Velká Británie opustila EU. Tvrdý brexit se stal realitou

Velká Británie po téměř třech letech od ostře sledovaného referenda definitivně opustila Evropskou unii. Rozhodla se, že na to půjde tvrdě, tedy tvrdým brexitem, a že se nadále nenechá urážet slovy o takzvaném brexitování, které vyjadřuje stav, kdy osoba tvrdí, že něco udělá, ale nikdy to neudělá.

Ilustrační foto

Ottův slovník naučný definuje výraz "brexitování" jako "protichůdné tvrzení, kdy není konáno to, o čem je rozhodnuto". V praxi tento výraz znají především manželky milovníků piva ve chvíli, kdy jim jejich manželé volají či píší, že dopijí a jdou domů. Ve skutečnosti si ale objednají další pivo.

Ve stejné situaci se ocitla Velká Británie poté, co se mírně nadpoloviční většina tamních obyvatel rozhodla opustit Evropskou unii. Bez ohledu na to, že prakticky každý průzkum od onoho referenda ukázal, že Britové si přejí zůstat, se proto tamní vláda rozhodla jednat.

O tom, že Britové konali "správně", svědčí i strmý nárůst dotazů "co se stane po opuštění Evropské unie" ve vyhledávači Google, k němuž došlo těsně po referendu. Premiérka Theresa Mayová se však s poslanci rozhodla vytrestat pozdě Brity tím, že jim jejich vysněné přání splní. Od té doby ale veškeré činy uvízly na mrtvém bodě.

Od referenda a definitivního rozhodnutí o opuštění EU uplynuly více než dva roky a dodnes se prakticky nic nezměnilo. Na stole přistálo pár dohod, které tamní poslanci odmítli, a představitele eurounijních států už další dohadování přestalo bavit. Situaci přirovnali k rozchodu, kdy si partnerka přeje být přemlouvána, a další snahy o dialog s Brity odmítli.

Těm tak nezbylo nic jiného, než brexitovat. Stále dokola opakovali, že z Evropské unie odcházejí, definitivně, a na vždy. K tomu mělo dojít na konci března, což se ale nestalo, protože Britové neví, jak vlastně odejít. Proto se namísto hledání cesty začalo hledat nové datum, kdy k odchodu dojde. Ani na tom se ale Británie neshodla.

Nakonec se tedy ze dne na den rozhodla dnes, 1. dubna, EU definitivně opustit. "Už nás nebaví, jak si z nás Evropa a celý svět dělají srandu. Internetem kolují vtipy a všem jsme pro smích. Ukážeme vám, že máme svou hrdost, a odcházíme tak, jak jsme přišli, s hlavou vztyčenou," prohlásila Mayová před novináři.

Přímý přenos z tiskové konference zachytil premiérku hrdě kráčící k řečnickému pultu, zdroje z Downing Street ale tvrdí, že se těsně před tím praštila do hlavy o futra dveří, jak vysoko se napínala. Je tedy možné, že původní její prohlášení mělo být jiné a postoj k brexitu si rozmyslela z minuty na minutu.

Co bude nyní následovat není jisté. Nikdo ve skutečnosti neví, jaký bude mít současný brexit dopad na světovou ekonomiku, trží hospodářství, cestovní ruch a mnoho dalších odvětví. Nikdo se na něj ani nedokázal připravit, protože se do poslední chvíle nevědělo, kdy a jestli vůbec nějaký brexit bude.

Britský server AprilJokes s odkazem na zdroje v parlamentu ale tvrdí, že současná situace je jen přechodná. Poslanci v čele s Jeremym Corbynem jsou připraveni vyslovit vládě premiérky nedůvěru a chtějí dosáhnout předčasných voleb.

Po zvolení nového premiéra by následně opět rádi požádali o vstup do Evropské unie. Jak o něm lidé rozhodnou v referendu, kdy k němu dojde a jak proběhne, ale není jisté. Podle tamních komentátorů se to možná dozvíme až za další tři roky, klidně opět na 1. apríla. 

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Na summitu EU se probere otevírání Evropy, migrace či vztahy s Ruskem

24.06.2021 08:24 Opatrné otevírání Evropy v době slábnoucí pandemie či poskytování vakcín proti covidu-19 chudším…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

Související:

Právě se děje