Do školek pouze očkované děti, nařídili na Slovensku

Slovensko umožní přijmout do školek až na výjimky jen děti, které podstoupily povinné očkování. Zavedení opatření, které již platí například v Česku, ohlásilo ministerstvo zdravotnictví poté, co v některých regionech země pod Tatrami klesl podíl očkovaných dětí například proti spalničkám pod bezpečnou hranici 95 procent.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Děti
doporučujeme

Podmínění přijetí dětí do školek očkováním zdůvodnilo ministerstvo zdravotnictví snahou zajistit ochranu dětí. Kolektivní zařízení jako školky podle něj vytvářejí podmínky, které ulehčují šíření nákazy.

Ministryně zdravotnictví Andrea Kalavská uvedla, že výjimku ze zmíněného pravidla budou mít pouze děti, které ze zdravotních důvodů nemohou být očkovány nebo které jsou proti nákaze imunní.

Rodiče na Slovensku nejčastěji odmítají nechat očkovat své malé děti vakcínou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. V průměru za celou zemi šlo naposledy o necelá tři procenta dětí.

Spolu se zákazem přijímaní neočkovaných dětí do školek Slovensko po 12 letech zruší pokuty, které mohou úřady uložit rodičům, které nenechají potomka očkovat. V současnosti za to rodič může dostat finanční sankci do 331 eur (8490 korun).

"Vysíláme tím jasný signál, že cílem povinného očkovaní není vybírání pokut za jeho odmítnutí, ale prevence závažných infekčních onemocnění, jimž lze předcházet očkováním," uvedla v tiskové zprávě Kalavská. Zatím není známo, kdy nová pravidla vstoupí v platnost.

Hlavní slovenský hygienik Ján Mikas upozornil, že mezi obyvateli se dříve rozšířila domněnka, že očkování proti infekčním onemocněním je zbytečné, když se nákazy v zemi nevyskytují. "Při současném pohybu obyvatel mezi zeměmi, ať již za prací nebo cestováním, není zavlečení jakéhokoliv infekčního onemocnění do Slovenské republiky vyloučeno. Příkladem jsou epidemie spalniček v letech 2018 a 2019 na východním Slovensku," dodal. Spalničky se na východě země začaly šířit loni v květnu, když si tři lidé přivezli onemocnění z Británie.

Povinným očkováním se zabýval i ústavní soud, který v roce 2014 ponechal v platnosti příslušný zákon i vyhlášku o povinném očkování lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nechvalně známý revolver jde do dražby, zastřelil se jím Vincent van Gogh

17.06.2019 12:37 Revolver značky Lefaucheux, který Vincent Van Gogh zřejmě použil k ukončení svého života 27.…

Plavba uprchlíků do Řecka skončila tragédií. Člun šel ke dnu, osm mrtvých

17.06.2019 11:21 Nejméně osm migrantů utonulo a 31 dalších dnes zachránila turecká pobřežní stráž. Člun s běženci se…

Ruské pasy pro ukrajinské separatisty? EU je nehodlá uznávat, na summitu…

17.06.2019 11:04 Evropská unie uvažuje o tom, že společně s dalšími mezinárodními partnery nebude uznávat ruské pasy…

Polskem otřásla vražda dívky (†10), pachatel dopaden. Ta bestie zaslouží…

17.06.2019 10:56 Polskem otřásla vražda desetileté dívky, pohřešované od čtvrtka. Podezřelého dopadla policie v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama