Brexit se odkládá, Mayová už připravuje žádost pro Brusel

Ještě dnes nebo ve středu pošle britská vláda předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi dopis, kterým Evropskou unii oficiálně požádá o odložení termínu brexitu. Po schůzi kabinetu to dnes řekl mluvčí premiérky Theresy Mayové. Podle ministra pro brexit Stephena Barclaye roste deset dní před stále platným datem odchodu Británie z Evropské unie riziko, že země nakonec blok vůbec neopustí.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Theresa Mayová
doporučujeme

Mluvčí Mayové ale novinářům řekl, že premiérka není připravena zrušit rozhodnutí voličů opustit unii. Na dnešní schůzi údajně členové kabinetu probírali důsledky pondělního projevu předsedy dolní komory parlamentu Johna Bercowa, konkrétnější však nebyl. Bercow poměrně nečekaně zasáhl do brexitového procesu, když odmítl možnost, že by poslanci mohli znovu hlasovat o dvakrát odmítnuté "rozvodové" dohodě, aniž by vládní návrh doznal významných změn.

Zpravodajská stanice BBC s odvoláním na své zdroje napsala, že v kabinetu nepanovala dnes jednota v názoru na odklad brexitu. Andrea Leadsomová, která organizuje v Dolní sněmovně vládní agendu a před referendem v roce 2016 podporovala odchod z EU, údajně své kolegy obvinila, že jsou vládou pro setrvání v EU, nikoli vládou pro brexit.

Třetí "smysluplné" hlasování - jak jej označují britská média - chtěla Mayová zorganizovat ještě před unijním summitem, který bude v Bruselu ve čtvrtek a v pátek. Po Bercowově projevu však takový vývoj není pravděpodobný, jak dnes řekl i ministr Barclay.

Pro schválení dohody v případném třetím hlasování by byla klíčová pozice severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Podle BBC dnes ale její parlamentní zástupce Nigel Dodds uvedl, že jednání s vládou premiérky Mayové o podpoře její dohody jsou dobrá, shoda ale není na dohled.

Londýn tak zřejmě požádá o prodloužení brexitové lhůty, aniž by se rýsovalo jasné východisko ze současného patu. Podle zdrojů hlavní politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové pošle vláda dopis Tuskovi ještě dnes. Navrhne prý odklad do 30. června s možností až dvouletého odkladu.

Politický zpravodaj deníku The Times Sam Coates na twitteru uvádí, že Mayová na dnešní schůzi kabinetu popsala dvě varianty vývoje, tedy krátký a dlouhý odklad vystoupení z EU. Neobjasnila však údajně, kterou možnost preferuje. "Seděla tam jako poslušný pejsek a neučinila skutečné rozhodnutí. Měla by přece vést," citoval Coates nejmenovaný zdroj z britské vlády.

Předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn dnes na jednání se zástupci dalších opozičních stran jednal o nalezení východiska z brexitového patu. S představiteli Skotské národní strany (SNP), Liberálních demokratů, velšské strany Plaid Cymru a strany Zelených chce najít v parlamentu většinu k vytvoření "blízkého hospodářského vztahu" s EU.

Mluvčí vlády dnes uvedl, že poslanci budou mít možnost debatovat o východisku z brexitového patu na schůzi počínaje pondělím. Tuto možnost už minulý týden zákonodárcům přislíbil šéf britského úřadu vlády David Lidington.

Loading...
Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šinzó Abe přijel za Macronem, ladili program nadcházejících summitů G20 a…

23.04.2019 19:45 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes při setkání s japonským premiérem Šinzóem Abem řešili…

Češi mohou jásat. Primark chystá kromě nové pobočky i další velkou novinku

23.04.2019 19:39 Oblíbený irský řetězec s levnými oděvy Primark si pro zákazníky připravil další velkou novinku.…

V Ambergu začal soud s uprchlíky. Z nudy napadali kolemjdoucí, 15 zraněných

23.04.2019 16:00 Aktualizováno V bavorském městě Ambergu dnes před soudem stanuli čtyři uprchlíci z Afghánistánu a Íránu, kteří se…

Na Paříž se ženou lijáky, lezci rychle natahují přes Notre-Dame plachtu

23.04.2019 15:42 Nad pařížskou katedrálu Notre-Dame, které minulý týden shořela střecha i s krovem, začnou dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama