Už žádné jednorázové nádobí a brčka. Europoslanci podpořili zákaz jednorázových plastů

Evropská unie se dnes přiblížila zákazu plastových výrobků na jedno použití, když tento krok podpořil Evropský parlament. Opatření, které ještě musí schválit členské státy a které by mělo začít platit za dva roky, se bude týkat například jednorázových brček, nádobí, tyčinek do uší i některých dalších plastových výrobků. Nahradit je mají ekologičtější materiály.

plasty
doporučujeme

S plánem zakázat jednorázové plastové výrobky přišla loni v květnu Evropská komise. Cílem je omezit objem plastového odpadu, který se hromadí v oceánech. "Tyto plasty představují až 70 procent odpadu v mořích," upozornila během dnešní debaty belgická poslankyně Frédérique Riesová, která je parlamentní zpravodajkou pro toto téma.

Přestat by se tak měly prodávat jednorázové plastové příbory, talíře, úchyty k nafukovacím balónkům, polystyrenové obaly na potraviny a hrnky na nápoje určené k okamžité spotřebě a také další produkty z plastů, které mohou přispívat ke znečištění takzvanými mikroplasty.

Nové předpisy jsou namířeny také proti filtrům v tabákových výrobcích, jejichž součástí jsou nyní plasty. Cigarety a další výrobky, které takové filtry mají, budou muset být opatřeny příslušným upozorněním, včetně poznámky o škodách hrozících životnímu prostředí, pokud bude filtr odhozen jinam než do koše.

Riesová připomněla, že část odpovědnosti za boj proti znečištění nově připadne na výrobce, což je podle ní jádrem nové úpravy. "Například producenti tabákových výrobků budou mít povinnost financovat vybírání, odstranění znečištění a recyklaci nedopalků, a to od ledna 2023. To je o rok dříve než další výrobci," dodala europoslankyně.

Členské země také mají přijmout kroky, aby výrazně snížily užívání plastových obalů na potraviny a nápoje, pro které zatím neexistují náhradní obaly.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nizozemí zažaluje Rusko kvůli sestřelení letu MH17 nad Donbasem

10.07.2020 20:39 Aktualizováno Nizozemsko zažaluje Rusko u Evropského soudu pro lidská práva kvůli sestřelu dopravního letadla v…

Německo si předvolalo čínského velvyslance kvůli Hongkongu

10.07.2020 19:22 Německo dnes kvůli novému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong předvolalo čínského velvyslance v…

Přejezd Bulharska do Řecka bude možný jen s negativním testem

10.07.2020 19:10 Zahraniční turisté přijíždějící do Řecka pozemní cestou přes Bulharsko se budou muset od úterního…

Němec, který zastřelil šest svých příbuzných, dostal 15 let. Smrti matky…

10.07.2020 16:41 Patnáctiletý trest odnětí svobody uložil dnes německý soud 27letému muži, který v lednu zastřelil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy