Volba zděšených voličů? Svět komentuje slovenské volby

Zahraniční média vítězství politického nováčka, proevropské advokátky a protikorupční aktivistky Zuzany Čaputové ve slovenských prezidentských volbách spojují s nespokojeností Slováků s atmosférou ve společnosti a politice po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka. Všímají si, že ve spíše konzervativní zemi se prezidentkou stane žena s jasně liberálními názory.

Přidejte svůj názor 64 komentářů

Zuzana Čaputová
doporučujeme

Čaputová podle agentury Reuters vyhrála na vlně rozhořčení veřejnosti z korupce a dokázala čelit trendu populistické, protievropské politiky na celém kontinentu.

"Korupce a změna politického stylu byly hlavními tématy před klíčovým hlasováním, které se konalo rok po zavraždění novináře Kuciaka, který vyšetřoval případy podvodů ve vysokých kruzích, a jeho snoubenky," napsal Reuters. Čaputová se v kampani zasazovala o skoncování se stavem, kdy stát ovládají "lidé, kteří tahají za nitky v pozadí". Na to podle průzkumů slyšeli hlavně mladší a vzdělanější voliči, poznamenala agentura a připomněla, že hlava státu na Slovensku má sice poměrně malé pravomoci, ale jmenuje premiéra a může zablokovat jmenování klíčových prokurátorů a soudců.

Vítězství Čaputové podle Reuters komplikuje plán bývalého premiéra a předsedy vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica opustit politiku tím, že se stane předsedou ústavního soudu. Může také povzbudit opoziční strany, aby se pokusily porazit Směr-SD v parlamentních volbách v příštím roce, ale podle politických analytiků by liberální prezidentka také mohla zmobilizovat Směr-SD a protisystémové voliče.

Polský deník Rzeczpospolita ve článku nazvaném "Paní prezidentka z Bratislavy" píše, že premiér Peter Pellegrini ze Směru-SD sice řekl, že věří v konstruktivní spolupráci s novou hlavou státu při řešení problémů Slovenska, ale nebude to mít lehké. "Čaputová vyhrála na vlně protestů proti Směru," připomíná Rzeczpospolita.

Agentura AP označila Čaputovou za "stoupající hvězdu slovenské politiky". Pětačtyřicetiletá právnička má sice málo zkušeností v politice, ale získala si voliče zděšené korupcí a politiky hlavního proudu. Zdůraznila také, že v konzervativní katolické zemi uspěla rozvedená matka dvou dětí, která se vyjadřovala ve prospěch práv homosexuálů a postavila se proti zákazu interrupcí. Také německý Der Spiegel poukazuje na to, že její liberální pohledy jsou na celkem konzervativním Slovensku neobvyklé.

Britská stanice BBC zdůraznila, že první slovenskou prezidentkou se stává osobnost, která volby pojala jako boj mezi dobrem a zlem. Protikorupční aktivistka sice nemá skoro žádné politické zkušenosti, ale dokázala porazit ostříleného diplomata Maroše Šefčoviče nominovaného vládnoucí stranou.

"První žena, která vyhrála slovenské prezidentské volby, je sice nováček v politice, ale i vynikající řečník," poznamenala agentura AFP. Čaputová podle ní těžila z rozčarování voličů z vládnoucí koalice a v očích voličů se stala odpovědí na volání po změně. "Vítězství Čaputové má velkou symbolickou sílu, protože zastává názory, pro které se doposud v zemích středovýchodní Evropy těžko získávala většina," poznamenává německý Die Zeit.

Rzeczpospolita upozorňuje, že Šefčovič se ve druhém kole snažil získat voliče protizápadního populisty Štefana Harabina i Mariána Kotleby, který bývá nazývaný neonacistou. "Muselo to zaskočit evropské socialisty, jejichž lídr v Evropském parlamentu, Němec Udo Bullmann, ho před dvěma měsíci nazval skvělým kandidátem," píše polský deník. Šefčovič se postavil proti hnutí za práva sexuálních menšin (LGBT), přitom v minulosti se v Bruselu účastnil pochodů Gay Pride, připomíná v Rzeczpospolité slovenský spisovatel Michal Hvorecký. Také deník Gazeta Wyborcza si v článku pojmenovaném "Zázrak nad Tatrami" všímá, že Šefčovičova snaha stavět se do role obhájce konzervativních hodnot mu nevyšla. V této souvislosti připomíná, že nebyl schopen odříkat celé desatero.

Loading...
Vstupte do diskuze (64)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krach klimatické konference: Poslední šance na záchranu planety bude v…

15.12.2019 20:01 Aktualizováno Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu přinesla plytké závěry a z pohledu ochrany…

Francie vydá do Argentiny expolicistu, během špinavé války vraždil a mučil

15.12.2019 18:51 Francie vydá do vlasti někdejšího argentinského policistu Maria Sandovala, který v Argentině čelí…

Nečekaný nález ve sběrném dvoře: Zaměstnanci narazili na poklad

15.12.2019 18:31 Aktualizováno Sběrný dvůr v britském Suffolku, jehož zaměstnanci letos objevili při likvidaci staršího sejfu 20…

Z hrobu Reinharda Heydricha se někdo pokusil ukrást ostatky

15.12.2019 18:07 Z berlínského hrobu někdejšího zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama