Francie přivezla ze syrských táborů několik dětí džihádistů. Dospělé nadále odmítá

Francie dnes do země přivezla pět dětí džihádistů, kteří bojovali v řadách teroristické organizace Islámský stát (IS) v Sýrii. Dětem je pět a méně let, část z nich jsou sirotci, informovalo podle agentury AFP francouzské ministerstvo zahraničí. Repatriované děti dosud žily v uprchlických táborech na severovýchodě Sýrie. K teroristům v Sýrii a Iráku se v minulých letech připojily stovky francouzských občanů a řada z nich založila v samozvaném Islámském státu rodiny.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Francouzská policie

Armádním letadlem dnes do Francie dorazilo celkem pět dětí. Tři z nich jsou potomky Julie Manincheddaové, mladé Francouzky, která odešla v roce 2014 se svým tehdejším mužem, Němcem Martinem Lemkem do Sýrie, aby se připojili k teroristické organizaci IS. Děti ve věku jeden, tři a pět let jsou potomky Manincheddaové a jejího druhého manžela, bojovníka IS původem z Maroka. On, jeho manželka i jedno z jejich dětí zahynuli před půl rokem při bombardování držav IS na severovýchodě Sýrie.

Totožnost tří z pěti dětí dnes potvrdil právník rodičů Manincheddaové, kteří dlouhodobě usilovali o to, aby úřady jejich vnoučata převezly do Francie.

Paříž dnes zároveň poděkovala za spolupráci při repatriaci dětí Syrským demokratickým silám (SDF), arabsko-kurdské koalici, která bojuje proti teroristické organizaci Islámský stát v Sýrii.

Už ve čtvrtek francouzský prezident Emmanuel Macron zklamal naděje některých francouzských rodin, které žádají, aby jejich blízcí, kteří se v uplynulých letech připojili k teroristické organizaci IS, byli převezeni do Francie a postaveni před místní soudy.

"Co se týče dospělých francouzských státních příslušníků, bojovníků a džihádistů, kteří se připojili k IS, francouzská pozice se nemění: musí být souzeni na místě, kde spáchali své zločiny," uvedl Macron. Francouzské ministerstvo zahraničí dnes dodalo, že to je otázka "soudní i bezpečnostní".

Neochotu evropských zemí přijímat své občany, kteří se připojili na Blízkém východě do bojů v řadách IS, dnes kritizovala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Západní země se podle ní svých občanů snaží "zbavit". Mluvčí zároveň vyzvala, aby detenční tábory, ve kterých jsou drženi bojovníci IS a jejich rodinní příslušníci, předala arabsko-kurdská koalice SDF syrské vládě.

Francie je součástí mezinárodní koalice, která bojuje proti teroristům z IS v Sýrii. Její občané tvořili nejpočetnější skupinu zahraničních bojovníků z Evropy v řadách IS. Islamisté, kteří své činy často zdůvodňovali právě zapojením Paříže do bojů na Blízkém východě, zabili při teroristických útocích na francouzském území v posledních letech téměř 250 lidí.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cesta ke zrušení brexitu? Profesorka naznačila další vývoj

21.03.2019 00:01 Tisíc dnů po referendu o brexitu a devět dní před plánovaným vystoupením Británie z EU stále není…

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Sporný článek 13 dostane stopku? Europoslanci objevili kličku

20.03.2019 20:50 Evropský parlament má příští týden hlasovat o návrhu směrnice EU o ochraně autorských práv na…

Doživotí. "Balkánský řezník" Karadžić dostal přísnější trest za genocidu v…

20.03.2019 20:18 Aktualizováno Soud OSN v Haagu dnes v odvolacím řízení uložil bývalému vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama