Slováci volili prezidenta v obýváku. Na bizarních místech si hlavu státu vybírali i Češi

Zatímco Češi si loni zvolili za prezidenta Miloše Zemana třeba i v sauně nebo stavební buňce, několik Slováků mělo včera možnost vybírat hlavu státu v obýváku. V jedné východoslovenské obci totiž starosta přivítal voliče u sebe doma.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto.

Obec Príkra v okrese Svidník na východě Slovenska u hranic s Polskem patří k nejmenším v zemi, přesto si během včerejšího prvního kola prezidentských voleb vysloužila pozornost. Starosta Miroslav Goldir tam hostil voliče ve vlastním obývacím pokoji. Naštěstí pro něj jich nebylo mnoho.

V obci má totiž trvalé bydliště jen dvanáct obyvatel a v loňských komunálních volbách prakticky všichni kandidovali, Goldir za Komunistickou stranu Slovenska. O post starosty se utkal se dvěma spoluobčany, dalších sedm místních obyvatel se pak snažilo dostat do obecního zastupitelstva.

Goldir běžně úřaduje ze svého rodinného domu, odmítl totiž podepsat nájemní smlouvu na budovu, kde doposud sídlil obecní úřad. Stejné provizorní řešení zvolil i při včerejším hlasování. Včera zde zvítězil Maroš Šefčovič, který získal 5 hlasů, favoritku Zuzanu Čaputovou podpořili jen 3 lidé.

Príkra bývala násobně větší obcí, v roce 1940 zde žilo 160 lidí. Po druhé světové válce se však někteří obyvatelé odstěhovali do Sudet a další odešli do Sovětského svazu. Obec je známá především díky tomu, že uprostřed ní stojí národní kulturní památka – dřevěný chrám archanděla Michaila z roku 1777.

Jiná historická památka hostila volby u nás. V jedné z budov Podorlického skanzenu v Krňovicích v Královéhradeckém kraji si loni tamní voliči vybírali prezidenta. Ve stejném regionu se volilo i v sauně, konkrétně to bylo v Dlouhé Vsi u Rychnova nad Kněžnou.

Během loňských prezidentských voleb zaujaly i volební místnosti ve stavebních buňkách. Jedna se nacházela v objektu tesařské firmy v Přešticích na Plzeňsku, další pak ve zbrojnici dobrovolných hasičů v Božtěšicích na Ústecku. I tam šlo – podobně jako v Príkre – o náhradní řešení. V obci se totiž dříve volilo v kulturním domě, který ale majitel nečekaně prodal.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Italská policie zadržela loď se 49 migranty, Salvini poslal nekompromisní…

19.03.2019 21:44 Aktualizováno Italská policie dnes dočasně zabavila na ostrově Lampedusa loď Mare Jonio, již provozuje několik…

Borec je ten, kdo nic neděla a bere za to peníze? Telička se pustil do…

19.03.2019 20:53 Server iROZHLAS.cz přišel se zajímavou statistikou v níž porovnával aktivitu členů Evropského…

Brexit se odkládá, Mayová už připravuje žádost pro Brusel

19.03.2019 19:28 Aktualizováno Ještě dnes nebo ve středu pošle britská vláda předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi dopis,…

Metnar jednal v Rakousku o obranné spolupráci i prodeji letadel

19.03.2019 19:01 O vojenské a průmyslové spolupráci Česka a Rakouska dnes ve Vídni jednali ministři obrany Lubomír…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama