Rigou prošel pochod veteránů SS. Lidé oslavovali a vzpomínali

V Rize se dnes sešlo asi tisíc lidí na každoročním pochodu na oslavu lotyšských veteránů, kteří za druhé světové války bojovali po boku německých nacistů proti sovětské armádě. Akce pravidelně vyvolává různé protesty a i letos ji provázely protiakce. K žádným incidentům ale nedošlo, informovala podle agentury DPA policie.

Přidejte svůj názor 72 komentářů

Na pochod veteránů jednotek SS v Rize letos přišlo tisíc lidí (16.3.2019)

Tentokrát se v lotyšské metropoli za chladného a vlhkého počasí sešla tisícovka účastníků války a jejich sympatizantů. Zástup jako pokaždé prošel Rigou s početným policejním doprovodem až k památníku Svobody. Tam přítomní položili věnce a květiny k uctění památky zhruba 50.000 Lotyšů, kteří padli v bojích proti sovětským jednotkám.

Takzvaný den legionářů je v zahraničí kritizován jako oslava nacismu. V legii patřící k jednotkám SS fašistického Německa bojovalo kolem 140.000 Lotyšů a třetina z nich zahynula buď v bojích, nebo v ruských zajateckých táborech. Také na straně sovětské armády bojovalo kolem 130.000 Lotyšů, z nichž asi čtvrtina padla.

"Celý boj byl za nezávislost Lotyšska, takže Lotyšové mají díky tomu svůj vlastní stát," řekl dnes v Rize agentuře DPA 86letý Gunars Dzenitis. Pochodu centrem městem se zúčastnil oblečen do historické lotyšské uniformy, aby, jak řekl, uctil památku lotyšských legionářů.

Odpůrci každoročního rižského pochodu dnes protestovali s odsuzujícími nápisy na transparentech v různých jazycích jako "Bojovali na straně Adolfa Hitlera" nebo "Legie zbraní SS je zločinecká organizace".

Takzvaný den legionářů se v Lotyšsku slaví od roku 1990 vždy 16. března, a to na památku jedné z bitev proti Rudé armádě.

Vstupte do diskuze (72)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Italská policie zadržela loď se 49 migranty, Salvini poslal nekompromisní…

19.03.2019 21:44 Aktualizováno Italská policie dnes dočasně zabavila na ostrově Lampedusa loď Mare Jonio, již provozuje několik…

Borec je ten, kdo nic neděla a bere za to peníze? Telička se pustil do…

19.03.2019 20:53 Server iROZHLAS.cz přišel se zajímavou statistikou v níž porovnával aktivitu členů Evropského…

Brexit se odkládá, Mayová už připravuje žádost pro Brusel

19.03.2019 19:28 Aktualizováno Ještě dnes nebo ve středu pošle britská vláda předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi dopis,…

Metnar jednal v Rakousku o obranné spolupráci i prodeji letadel

19.03.2019 19:01 O vojenské a průmyslové spolupráci Česka a Rakouska dnes ve Vídni jednali ministři obrany Lubomír…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama