Rigou prošel pochod veteránů SS. Lidé oslavovali a vzpomínali

V Rize se dnes sešlo asi tisíc lidí na každoročním pochodu na oslavu lotyšských veteránů, kteří za druhé světové války bojovali po boku německých nacistů proti sovětské armádě. Akce pravidelně vyvolává různé protesty a i letos ji provázely protiakce. K žádným incidentům ale nedošlo, informovala podle agentury DPA policie.

Přidejte svůj názor 72 komentářů

Na pochod veteránů jednotek SS v Rize letos přišlo tisíc lidí (16.3.2019)
doporučujeme

Tentokrát se v lotyšské metropoli za chladného a vlhkého počasí sešla tisícovka účastníků války a jejich sympatizantů. Zástup jako pokaždé prošel Rigou s početným policejním doprovodem až k památníku Svobody. Tam přítomní položili věnce a květiny k uctění památky zhruba 50.000 Lotyšů, kteří padli v bojích proti sovětským jednotkám.

Takzvaný den legionářů je v zahraničí kritizován jako oslava nacismu. V legii patřící k jednotkám SS fašistického Německa bojovalo kolem 140.000 Lotyšů a třetina z nich zahynula buď v bojích, nebo v ruských zajateckých táborech. Také na straně sovětské armády bojovalo kolem 130.000 Lotyšů, z nichž asi čtvrtina padla.

"Celý boj byl za nezávislost Lotyšska, takže Lotyšové mají díky tomu svůj vlastní stát," řekl dnes v Rize agentuře DPA 86letý Gunars Dzenitis. Pochodu centrem městem se zúčastnil oblečen do historické lotyšské uniformy, aby, jak řekl, uctil památku lotyšských legionářů.

Odpůrci každoročního rižského pochodu dnes protestovali s odsuzujícími nápisy na transparentech v různých jazycích jako "Bojovali na straně Adolfa Hitlera" nebo "Legie zbraní SS je zločinecká organizace".

Takzvaný den legionářů se v Lotyšsku slaví od roku 1990 vždy 16. března, a to na památku jedné z bitev proti Rudé armádě.

Loading...
Vstupte do diskuze (72)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize v Perském zálivu: Státy EU chystají námořní misi, Rusko představilo…

23.07.2019 22:47 Aktualizováno Paříž, Londýn a Berlín plánují zahájení "námořní pozorovatelské mise v Perském zálivu". Podle…

Macron si notuje s von der Leyenovou, chtějí vytvořit "novou Evropu"

23.07.2019 21:00 Francouzský prezident Emmanuel Macron a příští předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová…

U Atén zuřil požár, zablokoval cestu do oblíbeného letoviska

23.07.2019 20:57 Aktualizováno Řečtí hasiči dnes uhasili lesní požár, který ohrožoval domy v přístavu Rafina východně od Atén,…

Radioaktivní voda v Paříži? Mezi lidmi propukla panika, nachytaly se i…

23.07.2019 19:40 Francouzští vyšetřovatelé zahájili pátrání po původci poplašné zprávy z minulého týdne, podle níž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama