Migrace jako lidské právo? "Nesmysl." Maďarský ministr napadl kontroverzní pakt OSN

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dnes znovu důrazně kritizoval migrační pakt OSN, který v lednu schválilo 152 států. Tento pakt je spíše o řízení migrace než o jejím zastavení, řekl šéf maďarské diplomacie ve veřejnoprávní televizi. OSN podle něj jedná, jako kdyby neexistovala žádná bezpečnostní rizika.

Péter Szijjártó
doporučujeme

Od migračního paktu, který je právně nezávazným dokumentem, si jeho příznivci slibují mezinárodní spolupráci v řešení problémů migrace či lepší boj proti pašerákům lidí. Podle kritiků ale text prezentuje migraci jako pozitivní fenomén, čímž podporuje nekontrolovanou migraci. Jeho odpůrcům vadí i to, že text stírá rozdíl mezi nelegální a legální migrací.

Szijjártóovi se nelíbí, že globální migrační pakt považuje migraci za základní lidské právo, a tento přístup označuje za "nesmysl". "Neexistuje žádný zákon, který říká, že si kdokoli může zvolit náhodně destinaci na mapě a pak ilegálně překročit desítky hranic, aby se tam dostal," uvedl ministr podle agentury MTI dnes v televizi.

Dokument také považuje za nebezpečný, protože každý stát si podle něj musí vybrat, do které kategorie se zařadí - tranzitní země, nebo cílová země. Text ale neuznává možnost, že země nemusejí chtít ani jedno, ani druhé.

Právo maďarského státu rozhodnout o tom, zda by migranti měli vstupovat do země, je svrchované, zdůraznil Szijjártó již dobře známé stanovisko své vlády k migrační problematice. Kritizoval přitom to, že Evropská unie by chtěla, aby migrační pakt OSN byl závazný pro všechny unijní státy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět reaguje na brazilskou variantu koronaviru, v zemi zabije 1000 lidí…

17.01.2021 22:04 Aktualizováno Brazílie za uplynulý den zaznamenala dalších 61.567 případů koronavirové nákazy. Za stejnou dobu…

Slovensko prodloužilo zákaz vycházení, bude plošně testovat

17.01.2021 19:56 Slovenská vláda o dva týdny, tedy do 7. února, prodloužila kvůli koronavirové krizi stávající zákaz…

Helsinský výbor: Maďarsko dál nutí migranty k návratu do Srbska

17.01.2021 15:29 Maďarsko dál pokračuje v nezákonných snahách donutit migranty k návratu zpět do Srbska, aniž by jim…

Rakousko prodloužilo lockdown. Restaurace a hotely otevřou až na jaře

17.01.2021 11:55 Rakousko prodlouží plošnou uzávěru kvůli šíření koronaviru o dva týdny do 7. února a zpřísní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama