Sčítání hlasů začalo. Čaputová s přehledem vede

Po sečtení hlasů odevzdaných v dnešních prezidentských volbách na Slovensku ve zhruba 30 procentech okrsků vede Zuzana Čaputová s bezmála 39 procenty, na druhém místě je Maroš Šefčovič s téměř 19 procenty. Údaje zveřejněné volební komisí odpovídají průzkumům, které těsně před hlasováním podnikly agentury Focus a AKO a které mohly být zveřejněny až dnes večer.

Přidejte svůj názor 83 komentářů

Prezidentské volby na Slovensku

Nejpopulárnější ze všech 13 kandidátů byla v průzkumech s výrazným náskokem právnička Čaputová, na druhém místě skončil místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, za kterým se umístil soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin. Focus uskutečnil anketu pro soukromou televizi Markíza, AKO pro zpravodajskou televizi TA3.

Pokud hlasování skončilo podle zmíněných sondáží, o příštím prezidentovi rozhodne až druhé kolo voleb 30. března. Do něj postoupí dva nejúspěšnější kandidáti z dnešní volby. Focus sbíral data od čtvrtka do dneška, AKO v pátek.

Focus naměřil Čaputové podporu 42 procent, AKO až 46,3 procenta. Za kandidátkou na druhém místě skončil Šefčovič (podle Focusu 17,6 procenta, podle AKO 15,2 procenta). Harabina podporovalo v sondáží Focusu 13,7 procenta rozhodnutých voličů, v průzkumu AKO 11,7 procenta. Na čtvrtém místě u obou agentur s jednociferním výsledkem skončil šéf krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba.

Výsledky předchozích průzkumů veřejného mínění, které také potvrzovaly přesvědčivé vedení Čaputové, byly zveřejněny ještě na začátku března. Podle zákona platí v zemi v období dvou týdnů před volbami a během hlasování moratorium na uveřejňování výsledků sondáží.

Místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko Čaputová se v kampani vymezila vůči nejsilnější vládní straně Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, která v prezidentských volbách podporuje Šefčoviče. Kontroverzní soudce Harabin na rozdíl od Čaputové a Šefčoviče kritizuje EU, netají se také vstřícným postojem vůči Rusku.

Zatímco Čaputová v kampani podpořila možnost adopcí dětí homosexuálními páry, Šefčovič se přihlásil k tradiční rodině a ke křesťanským hodnotám. Ani jeden ze zmiňované dvojice nemá zkušenosti z vysoké politiky na Slovensku, Šefčovič dlouhá léta působí v diplomacii a členem Evropské komise je od roku 2009. Harabin byl dříve ministrem spravedlnosti a šéfem slovenského nejvyššího soudu.

Vstupte do diskuze (83)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brexit tříští Británii. Lidé se ostře dohadují hádají v parlamentu i před…

20.03.2019 18:32 Těžko najít v Londýně místo, které by lépe ukazovalo rozdělenost britské společnosti, než…

Tusk dal Británii ultimátum. Odklad brexitu schválí pod jednou podmínkou

20.03.2019 17:43 V případě, že britský parlament podpoří předjednaný text dohody o spořádaném britském odchodu z EU,…

Odklad brexitu neprojde? Francie pohrozila vetováním britské žádosti

20.03.2019 17:22 Pokud britská premiérka Theresa Mayová neposkytne "dostatečné záruky" věrohodnosti svého plánu,…

Armáda proti žlutým vestám. Macronova vláda po vlně násilností přitvrzuje

20.03.2019 17:00 Úřední budovy a další místa po celé Francii budou tuto sobotu strážit vojáci z protiteroristické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama