Orbán bez servítků: Pozor na "liberální říší", skoncujme se Spojenými státy evropskými

Maďarský konzervativní premiér Viktor Orbán chce, aby nadcházející volby do Evropského parlamentu (EP) znamenaly "nový začátek pro Evropu" a ukončily "zlý sen o Spojených státech evropských". Přeje si, aby Evropa po nich "znovu patřila Evropanům".

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán to dnes řekl u příležitosti oslav výročí revoluce a boje za nezávislost z roku 1848, na které pozval svého blízkého spojence, polského premiéra Mateusze Morawieckého.

zdroj: YouTube

Orbán, který zastává tvrdou protiimigrační politiku, podle agentury MTI řekl, že "pokud nebudeme chránit naši křesťanskou kulturu, o Evropu přijdeme a Evropa už nebude patřit Evropanům". Varoval také, že "v liberální říši všichni ztratíme svobodu". Evropané mohou být podle něho šťastní jedině tehdy, pokud si budou rozhodovat sami o svých osudech a osudech svých národů.

"Ve jménu lepší budoucnosti pro Maďarsko, Polsko i Evropu bojujeme za pravdu a spravedlnost," řekl před budovou maďarského národního muzea polská premiér Morawiecki z euroskeptické strany Právo a spravedlnost.

Orbán se v poslední době stal terčem kritiky ze strany dalších evropských konzervativních stran za svou útočnou kampaň proti Bruselu. Evropská lidová strana (ELS), jejímž členem je Orbánova strana Fidesz, bude příští týden rozhodovat o vyloučení tohoto politického uskupení ze svých řad. Orbán před týdnem prohlásil, že debata o tom, zda jeho strana do ELS patří, může skončit tak, že z ní Fidesz odejde. O dalším spojenectví své strany na evropské úrovni by pak v první řadě jednal v Polsku s představiteli národně konzervativního Práva a spravedlnosti.

Současná vláda v Budapešti i ve Varšavě čelí kritice nejen ze strany unijních institucí kvůli porušování principů právního státu.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cesta ke zrušení brexitu? Profesorka naznačila další vývoj

21.03.2019 00:01 Tisíc dnů po referendu o brexitu a devět dní před plánovaným vystoupením Británie z EU stále není…

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Sporný článek 13 dostane stopku? Europoslanci objevili kličku

20.03.2019 20:50 Evropský parlament má příští týden hlasovat o návrhu směrnice EU o ochraně autorských práv na…

Doživotí. "Balkánský řezník" Karadžić dostal přísnější trest za genocidu v…

20.03.2019 20:18 Aktualizováno Soud OSN v Haagu dnes v odvolacím řízení uložil bývalému vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama