Španělsko čekají předčasné parlamentní volby: Sestavení vlády bude velmi obtížné

Španělské království čekají již v tomto měsíci další předčasné volby. 28. dubna 2019 se napříč Španělskem uskuteční již třetí všeobecné volby za méně než tři a půl roku, původně se řádné hlasování mělo konat v červnu příštího roku. Tato skutečnost dokazuje současnou nestabilitu španělského politického a stranického systému, které každoročně přispívá mnoho faktorů. Dokonce i tradiční španělský dvou-stranický systém byl překonán, a to již v roce 2015, od kterého sledujeme vzestup nových protestních stran ve španělské politice.

Španělsko

Letošní parlamentní volby se konají předčasně kvůli nedostatečné parlamentní podpoře návrhu rozpočtu na letošní rok, který představil předseda vlády Pedro Sánchez.

Předvolební průzkum provedený pro španělský deník El País ukazuje, že volby na konci příštího měsíce jasně vyhraje vládnoucí Španělská socialistická strana PSOE. Nepodaří se jí však v roztříštěném Kongresu získat absolutní většinu hlasů pro to, aby mohla sama sestavit vládu. Strana by podle odhadů provedeného průzkumu mohla získat 27, 1 % hlasů všech voličů, což by jí vyneslo celkem 122 křesel z celkových 350. Těsně za ní se umístí Lidová strana (PP), která dle odhadů získá okolo 70 mandátů.

img-responsive

Voter Intentions Results_ElPaís | foto: elpais.com

Je tak více než jisté, že žádná z tradičních španělských politických stran nezíská v nadcházejících volbách většinu, což znamená, že vítěz bude k sestavení vlády potřebovat podporu menších regionálních a nacionalistických stran. Jednou alternativou je obnovené partnerství levicových stran, které vzniklo jako důsledek loňského květnového hlasování o důvěře v tehdejšího premiéra Mariana Rajoye.

Na základě neúspěšného hlasování Rajoy odstoupil z pozice premiéra a byl nahrazen současným lídrem strany PSOE Sánchezem, který vytvořil alianci se sesterskou Katalánskou socialistickou stranou a Nezávislými. Spojení těchto stran dále přilákalo podporu levicové aliance Unidos Podemos, která je složená ze stran Podemos a Inquierda Unida, a nacionalistických stran Baskicka, Katalánska a Valencie.

Další možnou podobu vlády by mohlo nabídnout spojení socialistické PSOE a „občanské“ strany Ciudadanos. Není však jisté, zda by za současných podmínek a aktuálního politického rozložení mohla takováto aliance vzniknout. Ciudadanos se totiž již dříve nechali slyšet, že by Sáncheze po volbách nepodpořili. První možnost se tedy jeví pravděpodobnější. Navíc již některé další regionální strany, které původně podporovaly Lidovou stranu a její spojence, hodlají po volbách podpořit blok kolem PSOE. Očekává se, že Lidová strana v letošních volbách získá méně hlasů a následně i mandátů, a to nejen kvůli ztrátě podpory zmíněných menších regionálních stran. Nový lídr PP Pablo Casado je dalším důvodem, proč se očekává největší propad strany od konce 80. let minulého století.

Hlasy neztratí pouze strany tradiční, ale i strany populistické a protestní, které v posledních volbách zaznamenaly značný nárůst veřejné podpory. Jedná se především o stranu Podemos, která ve volbách v roce 2016 skončila na třetím místě. Letos se očekává její propad na místo čtvrté, a to právě ve prospěch strany Ciudadanos.

V dubnových parlamentních volbách se očekává vysoká volební účast, španělští voliči jsou před všeobecnými volbami tradičně velice dobře mobilizovaní.

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Na summitu EU se probere otevírání Evropy, migrace či vztahy s Ruskem

24.06.2021 08:24 Opatrné otevírání Evropy v době slábnoucí pandemie či poskytování vakcín proti covidu-19 chudším…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Související:

Právě se děje