Brexit se odkládá, Mayová už připravuje žádost pro Brusel

Ještě dnes nebo ve středu pošle britská vláda předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi dopis, kterým Evropskou unii oficiálně požádá o odložení termínu brexitu. Po schůzi kabinetu to dnes řekl mluvčí premiérky Theresy Mayové. Podle ministra pro brexit Stephena Barclaye roste deset dní před stále platným datem odchodu Británie z Evropské unie riziko, že země nakonec blok vůbec neopustí.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Theresa Mayová
doporučujeme

Mluvčí Mayové ale novinářům řekl, že premiérka není připravena zrušit rozhodnutí voličů opustit unii. Na dnešní schůzi údajně členové kabinetu probírali důsledky pondělního projevu předsedy dolní komory parlamentu Johna Bercowa, konkrétnější však nebyl. Bercow poměrně nečekaně zasáhl do brexitového procesu, když odmítl možnost, že by poslanci mohli znovu hlasovat o dvakrát odmítnuté "rozvodové" dohodě, aniž by vládní návrh doznal významných změn.

Zpravodajská stanice BBC s odvoláním na své zdroje napsala, že v kabinetu nepanovala dnes jednota v názoru na odklad brexitu. Andrea Leadsomová, která organizuje v Dolní sněmovně vládní agendu a před referendem v roce 2016 podporovala odchod z EU, údajně své kolegy obvinila, že jsou vládou pro setrvání v EU, nikoli vládou pro brexit.

Třetí "smysluplné" hlasování - jak jej označují britská média - chtěla Mayová zorganizovat ještě před unijním summitem, který bude v Bruselu ve čtvrtek a v pátek. Po Bercowově projevu však takový vývoj není pravděpodobný, jak dnes řekl i ministr Barclay.

Pro schválení dohody v případném třetím hlasování by byla klíčová pozice severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Podle BBC dnes ale její parlamentní zástupce Nigel Dodds uvedl, že jednání s vládou premiérky Mayové o podpoře její dohody jsou dobrá, shoda ale není na dohled.

Londýn tak zřejmě požádá o prodloužení brexitové lhůty, aniž by se rýsovalo jasné východisko ze současného patu. Podle zdrojů hlavní politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové pošle vláda dopis Tuskovi ještě dnes. Navrhne prý odklad do 30. června s možností až dvouletého odkladu.

Politický zpravodaj deníku The Times Sam Coates na twitteru uvádí, že Mayová na dnešní schůzi kabinetu popsala dvě varianty vývoje, tedy krátký a dlouhý odklad vystoupení z EU. Neobjasnila však údajně, kterou možnost preferuje. "Seděla tam jako poslušný pejsek a neučinila skutečné rozhodnutí. Měla by přece vést," citoval Coates nejmenovaný zdroj z britské vlády.

Předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn dnes na jednání se zástupci dalších opozičních stran jednal o nalezení východiska z brexitového patu. S představiteli Skotské národní strany (SNP), Liberálních demokratů, velšské strany Plaid Cymru a strany Zelených chce najít v parlamentu většinu k vytvoření "blízkého hospodářského vztahu" s EU.

Mluvčí vlády dnes uvedl, že poslanci budou mít možnost debatovat o východisku z brexitového patu na schůzi počínaje pondělím. Tuto možnost už minulý týden zákonodárcům přislíbil šéf britského úřadu vlády David Lidington.

Loading...
Vstupte do diskuze (31)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přístup k Rusku a migraci? Zahraniční politika EU se patrně radikálně změní

09.12.2019 21:55 Aktualizováno Země Evropské unie musejí být jednotné ve vztahu k Rusku i k problémům typu migrace či klimatických…

Kolaps v okolí Paříže: Kolony aut přesáhly 600 kilometrů, metro jezdí…

09.12.2019 21:15 Aktualizováno Pátý den časově neomezené stávky kvůli vládnímu plánu reformy důchodového systému přinesl ve…

V Paříži se schází normandská čtyřka, řeší se mír na Ukrajině

09.12.2019 20:37 Aktualizováno Prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj se dnes poprvé v Paříži setkali…

Americká armáda plánuje velké cvičení v Evropě, pošle sem tisíce vojáků

09.12.2019 20:05 Aktualizováno Spojené státy v rámci rozsáhlého cvičení s evropskými státy NATO pošlou v dubnu a květnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama