Vražda Kuciaka: Podnikatel Kočner a další obvinění zůstanou ve vazbě, nařídil soud

Slovenský soud ponechal ve vazbě kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, který je obviněn i z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Novinářům to řekli prokurátor i Kočnerův advokát, dnešní verdikt následně potvrdila také mluvčí soudu Katarína Kudjáková. Specializovaný trestní soud rozhodoval o Kočnerovi v případu falšování směnek, kvůli kterému je podnikatel ve vazbě od loňského června. Odpoledne pak zmíněný soud rozhodl o prodloužení vazby dalším čtyřem obviněným v případu Kuciakovy vraždy, informovala ČTK Kudjáková.

Policie SR, ilustrační fotografie

Při rozhodování o Kočnerovi soud nevyhověl návrhu prokurátora na rozšíření vazebních důvodů i na možný útěk obviněného. Obhajoba zase neuspěla s podnětem, aby byl Kočner propuštěn z vazby a byl mu nasazen monitorovací náramek. Prokurátor i Kočnerův advokát podali vůči zmíněnému verdiktu o Kočnerově vazbě stížnost, o které rozhodne nejvyšší soudu. Kočner se dnešního rozhodování soudu v jeho sídle v Pezinku nedaleko Bratislavy nezúčastnil.

Odpoledne jiný soudce zmíněného soudu vyhověl návrhu prokurátora a dalším čtyřem obviněným v případu Kuciakovy vraždy prodloužil vazbu do 27. listopadu. Toto rozhodnutí padlo ve vazební věznici v Banské Bystrici na středním Slovensku. Mezi zmíněnou čtveřicí je podle dřívějších informací i vrah, který Kuciaka a jeho partnerku loni v únoru zastřelil.

Po březnovém obvinění Kočnera z objednání Kuciakovy vraždy prokuratura nežádala vazbu na podnikatele v tomto případu, protože Kočner již tehdy byl ve vazbě kvůli podezření v kauze směnek. O pokračování vazebního stíhaní Kočnera rozhodoval soud poté, co prokurátor podal za falšování směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur (1,78 miliardy korun) na podnikatele a na bývalého šéfa soukromé televize Markíza a exministra hospodářství Pavola Ruska obžalobu.

Proplacení některých směnek požadovala jedna z Kočnerových firem i od nejsledovanější slovenské televize Markíza, která zmiňované cenné papíry považuje za podvrh. Podle prokuratury Rusko směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy již nebyl ředitelem ani spolumajitelem Markízy.

Kočnerův advokát Marek Para novinářům řekl, že v případu došlo k porušení práva na obhajobu. Tvrdil rovněž, že obhajoba má k dispozici nové znalecké posudky, které vyvracejí obžalobu ohledně padělání směnek. Znalecké posudky podle něj například zkoumaly stáří inkoustu použitého při podpisu zmíněných směnek. V případě uznání viny z padělání směnek hrozí Kočnerovi i Ruskovi vězení až na 20 let.

Rusko je v jiném případu obžalován za to, že si podle prokuratury před více než 20 lety objednal v podsvětí vraždu své společnice z Markízy, ke které nakonec nedošlo.

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Na summitu EU se probere otevírání Evropy, migrace či vztahy s Ruskem

24.06.2021 08:24 Opatrné otevírání Evropy v době slábnoucí pandemie či poskytování vakcín proti covidu-19 chudším…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

Související:

Právě se děje