Slovensko v šoku. Manipulace s volební urnou se dopustil politik i známý Mariana Kočnera

Zatímco výsledky prvního kola prezidentské volby na Slovensku moc překvapivé nebyly, průběh hlasování ano. Doprovázely jej totiž dva incidenty, při nichž došlo k manipulaci s volební urnou. Opilý politik z ní vysypal hlasy, známý kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera se do ní díval ještě před uzavřením volebních místností.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Nejdramatičtější incident se odehrál v obci Medzany v okrese Prešov, kde museli deset minut před sedmou večer dokonce uzavřít volební místnost. Opilý místní zastupitel Anton Vaňo (OĽaNO) se zde postaral o nevídaný rozruch. „Jsem starosta od roku 1990, ale něco takového tady nikdy nebylo,“ řekl deníku SME starosta Medzan Jozef Kipikaša.

Co se přesně stalo? „Přišel volič, vzal urnu. Lidi ho nestihli zadržet, vyběhl ven na ulici. Tam ji hodil o zem, a protože je z papíru, rozletěla se. Urna je rozbitá a lístky jsou rozházené všude kolem,“ popsal incident nezávislý starosta. „Nikdo neví, proč to udělal, dokonce ani on to neví. Volební lístky jsou rozsypané po cestě, je tu kriminální policie,“ dodal.

Místní si Vaňovo chování neumí vysvětlit. Do volební místnosti podle nich dorazil z oslavy a jednal zkratově. „Vyběhl ven, hodil to o zem doprostřed cesty a rozkopal urnu. Lístky vypadly ven. Bylo to překvapení, ačkoliv byl opilý, tak pořád věděl, co dělá,“ řekli místní novinářům z deníku SME.

„Přišli sem z kraje, lístky strážili od první chvíle policisté. Potom se sebrali a sesbírané lístky se porovnali se záznamem. Všechno sedělo. Potom jsme lístky zapečetili do nové urny,“ popsal následující průběh předseda volební komise Rastislav Tabak.

Mluvčí krajského ředitelství policie tvrdila, že policisté ihned po oznámení vyrazili incident prověřit na místo. Na Facebooku posléze uvedli, že zastupitele Vaňa objevili, jak se skrývá v křoví. Vyšetřovatel zahájil trestní stíhání pro trestný čin maření přípravy a průběhu voleb.

Do průběhu voleb zasáhl i známý kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, který byl obviněn z podílu na vraždě novináře Jána Kuciaka, Štefan Ágh. Portál aktuality.sk zveřejnil v průběhu včerejšího večera fotografii, na níž se Ágh díval do otevřené volební urny ve chvíli, kdy byla volba ještě v plném proudu.

Ágh je spolu s Kočnerem obviněný z falšování směnek vůči TV Markíza. Do čela volební komise v bratislavské čtvrti Petržalka jej nominoval jeden z kandidátů Marian Kotleba. Podnětem kvůli nedovolené manipulaci s volební urnou už se zabývá slovenské ministerstvo vnitra.

Štefan Harabin, který skončil před branami druhého kola na třetím místě, nevyloučil, že podá kvůli průběhu voleb stížnost u Ústavního soudu. Na opakované otázky novinářů odpovídal, že se bude chovat „podle práva“. Do druhého kola, které je na programu za čtrnáct dní, postoupili Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zadržovaný íránský tanker vyplul z Gibraltaru, dostal nové jméno

19.08.2019 07:29 Íránský tanker, který byl zadržován na Gibraltaru, opustil v noci na dnešek britské území na jihu…

Není to nejapný vtip. Trump vážně zvažuje koupi Grónska, tvrdí poradce

19.08.2019 07:23 Aktualizováno Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow potvrdil, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa…

Výlet v Itálii skončil neštěstím. Turista zanechal mrazivý vzkaz, pak se…

19.08.2019 07:14 Zraněný francouzský turista pohřešovaný deset dní na jihu Itálie je mrtvý. Informovala o tom dnes…

Hnutí pěti hvězd Salvinimu nevěří, už s ním vládnout nechce

18.08.2019 21:13 Rozpad italské vládní koalice, která se k moci dostala po volbách před 14 měsíci, je zřejmě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama