Slováci volili prezidenta v obýváku. Na bizarních místech si hlavu státu vybírali i Češi

Zatímco Češi si loni zvolili za prezidenta Miloše Zemana třeba i v sauně nebo stavební buňce, několik Slováků mělo včera možnost vybírat hlavu státu v obýváku. V jedné východoslovenské obci totiž starosta přivítal voliče u sebe doma.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto.
doporučujeme

Obec Príkra v okrese Svidník na východě Slovenska u hranic s Polskem patří k nejmenším v zemi, přesto si během včerejšího prvního kola prezidentských voleb vysloužila pozornost. Starosta Miroslav Goldir tam hostil voliče ve vlastním obývacím pokoji. Naštěstí pro něj jich nebylo mnoho.

V obci má totiž trvalé bydliště jen dvanáct obyvatel a v loňských komunálních volbách prakticky všichni kandidovali, Goldir za Komunistickou stranu Slovenska. O post starosty se utkal se dvěma spoluobčany, dalších sedm místních obyvatel se pak snažilo dostat do obecního zastupitelstva.

Goldir běžně úřaduje ze svého rodinného domu, odmítl totiž podepsat nájemní smlouvu na budovu, kde doposud sídlil obecní úřad. Stejné provizorní řešení zvolil i při včerejším hlasování. Včera zde zvítězil Maroš Šefčovič, který získal 5 hlasů, favoritku Zuzanu Čaputovou podpořili jen 3 lidé.

Príkra bývala násobně větší obcí, v roce 1940 zde žilo 160 lidí. Po druhé světové válce se však někteří obyvatelé odstěhovali do Sudet a další odešli do Sovětského svazu. Obec je známá především díky tomu, že uprostřed ní stojí národní kulturní památka – dřevěný chrám archanděla Michaila z roku 1777.

Jiná historická památka hostila volby u nás. V jedné z budov Podorlického skanzenu v Krňovicích v Královéhradeckém kraji si loni tamní voliči vybírali prezidenta. Ve stejném regionu se volilo i v sauně, konkrétně to bylo v Dlouhé Vsi u Rychnova nad Kněžnou.

Během loňských prezidentských voleb zaujaly i volební místnosti ve stavebních buňkách. Jedna se nacházela v objektu tesařské firmy v Přešticích na Plzeňsku, další pak ve zbrojnici dobrovolných hasičů v Božtěšicích na Ústecku. I tam šlo – podobně jako v Príkre – o náhradní řešení. V obci se totiž dříve volilo v kulturním domě, který ale majitel nečekaně prodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize v Perském zálivu: Státy EU chystají námořní misi, Rusko představilo…

23.07.2019 22:47 Aktualizováno Paříž, Londýn a Berlín plánují zahájení "námořní pozorovatelské mise v Perském zálivu". Podle…

Macron si notuje s von der Leyenovou, chtějí vytvořit "novou Evropu"

23.07.2019 21:00 Francouzský prezident Emmanuel Macron a příští předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová…

U Atén zuřil požár, zablokoval cestu do oblíbeného letoviska

23.07.2019 20:57 Aktualizováno Řečtí hasiči dnes uhasili lesní požár, který ohrožoval domy v přístavu Rafina východně od Atén,…

Radioaktivní voda v Paříži? Mezi lidmi propukla panika, nachytaly se i…

23.07.2019 19:40 Francouzští vyšetřovatelé zahájili pátrání po původci poplašné zprávy z minulého týdne, podle níž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama