Orbán bez servítků: Pozor na "liberální říší", skoncujme se Spojenými státy evropskými

Maďarský konzervativní premiér Viktor Orbán chce, aby nadcházející volby do Evropského parlamentu (EP) znamenaly "nový začátek pro Evropu" a ukončily "zlý sen o Spojených státech evropských". Přeje si, aby Evropa po nich "znovu patřila Evropanům".

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán to dnes řekl u příležitosti oslav výročí revoluce a boje za nezávislost z roku 1848, na které pozval svého blízkého spojence, polského premiéra Mateusze Morawieckého.

zdroj: YouTube

Orbán, který zastává tvrdou protiimigrační politiku, podle agentury MTI řekl, že "pokud nebudeme chránit naši křesťanskou kulturu, o Evropu přijdeme a Evropa už nebude patřit Evropanům". Varoval také, že "v liberální říši všichni ztratíme svobodu". Evropané mohou být podle něho šťastní jedině tehdy, pokud si budou rozhodovat sami o svých osudech a osudech svých národů.

"Ve jménu lepší budoucnosti pro Maďarsko, Polsko i Evropu bojujeme za pravdu a spravedlnost," řekl před budovou maďarského národního muzea polská premiér Morawiecki z euroskeptické strany Právo a spravedlnost.

Orbán se v poslední době stal terčem kritiky ze strany dalších evropských konzervativních stran za svou útočnou kampaň proti Bruselu. Evropská lidová strana (ELS), jejímž členem je Orbánova strana Fidesz, bude příští týden rozhodovat o vyloučení tohoto politického uskupení ze svých řad. Orbán před týdnem prohlásil, že debata o tom, zda jeho strana do ELS patří, může skončit tak, že z ní Fidesz odejde. O dalším spojenectví své strany na evropské úrovni by pak v první řadě jednal v Polsku s představiteli národně konzervativního Práva a spravedlnosti.

Současná vláda v Budapešti i ve Varšavě čelí kritice nejen ze strany unijních institucí kvůli porušování principů právního státu.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Vybouchne" brexitová dohoda i napotřetí? Ministr naznačil, co by…

21.03.2019 12:58 Aktualizováno Dvakrát odmítnutá "rozvodová" dohoda Británie s Evropskou unií má příští týden dobrou šanci na…

Brexit vůbec nebude? Britové v petici žádají odvolání článku 50

21.03.2019 12:56 Dnes ráno, 21. 3. 2019, jen týden před očekávaným odchodem Velké Británie z EU, se obyvatelé…

Střelec z Utrechtu obviněn z několikanásobné vraždy, motiv útoku stále…

21.03.2019 12:31 Muž podezřelý z pondělní střelby v tramvaji v nizozemském Utrechtu bude obžalován z několikanásobné…

Spor o jez v Děčíně: Juncker poslal do Česka ráznou odpověď

21.03.2019 11:18 Aktualizováno Kompenzace negativních dopadů stavby vodního jezu u Děčína na krajinu není možné přenést do jiného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama