"Zrušte brexit!" Petici podepsaly už tři miliony lidí, mezi nimi Hugh Grant či Annie Lenox

Více než tři miliony lidí již podepsaly petici požadující odvolání odchodu Británie z Evropské unie. Obrovský zájem o dokument, který je na webu britského parlamentu teprve třetí den, stále způsobuje stránce technické problémy. Premiérka Theresa Mayová podle svého mluvčího nehodlá vyslyšet výzvu k zastavení brexitu, o němž rozhodli před téměř třemi lety Britové v referendu.

Hugh Grant

"Vláda opakovaně tvrdí, že odchod z EU je 'vůlí lidu'. Musíme toto tvrzení zastavit a to tím, že dokážeme, jak silnou podporu lidu má nyní setrvání v EU," píše se v textu, který do dnešních 13:00 SEČ podpořily tři miliony a osm tisíc lidí.

Petice vyzývá vládu ke zrušení aktivace článku 50 lisabonské smlouvy o fungování EU, kterou před téměř dvěma lety zahájila dvouleté období jednání o brexitu. To mělo být původně zakončené odchodem Británie z EU 29. března, čtvrteční summit však schválil jeho odklad přinejmenším do 12. dubna.

Petici by měli podle upozornění v záhlaví podepisovat pouze britští občané či lidé s trvalým pobytem v Británii. Podle britských médií však není jisté, zda tomu tak opravdu ve všech případech je. BBC uvedla, že text již podepsaly tisíce lidí žijící ve Francii, Německu či Španělsku.

"Rychlost, jakou přibývají podpisy, je nejvyšší, s jakou se tato stránka musela kdy vyrovnávat. Museli jsme provést určité změny, aby stránka zůstala stabilní a byla k dispozici pro další podpisy a nové petice," uvedl na twitteru petiční výbor britského parlamentu. V jednu chvíli se podpisy pod dokumentem množily rychlostí téměř 2000 za minutu.

Mluvčí Mayové na opakované dotazy k petici reagoval prohlášením, že ministerská předsedkyně "mnohokrát řekla, že odvolání článku 50 nepodpoří". Peticí se budou zabývat britští poslanci, neboť překročila práh 100.000 podpisů. Nebudou se jí však věnovat na plénu v hlavním zasedacím sále Dolní sněmovny.

Brity k podpisu vyzývají některé veřejné osobnosti, které jsou rovněž mezi signatáři: herec Hugh Grant, zpěvačka Annie Lenoxová, komik David Mitchell či popularizátor vědy Brian Cox. "Podepsal jsem. A zdá se, že všichni rozumní lidé v této zemí podepisují také," uvedl Grant na twitteru.

Britská média však upozorňují, že velký zájem o petici nemusí odrážet nálady v celé společnosti. Pro brexit v referendu v červnu 2016 hlasovalo 17,4 milionu Britů, zůstat v EU chtělo více než 16 milionů. I případné druhé hlasování, jehož uspořádání vláda i většina poslanců odmítá, by podle aktuálních průzkumů dopadlo těsně, ačkoli poměr hlasů se kloní spíše proti opuštění unie.

Výzva ke zrušení brexitu zatím v popularitě nepřekonala jinou petici, kterou krátce po referendu v roce 2016 podepisovali stoupenci setrvání v EU. Více než čtyři miliony lidí se tehdy postavily za požadavek, aby Londýn vypsal nové všelidové hlasování, které by bylo platné jen v případě, že by jeden z táborů dosáhl nejméně 60 procent hlasů. Vláda jim nevyhověla.

Většina rodin s nízkými příjmy ze zemí EU si nemůže dovolit odjet na…

02.08.2021 15:45 Většina rodin s nízkými příjmy ze zemí Evropské unie si nemůže dovolit odjet na letní dovolenou.…

Řečtí hasiči v noci bojovali na Rhodosu s rozsáhlým požárem

02.08.2021 15:05 Řečtí hasiči během dnešní noci bojovali s rozsáhlým požárem, který vypukl v neděli na severu…

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier koncem srpna navštíví Českou…

02.08.2021 14:54 Německý prezident Frank-Walter Steinmeier koncem srpna navštíví Českou republiku. ČTK to dnes…

Na severu Německa začal školní rok, roušky jsou povinné

02.08.2021 13:30 V severoněmeckých spolkových zemích Šlesvicko-Holštýnsko a Meklenbursko-Přední Pomořansko dnes po…

Bývalý král Juan Carlos se chce údajně vrátit do Španělska

02.08.2021 12:33 Bývalý král Juan Carlos I. by se rád vrátil do Španělska, které opustil vloni kvůli finančním a…

Policie zadržela při demonstracích v Německu 600 lidí. Jeden demonstrant…

02.08.2021 11:53 Během nedělních demonstrací proti karanténním opatřením zemřel v Berlíně jeden z protestujících.…

Německo má dostatek vakcín proti covidu, změní pravidla distribuce

02.08.2021 11:40 Německo v polovině srpna změní klíč v přerozdělování vakcín proti nemoci covid-19. Spolkové země o…

Německo hlásí dalších 847 nakažených a jedno úmrtí

02.08.2021 11:22 Aktualizováno V Německu za poslední den přibylo 847 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem a jedno úmrtí po nemoci…

Skoro 17 procent Poláků si podle průzkumu přeje odchod země z EU

02.08.2021 10:38 Skoro 17 procent Poláků si myslí, že Polsko by mělo vystoupit z Evropské unie. Vyplývá to z…

V zoologické zahradě ve Francii se narodila dvě mláďata pandy

02.08.2021 08:59 V zoologické zahradě Beauval ve střední Francii se dnes časně ráno narodila dvě mláďata pandy velké…

Související:

Právě se děje