Portugalsko zápolí s lesními požáry. Bude se opakovat tragédie z roku 2017?

S několika ohnisky požárů v severním Portugalsku bojují stovky hasičů. Jejich úsilí komplikoval silný vítr a nebývale vysoké teploty. Nynější počasí podle agentury Reuters připomíná tragický rok 2017, kdy v důsledku obrovského požáru zahynulo přes 60 lidí.

Přidejte svůj názor

Masivní požár v Portugalsku
doporučujeme

Po delším období sucha a vysokých teplot, které v pondělí dosahovaly na tuto roční dobu neobvyklých 28 stupňů Celsia, bylo vysoké riziko požárů vyhlášeno již před týdnem.

Povětrnostní podmínky se podobají těm, které způsobily ničivý požár v Pedrógao Grande, který v červnu 2017 zabil 64 lidí a 250 jich zranil. Jednalo se o největší přírodní katastrofu v moderních dějinách Portugalska.

Obvykle bývají portugalští hasiči ve stavu zvýšené bdělosti před požáry až od května, již dnes večer se však po celé zemi objevilo osm ohnisek požárů, většina z nich na severu. Největší z nich byl poblíž obce Oliveira de Azeméis, kde se na jeho likvidaci podílelo na 450 hasičů.

"Musíme řešit velmi vážný problém, protože oheň se kvůli silnému větru rozšířil," řekl ředitel místní civilní ochrany Joaquim Ferreira. Podle jeho slov se požár "velmi šíří a sílí". 

V obci Esposende severně od města Porto musely úřady kvůli jinému požáru a hustému dýmu evakuovat dvě školy. Ze stejného důvodu byly uzavřeny byly i dvě silnice. Řádění živlu, jemuž zde čelí 75 hasičů, se dosud nepodařilo zastavit.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teroristický útok ve Francii: Výbuch bomby zranil osm lidí

24.05.2019 21:22 Aktualizováno V centru francouzského města Lyon dnes explodoval podezřelý balíček. Při explozi bylo zraněno…

Náhrada za Mayovou? Stranu chtějí vést Johnson i Hunt

24.05.2019 20:36 Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt a jeho předchůdce Boris Johnson dnes jako první potvrdili, že…

Britská premiérka Mayová podává rezignaci

24.05.2019 19:35 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová dnes oznámila, že 7. června skončí jako vůdkyně britských…

Nástupce Mayové? Boris Johnson chce vyvést Británii z EU i bez dohody

24.05.2019 16:12 Británie musí opustit Evropskou unii nejpozději v říjnu, ať již s dohodou či bez ní. Prohlásil to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama