Námořní důstojníci i velitelé FSB. EU a USA rozšiřují protiruské sankce

O dalších osm lidí rozšířila Evropská unie svá opatření vůči lidem, kteří porušují územní celistvost Ukrajiny. O právním dokončení kroku, na kterém se před měsícem shodli ministři zahraničí EU kvůli zásahu Ruska proti ukrajinským lodím v Kerčské úžině, dnes v tiskové zprávě informovala Rada EU. Ve shodě s unií dnes rozšířily protiruské sankce také Spojené státy.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zákaz cest do EU a zmrazení případného majetku v unii tak nově dopadlo nejen na tři velící důstojníky ruských lodí, ale i na jejich nadřízené na příslušném kontrolním stanovišti a na velitele ruských vojenských sil v regionu. Zasaženi unijním rozhodnutím byli i vedoucí a zástupce vedoucího ředitelství pro hranice ruské Federální bezpečnostní služby (FSB).

Omezující opatření, která se tak nyní vztahují na 170 lidí a 44 právnických subjektů, byla také prodloužena o dalšího půl roku, tedy do 15. září 2019. Kromě zákazu cest a zmrazení majetku znamenají nemožnost finančních půjček od subjektů z Evropské unie.

Loni v listopadu Rusko ve strategické Kerčské úžině spojující Černé a Azovské moře zadrželo několik ukrajinských lodí i s 24 námořníky, kteří jsou dodnes v Rusku ve vazbě a hrozí jim až šestiletého vězení. Kyjev událost označil za ruskou agresi, Moskva hovoří o provokaci druhé strany. Rusko nijak nereagovalo na výzvy mezinárodního společenství, aby zadržené námořníky propustilo.

Rada EU dnes připomněla, že také unie požaduje okamžité propuštění námořníků i vrácení stále zadržovaných lodí.

Po evropském oznámení vydalo ministerstvo financí USA prohlášení, že kvůli pokračující agresi proti Ukrajině zařadilo na americký sankční seznam nově šest ruských občanů a osm společností.

"Spojené státy a naši transatlantičtí partneři nepřipustí, aby Rusko bez omezení pokračovalo v agresi vůči Ukrajině," řekl americký ministr financí Steven Mnuchin, jehož úřad sankční seznam spravuje. Čtyři z šesti Rusů, které Američané na černou listinu zařadili, jsou ruští činitelé obviňovaní z podílu na kerčském incidentu.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chorvatský ostrov Pag v plamenech, evakuováno 10 tisíc lidí

16.07.2019 12:19 Aktualizováno Kvůli požáru, který v noci na dnešek vypukl v borovém lese na chorvatském ostrově Pag, evakuovali…

Merkelová a její třes? Může to být hodně vážné, tahle už to nejde, zní z…

16.07.2019 11:33 Co se to děje s německou kancléřkou Angelou Merkelovou? To je otázka, která už několik týdnů trápí…

Ursula von der Leyenová lanaří europoslance, představila svou vizi EU

16.07.2019 11:30 Aktualizováno Důrazem na boj s klimatickými změnami, ale i na posílení sociálního rozměru unie či respektem k…

Práskač Zdechovský žaluje na Česko v EU? Hlupáky ze sebe dělat nenecháme,…

16.07.2019 10:25 Jak jsme vás již informovali, europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že zdanění…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama