Čína a Evropa mají (zatím) asymetrické vztahy. Společná smlouva se čte jako manifest proti Trumpovi, tvrdí francouzský večerník

Tím, že rozšířil původně pouze francouzsko-čínský summit na německou kancléřku Angelu Merkelovou a předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, dal tímto krokem prezident Emmanul Macron základ nové strategii Bruselu vůči Číně, píše v editorialu francouzský liberálně, levicový večerník Le Monde.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

Není jenom jeden multilateralismus. „Je multilateralismus a multilateralismus," píše večerník. A potom je také doslova „tělo", jak píše o základech nové strategie. „Můžeme mít, podle toho, zda ještě Číňan nebo Evropan, stejný cíl, ale k tomu, jak se k němu dostat, k tomu můžete použít rozdílné cesty," dodává.

Jednotná víra v multilateralismus, manifest proti Trumpovi?

To si patrně podle listu řekli čtyři vedoucí představitelé, kteří si sedli vedle sebe v Élysejském paláci, sídle francouzského prezidenta, ve středu 26. března, když přišel ten správný okamžik, aby „v jednotě vyznali svou víru v multilateralismus". Čínský prezident Si Ťig-pching a jeho tři evropští partneři: předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron „učinili, co od nich bylo očekáváno, aniž by ale zcela dokázali odstranit všechna podezření".

Jaká jsou ta očekávání? A jaká jsou ta podezření? Očekává se od nich, že potvrdí „vůli udržet světový řád" v „rámci spolupráce", a to vůči „americkému unilateralismu". Alespoň slovně se tak děje. Společná francouzsko-čínská deklarace ve 37 bodech, jíž podepsali oba prezidenti, se čte jako „manifest proti Trumpovi", od témat klimatické změny až po smlouvu o íránském nukleárním programu, vypočítává večerník její význam.

Očekávalo se rovněž, že to bude příležitost k vyjádření „evropské jednoty" vůči Číně, tomuto „obrovi, jenž nemá rád nic jiného, než hrát kartu bilateralismu" s každým ze členů evropské osmadvacítky. „Gesto jednoty bylo kruciální," píše editorial večerníku Le Monde.

A dále se domnívá, že přítomnost kancléřky Merkelové a předsedy Junkcera přineslo „historickou dimenzi" návštěvy prezidenta Si; chvílí přitom prezidenta Macrona, že s touto iniciativou přišel. „Tím, že se rozšířil na tyto dva přední evropské partnery původně dvoustranný summit francouzsko-čínský, prokázal (prezident) Macron upřímnost svého evropského přístupu a dal tělo nové strategii Bruselu vůči Číně," píše liberálně-levicový list.

Dokument, který byl publikován před dvěma týdny, Evropská komise nabídla „důležitý obrat", když přijala postup jako „systematický": týká se zejména čínské konkurence, a doporučila členským státům Evropské unie (EU), aby utvořila „akční plán", jenž by tomuto čínskému postupu „koherentním a jednotným" způsobem čelil.

„Strategický obrat" je zatím jenom „první otočkou"

Tři evropští představitelé v Paříži ukázali čínskému prezidentu, že tento „strategický obrat" berou vážně. Merkelová i Juncker „otevřeně evokovali" požadavek „reciprocity" otevřených trhů,které dosud mají silnou asymetrickou povahu, na níž je čínský prezident zvyklý. Macron připomněl „naivnost", jaká dosud panuje ve vztazích mezi Evropu a rostoucí Čínou.

A nyní tedy ta podezření! Týkají se zejména čínského mocenského plánu rozlehlé „nové hedvábné stezky". Prezident Si sice vyzýval k překonání „nedůvěry", ale poskytl jen malé záruky, aby toto „podezření", jehož sám lituje, zaplašil. „Co se týče Evropanů, mají ještě dlouhou cestu k tomu, aby mohli prezentovat jako skutečná sjednocená fronta," míní Le Monde, neboť „přítomnost paní Merkelové a pana Junckera po boku pana Macrona" nezrušila podpis, který o čtyři dny dříve v Římě podepsal o „hedvábných stezkách" prezident Si s italskou vládou, která se rozhodla v tomto „postupovat sama".

A co se týče horkého tématu čínského telekomunikačního giganta Huawei? „Komise v úterý zvolila ponechat členským státům, aby se k tomu postavily samostatně".

„Číňané a Evropané se znovu sejdou 9. dubna na summitu Čína-EU. Cesta to bude dlouhá, ale v úterý to byla první dobrá otočka," uzavírá francouzský večerník Le Monde ve svém editorialu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zfetovaní agresivní migranti spí na ulicích. Úřady jsou bezradné

17.08.2019 11:54 V Katalánsku roste počet migrantů, kteří spí na ulicích. Někteří z nich získávají peníze prodejem…

Vojáci v Německu budou jezdit rychlíky zdarma

17.08.2019 08:47 Vojáci v uniformě budou mít v německých rychlících už brzy jízdné zdarma. Podle agentury DPA se na…

Francouzi ukradli z pláže na Sardinii 40 kilogramů písku. Hrozí jim až 6…

17.08.2019 07:33 Bezmála 40 kilogramů písku původem z pláže na jihu italského ostrova Sardinie objevili policisté…

Letošní Halloween obzvlášť děsí. Merkelová chce brzy jednat s Johnsonem o…

16.08.2019 22:01 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová se chce brzy osobně sejít s britským premiérem Borisem Johnsonem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama