Výhodné čínské investice v Česku a EU? Ekonomické partnerství má zásadní háček

Dlouhodobě diskutované čínské investice jsou poněkud jednostranné. Zatímco Číňané využívají evropské trhy jako vhodné odbytiště, v opačném směru mezinárodní spolupráce příliš nefunguje. Čísla mezinárodního obchodu hovoří, že úplně stejně je na tom ve vztahu k Číně český byznys.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Čína
doporučujeme

"Made in China" je ekonomický pojem, který plynule přešel do evropské kultury a je i terčem řady anekdot. Jenže pro obyvatele Evropské unie častý kontakt s četnou frází umístěnou na čínských výrobcích není vždy zcela výhodný. 

Část evropských zemí dlouhodobě volá pro požadavku určité reciprocity. Zatímco Číňané mají v Evropě plošné akvizice, naopak Čína povoluje maximálně 49 % podíl evropských investic v čínských společnostech. Dlouhodobě po určité úpravě obchodních vztahů volá i příznivec volného trhu francouzský prezident Emmanuel Macron.

Na právní úpravu určité reciprocity Číny a EU slyší i Evropská komise, ovšem snahu o právní regulaci dlouhodobě blokovala Velká Británie a skandinávské země. Vzhledem k brexitu však doposud výrazný hlas Britů již pravděpodobně v evropské komisi nebude zaznívat.

Problematika je zajímavá i pro Českou republiku. Navzdory politickým frázím prezidenta Zemana a některých politických stran (SPD, KSČM) Čína není pro českou ekonomiku zcela výhodným partnerem.

Spolupráci s Hradem protežovanými zeměmi Ruskem a Čínou z ekonomického hlediska rozebíral server Globe24.cz. "Obecně jsou obě teritoria velmi malými partnery pro náš export. ČR má velký podíl exportu na HDP - 80% - tj. je velmi závislá na zahraničních trzích. Absolutní většina exportu směřuje na náročné západní trhy a z toho asi 85% do EU. Takže EU je daleko nejvýznamnější český exportní trh. Do Ruska exportujeme jen asi 2% našeho exportu a do Číny ještě méně. V rámci importu jsou čísla vyšší - byť pro Ruskou Federaci nejde ani o 4% našich importů - převážně se jedná o suroviny. Čína je proti tomu významný importní partner s asi 12% podílem. Obecně bych řekl, že tyto země potřebují spíše nás, než my je, protože saldo obchodní bilance máme negativní," uvedl pro sesterský web Globe24.cz ekonom z Masarykovy univerzity Libor Žídek.

V řeči čísel je import z Číny do Česka zhruba desetinásobný oproti českému exportu do Číny. Konkrétně dovoz z Číny za rok 2018 činil podle statistik Ministerstva průmyslu a obchodu  568 039 mil. Kč a vývoz z Česka činil pouze 56 137 mil. Kč. Pomineme-li drobný meziroční pokles vývozu exportně orientované české ekonomiky, jedná se o velmi nerovné partnerství a v těchto ohledech i nevýhodné.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mohou jásat. Primark chystá další velkou novinku

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Oblíbený irský řetězec s levnými oděvy Primark si pro zákazníky připravil další velkou novinku.…

Žena na své zahradě ubytovala stovku afrických migrantů, sousedi se bouří

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Belgická rodina z města Spy vyvolala pořádný rozruch. Na své zahradě totiž hostí asi stovku…

S ekologickou katastrofou se nic nedělá, řekla Thunbergová

23.04.2019 21:35 Lidstvo by už nemělo své úspěchy posuzovat podle křivky ekonomického růstu, ale podle vývoje emisí…

V Polsku během Velikonoc upálili Jidáše, zasahuje policie

23.04.2019 21:07 Prokuratura v polské Jaroslawi začala vyšetřovat velikonoční "soud nad Jidášem", který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama