Čínský prezident jedná v Itálii o Hedvábné stezce, Západ je znepokojen

Itálie a Čína chtějí prohloubit vzájemné obchodní vazby a posílit investice, řekl dnes při návštěvě Říma čínský prezident Si Ťin-pching. V sobotu s italským premiérem Giuseppem Contem podepíšou dohodu, kterou se Itálie jako první stát skupiny G7 připojí k iniciativě One Belt One Road (nová Hedvábná stezka).

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Čínský prezident Si Ťin-pching
doporučujeme

"Chceme obnovit starobylou Hedvábnou stezku, abychom lépe sdíleli plody lidského pokroku," řekl Si po jednání s italským prezidentem Sergiem Mattarellou. Čína má podle něho zájem posílit s Itálií spolupráci v oblasti infrastruktury, logistiky nebo námořní dopravy.

Během návštěvy čínského prezidenta v Itálii se očekává uzavření 30 obchodních smluv za celkem sedm miliard eur (asi 180 miliard korun).

Projektem nové Hedvábné stezky se Peking snaží zlepšit vzájemný obchod a zvýšit investice s většinou zemí Asie i dalších světadílů. Propojit má Asii, Evropu a Afriku pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury. Inspirací projektu je starověká a středověká trasa, která vedla z východní Asie přes střední Asii do Středomoří.

Reuters připomíná, že Itálie rozhodnutím posílit vazby na Čínu znepokojila západní spojence. Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady (NSC) Garrett Marquis vyzval Řím, aby nelegitimizoval "marnivý čínský projekt", jak označil novou Hedvábnou stezku.

Mezi stoupence takzvané nové Hedvábné stezky patří i český prezident Miloš Zeman, který doufá, že pomůže oživit železnici nebo obchod s nemovitostmi. Letos v lednu v rozhovoru s agenturou Nová Čína řekl, že sní o tom, že "nová Hedvábná stezka povede přes Česko do západní Evropy".

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masakr ve FN Ostrava: Město uctí památku obětí, z ciziny přicházejí…

10.12.2019 14:47 Slovenský premiér Peter Pellegrini vyjádřil svému českému protějšku Andreji Babišovi soustrast…

Chaos ve Francii trvá už šestý den: Protesty se šíří, obchody jsou…

10.12.2019 13:33 Šestý den stávek ve Francii proti vládnímu plánu reformy důchodového systému dnes provází o něco…

Světová média píší o střelbě v Česku. Upozornila na selhání státu

10.12.2019 12:41 O masové střelbě v ostravské nemocnici píší přední světová média.Televize CNN, BBC, ale i servery…

Vyhrál Putin, nebo Zelenskyj? Média analyzují summit o ukrajinské krizi

10.12.2019 12:32 Diplomaticky řečeno za remízu označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj výsledky pařížského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama