Nižší přídavky na děti cizinců? Rakousko odmítá kritiku, do Bruselu poslalo ráznou odpověď

Rakouská vláda dnes v dopise zaslaném Evropské komisi odmítla kritiku, která se na ní snesla kvůli takzvané indexaci přídavků na děti. Na základě opatření, které platí od počátku tohoto roku, dostávají cizinci ze zemí EU pracující v Rakousku od rakouského státu na děti žijící v jejich vlasti přídavky odpovídající životním nákladům v zemích původu. Snížení přídavků postihlo i Čechy a Slováky. Podání žaloby na Rakousko u Soudního dvora EU, se podle agentury APA po dnešním kroku vlády přiblížilo.

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.
doporučujeme

Evropská komise poslala na konci ledna do Vídně dopis, ve kterém úpravu vyplácení přídavků na děti odmítla jako diskriminační, neboť pracovníci z jiných zemí EU v Rakousku platí stejné daně.

"V EU neexistují druhořadí pracovníci a neexistují ani druhořadé děti," uvedla tehdy eurokomisařka pro zaměstnanost, sociální věci, dovednosti a pracovní mobilitu Marianne Thyssenová.

Odpověď na dopis Evropské komise, který dnes dorazil do Bruselu, rakouská vláda nezveřejnila. "Argumenty, které jsme představili, jasně ukazují, že je indexace rodinných přídavků v souladu s právem EU," uvedla dnes ministryně pro otázky rodiny Juliane Bognerová-Straussová.

Podle agentury APA se argumenty rakouské vlády dlouhodobě nemění. Poukazuje především na rozdílné cenové hladiny v různých zemích EU, které podle ní indexaci ospravedlňují.

Od 1. ledna se v Rakousku výše rodinných dávek a slev na dani na dítě odvíjí od výše životních nákladů v členském státě, kde dítě žije. Výsledkem je především to, že pracovníci z chudších členských zemí včetně Česka či Slovenska dostávají od ledna na své děti žijící ve vlasti méně peněz, zatímco zaměstnanci ze skandinávských zemí, Nizozemska či Švýcarska, kterého se opatření rovněž týká, naopak více.

Pokud by odpověď z Vídně Evropské komisi nestačila, může požádat ještě o další vyjádření, na jehož vypracování by Rakousko mělo opět dva měsíce. Následně by mohla EK podat na Rakousko žalobu u Soudního dvora EU.

Indexaci rodinných dávek už v únoru napadla u rakouských soudů také zhruba tisícovka Čechů a Slováků, kteří pracují v Rakousku a děti mají v zahraničí.

Nejvíce peněz z dávek na děti plyne podle statistik rakouského ministerstva pro rodinu do Maďarska. Následuje Slovensko, Polsko, Rumunsko, Slovinsko a Česko.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Irsko a Belgie začnou postupně rozvolňovat

27.11.2020 21:27 Irsko příští týden uvolní valnou většinu restrikcí přijatých kvůli pandemii koronaviru a otevře…

Ve Francii se muslimská organizace zrušila, než to udělá vláda

27.11.2020 21:15 Muslimská organizace Kolektiv proti islamofobii ve Francii (CCIF) se dnes sama rozpustila a…

Covid ve Francii zpomaluje, chystá se otevření obchodů

27.11.2020 20:48 Ve Francii epidemie covidu-19 nadále zpomaluje a v zemi se od soboty otevřou obchody, uvolní se…

Itálie zmírnila covidová opatření v pěti krajích včetně Lombardie

27.11.2020 20:10 Italské ministerstvo zdravotnictví vzhledem k pomalu se zlepšující epidemické situaci zmírnilo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama