Slovensko v šoku. Manipulace s volební urnou se dopustil politik i známý Mariana Kočnera

Zatímco výsledky prvního kola prezidentské volby na Slovensku moc překvapivé nebyly, průběh hlasování ano. Doprovázely jej totiž dva incidenty, při nichž došlo k manipulaci s volební urnou. Opilý politik z ní vysypal hlasy, známý kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera se do ní díval ještě před uzavřením volebních místností.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ilustrační foto

Nejdramatičtější incident se odehrál v obci Medzany v okrese Prešov, kde museli deset minut před sedmou večer dokonce uzavřít volební místnost. Opilý místní zastupitel Anton Vaňo (OĽaNO) se zde postaral o nevídaný rozruch. „Jsem starosta od roku 1990, ale něco takového tady nikdy nebylo,“ řekl deníku SME starosta Medzan Jozef Kipikaša.

Co se přesně stalo? „Přišel volič, vzal urnu. Lidi ho nestihli zadržet, vyběhl ven na ulici. Tam ji hodil o zem, a protože je z papíru, rozletěla se. Urna je rozbitá a lístky jsou rozházené všude kolem,“ popsal incident nezávislý starosta. „Nikdo neví, proč to udělal, dokonce ani on to neví. Volební lístky jsou rozsypané po cestě, je tu kriminální policie,“ dodal.

Místní si Vaňovo chování neumí vysvětlit. Do volební místnosti podle nich dorazil z oslavy a jednal zkratově. „Vyběhl ven, hodil to o zem doprostřed cesty a rozkopal urnu. Lístky vypadly ven. Bylo to překvapení, ačkoliv byl opilý, tak pořád věděl, co dělá,“ řekli místní novinářům z deníku SME.

„Přišli sem z kraje, lístky strážili od první chvíle policisté. Potom se sebrali a sesbírané lístky se porovnali se záznamem. Všechno sedělo. Potom jsme lístky zapečetili do nové urny,“ popsal následující průběh předseda volební komise Rastislav Tabak.

Mluvčí krajského ředitelství policie tvrdila, že policisté ihned po oznámení vyrazili incident prověřit na místo. Na Facebooku posléze uvedli, že zastupitele Vaňa objevili, jak se skrývá v křoví. Vyšetřovatel zahájil trestní stíhání pro trestný čin maření přípravy a průběhu voleb.

Do průběhu voleb zasáhl i známý kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, který byl obviněn z podílu na vraždě novináře Jána Kuciaka, Štefan Ágh. Portál aktuality.sk zveřejnil v průběhu včerejšího večera fotografii, na níž se Ágh díval do otevřené volební urny ve chvíli, kdy byla volba ještě v plném proudu.

Ágh je spolu s Kočnerem obviněný z falšování směnek vůči TV Markíza. Do čela volební komise v bratislavské čtvrti Petržalka jej nominoval jeden z kandidátů Marian Kotleba. Podnětem kvůli nedovolené manipulaci s volební urnou už se zabývá slovenské ministerstvo vnitra.

Štefan Harabin, který skončil před branami druhého kola na třetím místě, nevyloučil, že podá kvůli průběhu voleb stížnost u Ústavního soudu. Na opakované otázky novinářů odpovídal, že se bude chovat „podle práva“. Do druhého kola, které je na programu za čtrnáct dní, postoupili Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidič autobusu plného dětí polil autobus benzínem a zapálil ho

20.03.2019 18:48 Aktualizováno Itálii šokoval případ, který se dopoledne odehrál na předměstí Milána. Řidič autobusu převážejícího…

Francie srazí Británii na kolena. Odklad brexitu vetuje

20.03.2019 18:45 Aktualizováno Pokud britská premiérka Theresa Mayová neposkytne "dostatečné záruky" věrohodnosti svého plánu,…

Brexit tříští Británii. Lidé se ostře dohadují hádají v parlamentu i před…

20.03.2019 18:32 Těžko najít v Londýně místo, které by lépe ukazovalo rozdělenost britské společnosti, než…

Tusk dal Británii ultimátum. Odklad brexitu schválí pod jednou podmínkou

20.03.2019 17:43 V případě, že britský parlament podpoří předjednaný text dohody o spořádaném britském odchodu z EU,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama