při výstupu

15.09.2019 10:37 Rakouští záchranáři v sobotu pomáhali českému turistovi, kterému na zajištěné cestě (ferratě) u…

Británie jako Hulk? Johnson se chválí za jednání o brexitu

15.09.2019 07:57 Británie učinila obrovský pokrok v jednáních s Evropskou unií o takzvané irské pojistce, která je…

Migrační krize i důchodci. Za jaké hodnoty a jak EU bojuje?

14.09.2019 22:17 Největší politické boje Evropy nejsou jen o politice. Podle prestižního serveru Politico se jedná i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama