Výhodné čínské investice v Česku a EU? Ekonomické partnerství má zásadní háček

Dlouhodobě diskutované čínské investice jsou poněkud jednostranné. Zatímco Číňané využívají evropské trhy jako vhodné odbytiště, v opačném směru mezinárodní spolupráce příliš nefunguje. Čísla mezinárodního obchodu hovoří, že úplně stejně je na tom ve vztahu k Číně český byznys.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Čína
doporučujeme

"Made in China" je ekonomický pojem, který plynule přešel do evropské kultury a je i terčem řady anekdot. Jenže pro obyvatele Evropské unie častý kontakt s četnou frází umístěnou na čínských výrobcích není vždy zcela výhodný. 

Část evropských zemí dlouhodobě volá pro požadavku určité reciprocity. Zatímco Číňané mají v Evropě plošné akvizice, naopak Čína povoluje maximálně 49 % podíl evropských investic v čínských společnostech. Dlouhodobě po určité úpravě obchodních vztahů volá i příznivec volného trhu francouzský prezident Emmanuel Macron.

Na právní úpravu určité reciprocity Číny a EU slyší i Evropská komise, ovšem snahu o právní regulaci dlouhodobě blokovala Velká Británie a skandinávské země. Vzhledem k brexitu však doposud výrazný hlas Britů již pravděpodobně v evropské komisi nebude zaznívat.

Problematika je zajímavá i pro Českou republiku. Navzdory politickým frázím prezidenta Zemana a některých politických stran (SPD, KSČM) Čína není pro českou ekonomiku zcela výhodným partnerem.

Spolupráci s Hradem protežovanými zeměmi Ruskem a Čínou z ekonomického hlediska rozebíral server Globe24.cz. "Obecně jsou obě teritoria velmi malými partnery pro náš export. ČR má velký podíl exportu na HDP - 80% - tj. je velmi závislá na zahraničních trzích. Absolutní většina exportu směřuje na náročné západní trhy a z toho asi 85% do EU. Takže EU je daleko nejvýznamnější český exportní trh. Do Ruska exportujeme jen asi 2% našeho exportu a do Číny ještě méně. V rámci importu jsou čísla vyšší - byť pro Ruskou Federaci nejde ani o 4% našich importů - převážně se jedná o suroviny. Čína je proti tomu významný importní partner s asi 12% podílem. Obecně bych řekl, že tyto země potřebují spíše nás, než my je, protože saldo obchodní bilance máme negativní," uvedl pro sesterský web Globe24.cz ekonom z Masarykovy univerzity Libor Žídek.

V řeči čísel je import z Číny do Česka zhruba desetinásobný oproti českému exportu do Číny. Konkrétně dovoz z Číny za rok 2018 činil podle statistik Ministerstva průmyslu a obchodu  568 039 mil. Kč a vývoz z Česka činil pouze 56 137 mil. Kč. Pomineme-li drobný meziroční pokles vývozu exportně orientované české ekonomiky, jedná se o velmi nerovné partnerství a v těchto ohledech i nevýhodné.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Greta si stěžovala na cestu narvaným vlakem. Záhy přišel stěr od Deutsche…

15.12.2019 21:47 Aktualizováno Reklamu německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) rozhodně neudělala švédská aktivistka…

V Alpách zabíjely laviny. Itálie hlásí tři mrtvé, Rakousko jednoho

15.12.2019 21:22 Při pádu lavin v italských Alpách dnes na třech různých místech přišli o život tři lidé, další…

Krach klimatické konference: Poslední šance na záchranu planety bude v…

15.12.2019 20:01 Aktualizováno Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu přinesla plytké závěry a z pohledu ochrany…

Francie vydá do Argentiny expolicistu, během špinavé války vraždil a mučil

15.12.2019 18:51 Francie vydá do vlasti někdejšího argentinského policistu Maria Sandovala, který v Argentině čelí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama